Gürkan: Yeni Türkiye inşası baskı üzerinden kuruluyor

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, 672 sayılı KHK ile Kocaeli Üniversitesi’nden uzaklaştırılan 19 akademisyeni ziyaret etti. Gürkan’a MYK...

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, 672 sayılı KHK ile Kocaeli Üniversitesi’nden uzaklaştırılan 19 akademisyeni ziyaret etti. Gürkan’a MYK Üyeleri Nuray Sancar ve Tarık Erkan da eşlik etti. Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nde gerçekleştirilen ziyarette konuşan Selma Gürkan, 19 akademisyenin uzaklaştırılmasının ardında yatanlara değindi.

 

“OTORİTERLİK ÜZERİNDEN GİDİYOR”

Hükümetin bu uzaklaştırmalarla birlikte mesaj verdiğini belirten Selma Gürkan, “Aslında bütün bir topluma mesaj verdiler. ‘Biz bu kadar görev yapmış, bunca çalışması olan akademisyenleri bile görevden alabiliriz, haddinizi bilin’ mesajıdır bu. Ülkenin içinde bulunduğu ortam muhalefetin susturulması için kullanılıyor. Ama Hükümet 15 Temmuz’dan doğru sonuçlar çıkarmadı. Çok hızla, düşündüğü ve hedeflediği yeni Türkiye inşasını otoriterlik ve baskı üzerinden kurmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

 

“SİYASAL BİR MESELEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

İhraç edilen akademisyenlerden Doç. Dr. Yücel Demirer, siyasal bir meseleyle karşı karşıya olduklarını belirterek, “Bulunduğumuz düzlem itibariyle modern bir prense, bir partiye, bir mızrak ucuna ihtiyacımız var. Siyasal bir meseleyle karşı karşıyayız ve bunun ilacı siyasallıktan geçiyor. Karşımızda son derece siyasi bir rakip var ve bizler akademik, demokratik ve kültürel mücadele ile bunu çözemeyiz” dedi.

09 Eylül 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR