Kocaelispor davasında tanıklar dinlendi

Kocaelispor eski başkanları Serhan Gürkan, Muammer Çelik ile eski yönetici Ahmet Tevfik Tandoğan’ın zimmetine para geçirdikleri iddiasıyla açılan dava...

BÜYÜT

Kocaelispor eski başkanları Serhan Gürkan, Muammer Çelik ile eski yönetici Ahmet Tevfik Tandoğan’ın zimmetine para geçirdikleri iddiasıyla açılan davanın görülmesine devam edildi. Davada sadece tanıklar dinlendi.

Yaklaşık iki yıl önce yapılan bir ihbar üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Bürosu ekipleri tarafından Kocaelispor dosyalarına soruşturulma açılmıştı. Yapılan soruşturma neticesinde Kocaelispor Başkanı Muammer Çelik, Kocaelispor eski başkanı Serhan Gürkan ve eski yönetici Ahmet Tandoğan tutuklanmış ancak ilk mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davaya tutuksuz olarak yargılanan Kocaelispor Başkanı Muammer Çelik ile zanlıların avukatları Hüseyin Acurman, Ersayın Işık, Cengiz Sarıbay, Murat Genç, Barış Cem Yavuz, Ercüment Özün, Kubilay Timuroğlu Mustafa Kocaman, Yunus Ercan ve Hakan Lamper katılırken tutuksuz olarak yargılanan diğer sanıklar ise katılmadılar. Davada sadece dinlenmeyen tanıklar dinlendi.

“132 BİN TL”
Davada ilk olarak Yunus Merttürk dinlendi. Merttürk ifadesinde “Ben 2007 yılının Aralık alında Serhan Gürkan döneminde yönetimde alt yapıdan sorumlusu olarak görev yaptım. Ben kulübe yönetici olarak girerken 80 bin TL bağış yapacağımı söylemiştim. Bazı yöneticiler yönetime çek verirken ben bunu kabul etmeyerek kendime ait olan bir daireyi vereceğimi söyledim. Serhan Gürkan ile birlikte o daireyi 120 bin TL'ye sattık. Bu parayı da Gürkan'ın sekreterine verdim. Kocaelispor'un Antalya kampında da bu parayı kendisi futbolculara dağıttı. 80 bin TL'nin dışındaki 40 bin TL'yi de borç olduğunu söyledi. Ben daha sonra para karşılığında makbuz istememe rağmen Gürkan bunu bana vermedi. Ayrıca Mustafa Boz ile birlikte Elazığ deplasmanın masrafları için 12 bin TL harcadım. Birçok kez de küçük meblağlalar şeklinde para verdim ancak makbuz almadım” dedi.

“518 BİN TL DAĞITTIK”
Savunmasına devam eden Merttürk “Kulübün nakite ihtiyacı olduğu için ayrıca Yıldız Entegre fabrikasına ait olan 150 bin TL'lilik üç çeki kendi şirketim adına bankadan nakide çevirdim. Kalan 8 bin TL'yi de Muammer Çelik'e verdim. Ben kulübe küçük verdiğim paraları saymazsak 132 bin TL bağışta bulundum” dedi. Merttürk'ün ardından söz alan Muammer Çelik “futbolculara Antalya kampında para dağıtılmadı. Para burada dağıtıldı. Zaten benim şikayet dilekçemde de bunların hesaplarını tek tek o dilekçemde de mevcuttur. Yaklaşık olarak 518 bin TL o zaman futbolculara makbuz karşılığında o paraları dağıttık” dedi.

28 NİSAN'A ERTELENDİ
Merttürk'ün ifadesinin ardından ise Yalçın Erdoğan ise ifadesinde kulübe 200 bin TL bağışta bulunduğunu söyleyerek “Serhan Gürkan yönetiminde göreve girerken 200 bin TL bağışta bulunacağıma dair söz vermiştim. Bu parayı da bağışladım. Bunların karşılığında makbuzda aldım. Ancak daha sonra Serhan Gürkan yönetimden aday çıkacağı konusunda destek vereceğim dediğinde ben aday olabileceğimi söyledim. Sonra kendisinin bana karşı soğuk davranışları nedeniyle aramızda tartışmalar çıktı. Bende sezon bitmesine 4-5 hafta kala yönetimden istifa ettim.” dedi. Mahkeme heyeti tanıkları dinledikten sonra bilirkişi incelemesi yaptırılması için duruşmayı 28 Nisan tarihine erteledi.

28 Şubat 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR