Kandıra’nın 2B sorunu meclis gündeminde

Türkkan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle önerge verdi. Önergesinde Kandıra’nın birçok köyünde 2B çalışması yapıldığı, ancak daha...

Türkkan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle önerge verdi. Önergesinde Kandıra’nın birçok köyünde 2B çalışması yapıldığı, ancak daha sonra çalışmaların devam ettirilmediğine vurgu yapan Türkkan, Kandıra’nın en büyük köyü olan Karaağaç’ta 180 kişinin 2B’ye başvuramadığına dikkat çekti.  Birçok köylünün toprak kaybı yaşadığına da vurgu yapan Türkkan, köylülerin mağdur olduğunu söyledi.

 

Türkkan’ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten yanıt beklediği sorular şöyle:

1- Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde 2/B düzenlemesi ile ilgili köylerdeki durum nasıldır, birçok köy bu konuda neden mağduriyet yaşamaktadır?

2- Kandıra’da 2/B arazilerine öngörülen miktarlar konusunda sınır köylerinde bile neden büyük farklılıklar bulunmaktadır, bu miktarlar neye göre belirlenmektedir, köylü neden sıkıntı yaşamaktadır?

3- Kandıra’nın en büyük köyü Karaağaç’ta köylünün yaşadığı sıkıntı nereden kaynaklanmaktadır, 2/B’ye başvuramayan ve mağdur olan köylüler için yeni bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

4- Avdan köyünde sınırlar belirlenmesine rağmen neden hala tapulandırma çalışması yapılmamıştır? Dalca köyünde çalışma yapılmasına rağmen bu neden devam ettirilmemiştir?

5- Tatarahmet köyünde hala 2/B ile ilgili çalışma neden başlamamıştır, bu konuda neye göre düzenleme yapılmaktadır?

6- Ballar köyünde mahkeme kararı olduğu halde orman içindeki yerler hangi gerekçe ile 2/B olarak belirlenmiş, neye dayanarak köylünün yeri hazineye kalmıştır?

7- Esentepe köyünde yıllar önce kadastro geçmesine rağmen hala yapılandırma yapılmamasının gerekçeleri nelerdir?

8- Diğer köylere göre farklı bir mağduriyet yaşayan Babaköy’de süreç ne aşamadadır, köylünün yaşadığı sıkıntının giderilmesi için düzenleme yapılacak mıdır?

9- Kandıra’nın 2/B ile ilgili sorun yaşayan köylerinde sıkıntıların giderilmesi için yeni bir çalışma yoluna gidilmesi düşünülmekte midir?

23 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR