Emek bileşenlerinden polis müdahalesine tepki

Ankara’da yapılan Torba Yasa eylemine sert müdahale edilmesine tepki gösteren DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, herkesi yasaya karşı mücadeleye davet...

BÜYÜT

Ankara’da yapılan Torba Yasa eylemine sert müdahale edilmesine tepki gösteren DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, herkesi yasaya karşı mücadeleye davet etti.

Torba Yasa’ya karşı Ankara’da kitlesel bir eylem gerçekleştiren DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin Kocaeli şubeleri eyleme yapılan polis müdahalesi ve yasaya karşı yürütülecek mücadele hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Eğitim-Sen Kocaeli Şube binasında önceki akşam gerçekleştirilen açıklamayı bileşenler adına TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Nedim Kara yaptı. Açıklamaya EMEP İl Başkanı Güner Kizir, CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Altunyuva, Emekli-Sen Kocaeli Şube Başkanı Osman Nuri Şenol, Alevi Kültür Dernekleri’nden Gülüşan Aydın da destek verdi.

BİRLEŞİK MÜCADELE
Nedim Kara, kölelik yasası anlamına gelen Torba Yasa’ya karşı tek çözümün birleşik mücadele olduğunu belirterek gelişmeler hakkında şu açıklamayı yaptı “Türkiye’nin en saygın emek-meslek örgütlerinin milyonlarca işçiyi, kamu çalışanını, mimar ve mühendisi, doktoru temsil eden DİSK-KESK-TMMOB-TTB’nin hem kendi üyelerinin, hem de bütün emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarını savunmak, toplumsal ve demokratik taleplerini dile getirmek için düzenledikleri tamamen yasal ve meşru eylem, siyasi iktidarın güvenlik güçleri tarafından şiddet kullanılarak engellenmiştir.

GÜVENCESİZ ÇALIŞMA
Bugün TBMM’de görüşülmekte olan “Torba Yasa” içinde gerek parlamento içinde gerekse toplumsal hayatta bir mutabakatla karşılanan cezaların indirilmesi, öğrenci gençliğe af, emeklilerin bazı taleplerinin karşılanması gibi düzenlemelerin yanında milyonlarca işçi ve emekçinin haklarının gasp edilmesi, gençlerin ve çocukların geleceğinin karartılması, daha da karanlık süreçlere götürücü düzenlemeler içermektedir. Bu yasada güvensiz çalışma vardır. Bu yasada kamu çalışanlarına sürgün vardır. Bu yasada gençleri istihdam adına mali kıskaca almak vardır. Bölgesel asgari ücret vardır. İşsizlik fonunun yağmalanması vardır.” Yapılan açıklamaya sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin ilgisi yoğundu.

05 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR