Servisçilerin 26 yaş tepkisi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının servis şoförlüğü yaş şartını 26'ya çıkaracağına ilişkin açıklaması sektörde büyük yankı buldu. Kocae...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının servis şoförlüğü yaş şartını 26'ya çıkaracağına ilişkin açıklaması sektörde büyük yankı buldu. Kocaeli Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Ahmet Taşçı, bakanlık tarafından alınan kararın hatalı olduğunu belirterek hemen geri çekilmesini istedi.

 

“YÜZLERCE İNSAN EKMEKSİZ KALACAK”

Oda Başkanı Ahmet Taşçı, “Bu alınan karar sonrasında ilimizde yüzlerce insan ekmeksiz kalacaktır. Bu insanlarımız kredi alarak araç aldılar. Bunun yanı sıra senet ödeyen insanlarımız da var” dedi. Özgecan Aslan’ın öldürülmesi olayına da değinen Taşçı, “Bu yaşanan olay kesinlikle eğitimden geçmektedir. Bir tane şoför tarafından yapılan olay bütün şoförlerimize mal olmuştur. Bir çok yerde tedbirler alınmaya başlandı. Bu tedbirleri baştan almak gerekiyordu. Dolmuş şoförlerinden psikoteknik ve sabıka kaydı istenmesi gereklidir” dedi.

 

“EĞİTİM VERİLMELİ”

Yaşanan bu olayın servislere de yansıdığını kaydeden Taşçı, “Servisçilikte yaşı 26’ya çıkardılar. 26 yaşındaki adam bu suçu işlemez mi? Kanı bozuk olan insan her zaman suç işlemeye meyillidir. Böyle olacağına şoförleri eğitimden geçirsek daha iyi olmaz mı? Askerden gelen 22 yaşında çocuklarımız var. Bunlar şimdi 26 yaşına kadar bekleyecekler mi? Bütün şoförleri sapık gözüyle mi göreceğiz. Bunlara eğitim verilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

“GENÇLERİMİZİ MAĞDUR OLDU”

Sözlerini sürdüren Ahmet Taşçı,  “Kocaeli’nin her kademesinde şoförlere eğitim verilmektedir. Ülke genelinde Kocaeli örnek il durumundadır. Yaş uygulamasını 26 yaşına çıkartarak bir çok insanımız mağdur olmuştur. Gereken bütün testler yapılsın bu şekilde belge verilsin. Yaşanan bu durum sonrasında gençlerimiz mağdur olmuştur” değerlendirmesinde bulundu.  

 

“KONUNUN MUHATAPLARINA SORULMADI”

Bu konu ile ilgili Ankara’da bir toplantı yapıldığını ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na konu hakkında bilgi verildiğini de ekleyen Taşçı, “Bu karar tek taraflı düşünülerek alınmıştır. Konunun muhataplarına sorulmuş olsaydı bizim fikrimiz de alınırdı” dedi. Kocaeli’de çalışan bir çok korsan araba olduğunu da hatırlatan Başkan Taşçı, “Özellikle araba plakalarına dikkat edilmeli. Bizim velilerimiz hala dikkat etmeden korsanlara evlatlarını teslim ediyorlar. Belediye tarafından araçların denetlenmesi gerekiyor” dedi.

 

“ÇİP UYGULAMASINDAN MEMNUNUZ”

Uygulama geçilen çip hakkında düşüncelerini dile getiren Taşçı “Bu durum bizim için çok güzel. Arabada bir şey olduğu zaman bizden biliniyor. İşine geç kalan bize suç atıyor. Çip olduğu zaman bunların hepsi yazılır. O zaman kendimizi anlatabiliriz. Haksız yere işinden olan meslektaşlarımız vardır. Veli bu uygulama sayesinde çocuğunun nerede olduğunu bilir. İnternet üzerinden aracın nerede olduğunu görür” şeklinde konuştu. Serkan BORLAK

11 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR