Hisarcıklıoğlu: Kocaeli, yatırımda Türkiye birincisi

Haberin fotoğrafları için tıklayınız Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bir program dolayısıyla geldiği ilim...

Haberin fotoğrafları için tıklayınız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bir program dolayısıyla geldiği ilimizde Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’nın konuğu oldu. Hisarcıklıoğlu, oda binasında yaptığı basın açıklamasının ardından meclis üyeleriyle birlikte basına kapalı olarak sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Hisarcıklıoğlu’nun ziyaretinde KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın yanı sıra TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul da hazır bulundu.

 

HEDEF DÜNYAYA AÇMAK

Toplantının basına açık bölümünde ilk olarak konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ oldu. Özdağ, “Göreve geldiğimizden beri üyelerimizin ve ilimizin iş dünyasını dünyaya açmaya çalıştık. 21 ülkeden 28 farklı heyet ağırladık. Yedi farklı iş ve yatırım gezisi gerçekleştirdik. Bu gezilerimizin tamamında KOSGEB desteği aldık. Bu zamana kadar birçok fuar düzenledik. Fuar programlarımız sürecek. Burayı bir fuar kenti haline getirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“ROL MODEL OLMAK İSTEDİK”

Gelecek yıl AutoShow 2016’nın Kocaeli’de düzenleneceğini dile getiren Oda Başkanı Özdağ, şöyle konuştu: “Yaptığımız fuarların bir kısmı sanayiye, bir kısmı da tüketiciye dönük fuarlar olacak. Ciddi bir şekilde çalışıyoruz. Meslek liselerinin ara eleman ihtiyacını karşılaması için TOBB’a ve odalara devredilmesini istiyoruz. Bu yolda ilk eğitim atağımızı KOTO Akademi olarak gerçekleştirdik. Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni kurduk. Okulumuza da büyük bir talep var. Öğrencilerimizi de özel olarak seçtik. Bir rol model oluşturmak istedik” şeklinde konuştu.

 

KOCAELİ’Yİ ÖVDÜ

KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın ardından konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Odalar birliği başkanlığı dönemimde Kocaeli’ye 12. gelişim. Kocaeli’ye geldiğimde hep dinamik bir şekilde döndüm. Çünkü bu şehir fıkır fıkır kaynıyor. Diğer 80 vilayetimiz de Kocaeli gibi olursa Türkiye’nin çehresi değişir. Kocaeli göç alan bir il. Bir yerde hareket, canlılık, ticaret ve sanayi varsa orası göç alır. Yatırım noktasında Kocaeli, Türkiye birincisi. Bu yatırımların çoğunluğu da imalat sektöründe. Zaten Türkiye’nin de beklentisi budur. Ayrıca Kocaeli’de bir yılda iş yeri sayısı yüzde 6 artış yaşadı. Bu da Kocaeli’nin ticari hareketliliğini gözler önüne seriyor” açıklamasında bulundu.

 

KARŞILIKSIZ ÇEK KONUSU

Ticaret yapanlara önemli tavsiyelerde de bulunan Hisarcıklıoğlu, “Gelirken sıkıntılarla ilgili bir anket yaptırdım. Üyelerimizin yüzde 79’u ‘Finansmana zor erişiyoruz’ şeklinde beyan vermiş. Kredi Garanti Fonu bu konuda çözüm olarak karşımıza çıkabilir. Bunu daha sık kullanmalısınız. Tahsilatta sıkıntılar yaşanıyor, sonucu da çıktı. Özellikle çeklerde büyük sorun yaşanıyor. Bunun çözümü için TOBB ve Bankalar Birliği olarak kare kodlu çeki icat ettik. Bu çeki kullanmanız lazım. Bu kare kodlu çek, karşılıksız çek sıkıntısını ortadan kaldıracak bir uygulamadır” ifadelerini kullandı.

 

“FİKRİ IŞIK BİR ŞANS”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kocaeli’ye en çok yakışan bakanlık olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Bakan Fikri Işık’la geçmiş dönemde de çok yakın ve güzel çalışmalara imza attık. Kendisi yeniden aynı bakanlığa getirildi. Bu Kocaeli için büyük bir fırsattır. Ben Fikri Bey’i uzun zamandır tanıyorum. Görevi eksiksiz şekilde yerine getirdi. Bu çalışmalarımız sürecek.” Hisarcıklıoğlu’nun açıklamalarının ardından toplantı basına kapatıldı. Serkan BORLAK

27 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR