Zeytinoğlu: İhracatı artan tek il Kocaeli

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan açıklama ile Türkiye’nin kasım ayındaki ihracatı ekim dönemine göre yüzde 2,2 artsa da, geçen yılın a...

BÜYÜT

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan açıklama ile Türkiye’nin kasım ayındaki ihracatı ekim dönemine göre yüzde 2,2 artsa da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 azalarak 13,8 milyar dolardan 12,9 milyar dolara düştü. Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da yaptığı açıklama ile TİM verilerini değerlendirdi.

 

“SIKINTI YAŞANACAK”

Verilere göre geçen yılın kasım ayına göre düşüş görüldüğünü dile getiren Zeytinoğlu, “Bu düşüşte kurların etkisi olduğunu düşünüyoruz. Hem komşu ülkelerdeki gelişmeler, hem de dolar/euro paritesinin euro aleyhine gelişmesi nedeniyle ihracatımızda düşüş görüldü. Orta Vadeli Programda konulan hedefi yakalamakta sıkıntı yaşayacağımızı görüyoruz” dedi.

 

“TEK ARTIŞ KOCAELİ’DE”

Program ile hedeflenen ihracatın 166 milyar dolardan 160 milyar dolara revize edildiğini ve bu koşullarda söz konusu hedefin yakalanabilmesi için aralık ayında 16 milyar dolar ihracat yapılması gerektiğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Bunun pek mümkün gözükmediğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, Kocaeli ihracat yapan ilk 10 il arasında kasım ayında ihracatını artıran tek il oldu. Bu hafta içinde Kocaeli Gümrükleri tarafından açıklanan veriler doğrultusunda ilimize ilişkin dış ticaret rakamlarını daha detaylı paylaşacağız” dedi.

02 Aralık 2014 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR