Bir şişe zeytinyağı 10 emekliye bedel

Geçen 1 yıllık dönemde, bir şişe zeytinyağı, bir işçi emeklisinin 1 yılda aldığı zamı 10’a katlayarak yüzde 99 oranında pahalanırken, temel gıda ürünl...

Geçen 1 yıllık dönemde, bir şişe zeytinyağı, bir işçi emeklisinin 1 yılda aldığı zamı 10’a katlayarak yüzde 99 oranında pahalanırken, temel gıda ürünlerinin hepsi, emekli öğretmen maaşından daha fazla zamlandı.

Tüketici Hakları Derneği’nin (THD) açıkladığı verilere göre Eylül 2014 ile Eylül 2015 arasında mercimekte yüzde 35.4, dana etinde yüzde 24.7, yumurtada yüzde 15.1, zeytinyağında yüzde 99.3, çayda yüzde 20.6, patlıcanda yüzde 44.9 artış oldu.

Asgari ücretli ve emekli maaşlarının ise bu oranların çok altında kaldığına dikkat çeken THD Başkanı Turhan Çakar, “Son bir yıllık dönemde çalışan tüm memur ve memur emeklileri ile emekli öğretmenlerin 52 temel gıda maddesinde, emekli işçilerin 46 temel gıda maddesinde, çalışan asgari ücretli işçilerin ise 37 temel gıda maddesinde satın alma güçleri düşmüş ve yoksullaşmışlardır.

 

ZAMLAR YETERSİZ

Gıda enflasyonundaki son bir yıllık ortalama artış oranı yüzde 14.4 olmasına rağmen, emekli memurun maaş artış oranı yüzde 7.9, emekli öğretmenin yüzde 8, emekli işçinin yüzde 10, çalışan asgari ücretli işçinin ise yüzde 12.2 olmuştur” dedi. THD verilerine göre zeytinyağı, işçi emeklisinin 1 yılda aldığı zamı 10’a katlayarak yüzde 99 oranında zamlandı. Çay emekli maaşının iki katı, mercimek de 3.5 katı zamlandı. Temel gıda ürünlerinin hepsi, 1 yılda emekli öğretmen maaşından daha fazla zamlandı.

 

‘İŞLER KÖTÜYE GİDER’ DİYORLAR!

TEPAV da Perakende Güven Endeksi TEPE’yi dün açıkladı. Buna göre TEPE, eylül ayında bir önceki aya ve geçen yılın aynı dönemine göre azaldı. Önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş ve istihdam beklentileri hem Eylül 2014’e, hem de Ağustos 2015’e göre artarken, geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu hem Eylül 2014’e göre, hem de Ağustos 2015’e göre düştü. Türkiye, geçen yıla göre AB-28’den daha kötü performans sergiledi.  Anket katılımcılarının yüzde 24.8’i önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 39.1 düzeyinde oldu. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 36.1 olarak belirlendi. Anket katılımcılarının yüzde 22.5’i geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 53 olarak belirlendi. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 24.5 oldu.

11 Ekim 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR