Gençler tersaneye tepkili

360 kişiyi istihdam edecek olan Gölcük Tersanesi, başvuru şartnamesinde taliplilerin çevre illerden de gelebileceğinin önünü açıyor. Ancak Sakarya’dak...

BÜYÜT360 kişiyi istihdam edecek olan Gölcük Tersanesi, başvuru şartnamesinde taliplilerin çevre illerden de gelebileceğinin önünü açıyor. Ancak Sakarya’daki vagon fabrikası ise işçi alımında Sakarya’da yaşaması koşulunu arıyor. Kocaelili gençler bu duruma çok tepkili

Sakarya’da bulunan TÜVASAŞ-TÜRKİYE VAGON SAN. A.Ş. vagon fabrikası işçi alıyor. Fakat bu alımlar için İŞKUR üzerinden ilana çıkan şirket, özel şartnamesinde, Sakaryalı olmayanları işe almayacağını belirtti. Buna göre kurumda istihdam edilecek olan kişilerin tamamının Sakarya sınırları içinde ikamet etmesi gerekiyor. Firma kendisini sahte evraklarla Sakarya’da yaşıyor gibi göstereceklerin de işe alınmayacağını söyledi.

GÖLCÜK’TE ŞARTSIZ ALIM
Benzer bir durum ise Gölcük’te yaşanıyor. Ancak biraz daha farklı bir şekilde. Toplam 360 kişinin istihdam edileceği Gölcük Tersanesi, hazırlanan ilan şartnamesinde ise sınırları çok geniş tutuyor. Gölcük’teki iş için başvuruların Kocaeli’nin yanı sıra Sakarya ve diğer yakın kentlerden de yapılabildiği belirtiliyor.

BİZ GİREMİYORUZ
ONLAR GİRİYOR
Kocaelililer ve özellikle de Gölcüklüler, şimdi tersane yöneticilerinin de neden TÜVASAŞ-TÜRKİYE VAGON SAN. A.Ş. gibi hassas davranmadığını sorguluyor. Vatandaşlar ise bu duruma tepkili. Gölcük Tersane Komutanlığı’nın da istihdam konusunda tıpkı Sakarya’daki kurum gibi hassas davranmasını isteyen vatandaşlar, “Bizim giremediğimiz işe, farklı kentlerden gelen ve bu şehrin havasını solumayan insanlar gelip girecek” diyerek tepkisini dile getiriyorlar.

GENÇLER ÖFKELİ
Tersaneye alınacak 360 kişilik personel içerisinde kaç tane İzmitli olacağını soran gençler, “Tersane Komutanlığı, personel alımlarında neden Kocaelililik şartı aramıyor. Bizim babalarımız, dedelerimiz bu tersaneler kurulurken inşaatlarında çalıştı. Burnumuzun dibindeki tersaneye biz giremiyoruz. Sakarya Vagon Fabrikası’nın uyguladığı Sakaryalılık şartının tersane işçi alımında da uygulanmalı” dedi.

İBARELER AÇIK
Gölcük Tersane Komutanlığı’nın ilanında kullanılan ibarede istenilen özellikler arasında “Kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli (daimi), geçici işgücü taleplerine yapılan başvurularda kişilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olan adresleri dikkate alınır” deniyor. Ancak Kocaeli’ye bugün gelen ve bir hemşerisini bulan herkes kaydını aldırıp muhtarlıktan ikametgâh belgesi alabiliyor. TÜVASAŞ-TÜRKİYE VAGON SAN. A.Ş ise bunun önüne geçmek için ilandaki şartnameye, “Adayların ilgili yönetmelik gereği; fiilen Sakarya ili hudutlarında ikamet şartı olduğundan, yapılacak araştırmada bu şartı taşımayanların tespit edilmesi halinde başvuruları geçersiz sayılacaktır” ibaresini dahil etti.

15 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR