Kocaeli’de ilk seçim heyecanı

Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş, halkın huzuruna çıktı Sandıklarda oy kullanma işlemi saat 17.00’da sona erdi. İl...

Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş, halkın huzuruna çıktı

Sandıklarda oy kullanma işlemi saat 17.00’da sona erdi. İlk sonuçlar ise 18.00’dan itibaren alınmaya başlanacak. İlimizde 12 ilçede toplam 3 bin 209 sandık kuruldu. İlk tur seçimleri ile ilgili itirazlar Pazartesi günü akşama kadar ilçe seçim kurullarına yapılabilecek.

 

2007 yılında yapılan referandum ile yapılan yasal değişiklik sonrasında Türkiye ilk kez cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başına gitti. AKP’nin aday olarak çıkardığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra CHP ve MHP destekli olarak yola çıkan, daha sonra toplam 14 partinin desteğini alan çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP’nin aday gösterdiği Selahattin Demirtaş, seçimde yarışan isimler oldular.

 

3209 SANDIK KURULDU

İlimizde de yüz binlerce kişi cumhurbaşkanını belirlemek için sandığa koştu. Ancak katılım diğer seçimlere göre biraz daha düşük seviyede kaldı. Kocaeli genelinde kurulan toplam 3 bin 209 sandıkta, 1 milyon 186 bin 224 kişinin oy kullanma hakkı bulunuyordu. Sabah saat 08.00 itibariyle başlayan oy kullanma işlemi, 17.00’a kadar devam etti.

 

17.00’DE İŞLEM BİTTİ

Okulların kapıları 17.00’da kapanırken, içeride bulunan vatandaşların oy kullanması için süre biraz daha uzatıldı. Oy kullanma işlemi devam ederken siyasi partilerin temsilcileri de hemen her okulda çalışma yaparak son seçim çalışmasını yaptılar. YSK tarafından belirlenen yasaklar nedeniyle ilk sonuçlar ise 18.00’dan itibaren açıklanmaya başladı.

 

İTİRAZLAR PAZARTESİ GÜNÜ

Cumhurbaşkanı geçici sonuçları YSK tarafından Pazartesi günü ilan edilecek. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı itirazlar da ilçe seçim kurullarına Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar yapılabilecek. İlçe seçim kurulları itirazları en geç saat 23.59'a kadar karara bağlayacak. İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kurullarına yapılacak itirazların son günü ise 12 Ağustos saat 17.00. Bu itirazlar da il seçim kurullarınca en geç saat 23.59'a kadar karara bağlanacak.

 

KESİN SONUÇLAR 15 AĞUSTOS’TA

İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına itirazlar ise 13 Ağustos saat 17.00'ye kadar YSK'ya yapılacak. YSK, bu itirazları en geç 14 Ağustos günü karara bağlayacak. YSK, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tur kesin sonuçlarını ise 15 Ağustos'ta ilan edecek.

10 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR