Her perşembe Mesnevi Okumaları’na davetlisiniz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Müdürlüğü tarafından Mevlana’nın bıraktığı kültür mirasını korumak, yay...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Müdürlüğü tarafından Mevlana’nın bıraktığı kültür mirasını korumak, yaymak ve sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği etkinliklere ev sahipliği yapması amacıyla kurulan Mevlevi Evi’nde Mehmet Sait Karaçorlu ile Mesnevi okumaları başladı.

 

HER PERŞEMBE SAAT 18.30’DA

Bütün bir yıl sürecek olan Mesnevi okumalarının ilki önceki gün gerçekleşti. M. Sait Karaçorlu ile Mesnevi Okumaları’na Nadide Eğitim Kurumları çalışanları katıldı. Mesnevi Okumaları her hafta perşembe akşamları saat 18.30’da başlıyor. Etkinliğe isteyen herkes katılabiliyor.

 

“MESNEVİ TÜM İNSANLIĞIN ORTAK KÜLTÜR MİRASIDIR”

M. Sait Karaçorlu, Mesnevi-i Şerif’in bütün insanlığın ortak kültür mirası olduğunu söyledi. Karaçorlu, ”Mesnevi yüzyıllardır elden ele, dilden dile dolaşır. Okunur, anlatılır. Mesnevi okumak dini bir ibadet ciddiyeti ve özeni içinde sürdürülmüştür. Halk arasında dolaşan birçok menkıbenin, hikmetli sözün, öğüt ve nasihatın kaynağı Mesnevi-i Şeriftir” şeklinde konuştu.

 

NEDEN MESNEVİ OKUMALARI YAPILIYOR?

Sait Karaçorlu, Mesnevi Okumaları’nı neden yaptıklarına da şu şekilde açıklık getirdi; “Hazreti Mevlana küçük hikayelerin içinde insan algısının sınırlarını zorlayan bir çok gerçeğe işaret eder. O işaretler simgesel bir dille anlatıldığı için mesnevi okumalarında ayrıca bir açıklamaya ihtiyaç duyulur. Buna terim olarak ‘şerh’ denmektedir. Mevlevi Evi’nde bu geleneğin devamını sürdürme adına mesnevi okuması yapıyoruz.”

16 Kasım 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR