“Sırada Avrupa var"

      Vücut geliştirme Türkiye Şampiyonu olan İzmitli sporcumuz Cihan Doğuşcan Yüksek evinin kapılarını Erdem Övüç'e açtı. Anne Serpil Yüksek ve Baba...

BÜYÜT

 

 

 

Vücut geliştirme Türkiye Şampiyonu olan İzmitli sporcumuz Cihan Doğuşcan Yüksek evinin kapılarını Erdem Övüç'e açtı. Anne Serpil Yüksek ve Baba Abdullah Yüksek ile bir araya gelen Övüç, Yüksek ailesi hoş bir sohbet gerçekleştirdi. Başarılı sporcu " Çok çile çektim, çok gözyaşı döktüm ve başarı geldi. İzmitimi Avrupa'da temsil edeceğim. İnanıyorum ki bu kent bana sahip çıkacaktır" diye konuştu

 

 

 

TARİHE GEÇEBİLİR

Önce Ankara'daki Federasyon Hakemleri Şampiyonası'nda kendi kilosu ve tüm kilolarda şampiyon olan, Zonguldak'taki Türkiye Şampiyonası'nda da 1. olarak İzmit'e büyük bir gurur yaşatan Cihan Doğuşcan Yüksek evinin kapılarını Erdem Övüç'e açtı. Karabaş Mahallesi Asım Efendi Sokak'taki evinde bir araya gelen Erdem Övüç ve Yüksek ailesi hoş bir sohbet gerçekleştirdi. 13 Mayıs'ta İspanya'da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası'nda hem İzmit'i hem de ülkemizi temsil edecek olan Doğuş burada da derece elde edip adını tarihe yazdırmak istiyor.

 

DİSİPLİNLİ BİR SPOR

Başarılı sporcu 11 yıldır vücut geliştirme sporunu yaptığını belirtti ve sözlerine şu cümlelerle başladı: "Yaklaşık 11 yıldır bu sporla ilgileniyorum. Bireysel sporlar anlamında en çok emek verilmesi gereken spor vücut geliştirme sporudur. Bunun bilincinde olarak mücadele ediyorum. Bu spor kesinlikle son derece de disiplinli bir spordur. Anatomi ve diyet bilgini çok ilerletmek zorundasın aksi taktirde hem hantallık yaparsın hem de hesapsız çalışmalarla bedenine yarar sağlayacağına zarar verirsin".

 

DOPİNGE KESİNLİKLE KARŞIYIM

Dopingsiz bir şekilde bu sporu icra ettiği vurgulayan Yüksek "Bu sporu dopingsiz yapıyorum. Dopinge de çok karşıyım. Kimi spor salonlarında bu sporu yapmak isteyenlere -bu ilaçları kullanamazsan gelişemezsin- deniliyor. Gençlerimize uyarıda bulunmak istiyorum. Böyle bir ortamda bu sporun asla faydalarını göremezsiniz. Bakın, genç yaşlarda birçok kişi kalp krizi geçiriyor. Beslenme kültürün, diyet bilgin, yani hangi vitaminlerin hangi zamanda tüketilmesi ile ilgili bilgileri gençlerimize yöneltirsek, bu sporu yaparken zararlı maddeleri vücudumuza almamıza gerek kalmaz. Ankara'daki yarışmada tişört açtım. Üzerinde dopinge karşı olduğum yazıyor. Hatta müsabaka hakemleri benim doğal yollardan böyle bir vücuda sahip olduğuma inanmadılar. Ancak sıkı ve disiplinli bir çalışma ile daha da önemlisi zararlı madde kullanmadan Allah'ıma şükürler olsun ki bunu başardım" diye konuştu.

 

ÇEKTİĞİM ACI VE DÖKTÜĞÜM GÖZYAŞLARINA DEĞECEKTİR

Milli sporcu Doğuş, bu sporu yaparken çok acı çektiğini ve göz yaşı döktüğünü ifade etti ve "Son 4.5 ay çok disiplinli bir şekilde çalıştım ve katı bir diyet uyguladım. Neticesinde bedenime zarar vermeden başarılı oldum. Ancak hem çok gergin oldum, hem çok acı çektim hem de çok gözyaşı döktüm. İnanıyorum ki İspanya'daki Avrupa Şampiyonası'nda çektiğim acı ve döktüğüm göz yaşına değecek bir derece ile İzmit'e dönerim" dedi.

 

MİLLİ TAKIM'A GİTMEYECEKTİM

Doğuş bir ara Milli Takım'a gitmemeyi düşündüğünü bunun nedeni olarak ise gereken desteği bulamamak olduğunu belirtti ve "5 gündür antrenmanı kesmiştim. Hatta Milli Takım'a gitmemeye bile karar veriyordum. Çünkü nereye gittiysem, kimden destek istediysem bir karşılık göremedim. Ancak değerli arkadaşlarım, siz basın mensupları ve ailem bana çok manevi destek verdi. Babam emekli. Elinden geldiği kadar yanımda duruyor. Annem ise hep çilemi çekti. Ben yemek yiyemiyorum diye o da yemedi. Allah onlardan bin kat razı olsun, başımdan eksik etmesin” diyerek sözlerini sürdürdü.

 

DESTEK BEKLİYORUM

5 günlük antrenman açığını yapacağı sıkı diyet ve çalışma ile kapatmayı düşündüğünü söyleyen Doğuş "İspanya'daki Avrupa Şampiyonası 13 Mayıs'ta. 5 günlük antrenman eksiğimi kapatmak için yine çok sıkı bir diyet beni bekliyor. Çünkü sporcu depresyonuna girmiştim. Haliyle kendimi yemeğe verdim ve formdan düştüm. Şampiyona'ya kadar toparlayabilirim. Yine de eksiklerim var. Tabii ki her bireysel sporcu gibi benim de desteğe ihtiyacım var. Bu bakımdan İzmit'in bana bu konuda sahip çıkacağına yürekten inanıyorum" dedi.

 

ŞAMPİYONLUKLARIMI RAHMETLİ DEDEM, TEYZEM VE NEJAT KARDEŞİME HEDİYE EDİYORUM

Doğuş çalışmaları esnasında duygusal anlar yaşadığını ifade etti ve "Duygusal biriyim. Aile ve akrabalık bağlarım da kuvvetlidir. Elde ettiğim şampiyonluklarımı rahmetli dedem, rahmetli teyzem ve yakın bir zamanda hayatını kaybeden Nejat kardeşime hediye ediyorum. Hepsinin mekanı cennet olsun" diye konuştu.

 

ÖNCE ÜLKEMİ SONRA DA İZMİT'İMİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDECEĞİM

İzmit'in kendi yaş kategorisinde daha önce bir Türkiye şampiyonu çıkarmadığını belirten Doğuş "Veteranlar kategorisinde Mutlu ağabey Dünya Şampiyonası'na gitti. Benim yaşımda bildiğim kadarı ile Türkiye şampiyonu olan ve İzmit'i Avrupa'da temsil eden başka bir sporcu yok. Ben sosyal bir insanım. Aynı zamanda müzisyenim. Benim Dünya'm da bu. Başka bir yerde duramam, ölürüm. Bu spor benim yaşam sebebim. Allah sağlık verdiği sürece bu sporu yapacağım. Çok seversen başarılı olabileceğin bir branşta başarılı olmaya çalışıyorum. Doğru, biraz nankör bir spor ancak seviyorsak nazını da çekeceğiz. İspanya'dan iyi bir derece ile İzmit'ime geleceğim ve hem ülkemi hem de kentimi en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum" dedi.

 

ANNE YÜKSEK: "OĞLUMLA GURUR DUYUYORUM"

Doğuş Yüksek'in annesi Serap Yüksek oğlu ile gurur duyduğunu belirtti ve "Doğuş çok hırslı bir azimli bir sporcu. Zaman zaman ben de zorluk çekiyorum. Diyet yaptığı için biraz gergin oluyor. Ben de olumlu karşılıyorum. Yanında yemek yemiyorum. Hatta o açken, ben de aç kalıyorum. Çünkü içim elvermiyor. Çok ağladı çok. Allah'a şükürler olsun ki bu kentte şampiyonluk kupası ile döndü. Ne diyebilirim ki. Çok mutluyum. Oğlumla gurur duyuyorum. Bütün dualarım onunlar" diye konuştu.

 

BABA YÜKSEK: "DEVLETİMİZ VE KENTİMİZ DOĞUŞ'U GÖRECEKTİR"

Doğuş'un babası Abdullah Yüksek, devletin Doğuş'a mutlaka destek vereceğini belirtti ve "Baba ve oğul olarak müzisyeniz. Aynı cephede savaş veriyoruz. Benim için Doğuş bu kentin en önemli müzisyeni. Sporcu olarak uzun uzun anlatmama gerek yok. Kupalar ve madalyalar burada. Bu sporun maliyeti fazla. Günde kilolarca tavuk, pilav ve bunun gibi gıdalar tüketmek zorunda. Ben emekliyim. Sonuna kadar çocuğumun yanındayım ancak gücümüz de bir yere kadar oluyor. Devletimiz Doğuş ve onun  gibi sporcuları destekleyecektir. Doğuş çok azimli bir çocuk. Girdiği her işte başarılı olduğu gibi bunda da olacaktır. Yeter ki destek verilsin, yeter ki elinden tutulsun" şeklinde konuştu.

 

01 Mayıs 2014 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR