Urhan: Enerji verimliliği için seferberlik ilan edilmeli

Sanayide enerji verimliliğini arttırıcı önlemlerin anlatıldığı seminere Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü İlhan Aydın, Elektrik Mü...

BÜYÜT

Sanayide enerji verimliliğini arttırıcı önlemlerin anlatıldığı seminere Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kocaeli İl Müdürü İlhan Aydın, Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Fidan, Kocaeli Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Özdemir, Enerji Verimliliği Derneği Kocaeli Şubesi Genel Sekreteri ve Sanayi Odası Enerji Komisyonu üyesi Tekin Urhan, İzaydaş Genel Müdürü Muhammet Saraç ve davetliler katıldı.

 

TÜKETİM TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın yaptığı konuşmada “Türkiye’de kullanılan elektriğin %47,4’ü sanayide kullanılırken Kocaeli’de bu oran %76’ya çıkmaktadır. Lineer bir yaklaşımla bu durumda ilimizde kullanılan elektriğin  %50’si motorlarda tüketilmektedir. Kocaeli Sanayi Sicil verilerine göre en çok elektrik tüketen iller arasında 4. sırada yer almaktadır” dedi.

 

ENERJİ VERİMLİLİĞİNE TEŞVİK DESTEĞİ

Sanayide Enerji Verimliliği Arttırıcı Önlemler, Teşvikler ve Uygulama Örnekleri konulu sunum yapan Kocaeli Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Özdemir “İşletmelerde Enerjiyi Verimli kullanmanın enerji maliyetlerinin azaltacağını, bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığını ve enerji verimliliğine yatırım yapacak olan firmalara 5. Bölge Teşviklerinin verildiğini ayrıca KOSGEB, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nın da destekleri olduğunu belirtti.

 

ÜRETİM MALİYETİ JAPONYA’ NIN 4 KATI

Enerji Verimliliği Derneği Kocaeli Şubesi Genel Sekreteri Tekin Urhan ise, enerji verimliliğinde başarı elde etmek için çok boyutlu, ayrıntılı bir plana ve uygulama sürekliliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Enerji Verimliliğinde başarı, temiz bir çevre, sürdürülebilir ekonomi ve rekabetçi güç getireceğini söyleyen Urhan, “Enerji verimliliğinde Türkiye dünya ortalamasının altında, enerji yoğunluğunda ise üst sıralarda. Ülkemizde 1 $ katma değer üretebilmek için, Japonya’dan 4 kat daha fazla enerji harcanıyor. Enerji verimliliğinin Türk Sanayi sektörünün ayakta kalma mücadelesi ve büyüme hamlesi olarak algılanması gerekiyor.” diye konuştu.

 

VERİMLİLİK İÇİN SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ

Enerji Verimliliğinin devlet politikası olarak benimsenmesi gerektiğinin altını çizen Urhan, Enerji Verimliliği bir yaşam tarzı halini alıncaya kadar bir seferberlik havası ve heyecan içinde devam etmesi ve Enerji Verimliliği uygulamalarını tüm ülkede yaygın olarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

 

ENERJİYE 60 NİLYAR DOLAR

Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehmet FİDAN ise gerçekleştirdiği sunumda, Türkiye’nin Enerji ithalat rakamlarından örnekler vererek, Doğalgaz ithalat miktarında 45 milyar m3 ile dünyada 5. Petrol ithalatında 35 milyon ton ile 13. Kömür ithalatında 30 milyon ton ile 8. ve Petro Kok ithalatında 4 milyon ton ile 4. Sırada olduğunu 2015-2017 yılları arasında 60 milyar dolar enerji ithalatı gerçekleştirileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

15 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR