CHP’liler Belde A.Ş. ve Kent Konut’a muhalefet şerhi koydu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında belediyeye ait kimi işyerlerinin Belde A.Ş.’ye devri ve Kent Konut’tan 200 konut alınması...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında belediyeye ait kimi işyerlerinin Belde A.Ş.’ye devri ve Kent Konut’tan 200 konut alınması gündeme geldi. CHP’liler her iki konuya da muhalefet şerhi koydu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı dün meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Sakarya programında olması dolayısı ile meclise Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker vekalet etti. 123 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste, Başbakanlık uzmanları Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaretlerinin ardından misafir olarak yer aldı.

KÖŞKER, MAKEDONYA GEZİSİNİ ANLATTI
Makedonya ve Kosova gezisi ile ilgili konuşan Adnan Köşker; “Gezimizde çeşitli bakanlarla fikir alışverişinde bulunma ve tarihi mekanları gezme imkanımız oldu. Görmeyenlerin görmesini arzu ediyorum” dedi. Daha sonra konu hakkında söz alan CHP Grup Başkanvekili Fahri Örengül CHP Grubu’nun söz konusu gezinin 10 Kasım tarihine denk gelmesi ile ilgili tepkisini dile getirdi. Örengül konuyla ilgili olarak şöyle konuştu; “Bugün Makedonya gezisi ile ilgili ilk defa yorum yapma gereği hissettim. Biliyorsun zaman itibari ile 10 Kasım’a denk gelmişti bu gezi.

“KÜLTÜR GEZİLERİNE KARŞI DEĞİLİZ”
Ancak ne tesadüftür ki Büyükşehir Belediye başkanımız birçok ilçe başkanı ile Makedonya’ya kültür gezisine gitti. Biz prensip itibari ile kültür gezilerine karşı değiliz; ancak Atatürk’ün ölüm yıldönümü en değerli anma günlerinden biridir. Tüm belediye başkanlarının özel kalemlerinin takvimlerinde bugün kayda geçmiştir. Böyle bir zamanda yerel yönetim kurumlarının başsız bırakılması büyük bir üzüntüye sebep olmuştur.

“TEESSÜFLE KARŞILADIK”
Teessüfle karşıladık. Atatürk’e sadece biz değil bütün ülke sahip çıkmalıdır. Ne mutlu ki Atatürk gibi bir lidere sahibiz; ancak böylesi bir günde hiçbir yerel yönetim başkanın yer almaması bizi üzmüştür” ifadelerini kullandı. Örengül’e cevap veren Köşker, “Biz hepimiz Atatürk’ün değerini biliyoruz” dedi.

AYAZ, SERT KONUŞTU
Daha sonra gündem önerilerine geçildi. Gündem önergelerini meclise sunan CHP Grubu, Kent Konut’ta çalışanların sayısını ve vasıflarını, Başiskele Belediyesi sınırları içerisinde yer alan cami arazisinin konut arazisine çevrilmesini, Ovacık Köyü’nde yaşanan köy meydanı ile ilgili arsa kamulaştırma sorunlarını gündeme getirdi. Başiskele Belediyesi’nde yaşanan camii alanının konut alanına dönüştürülmesi sorunu ile ilgili olarak Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz sert konuştu.

“CHP’LİLER DE VARDI”
Hüseyin Ayaz, “Bu konunun gündeme gelmesine hiç gerek yok. Başiskele Belediyesi komisyonlarından, Başiskele Belediye Meclisi’nden, Büyükşehir komisyonlarından ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçmiş bir konudur bu. Bu komisyonlarda ve meclislerde CHP’liler de vardı” dedi. Söz konusu arsa tartışılırken AKP sıralarından sıkça “Bunları oylayalım, bu kadar oyalanmaya gerek yok” sesleri yükseldi. CHP’liler, AKP’lileri çoğunluk üstünlüklerini kullandıkları gerekçesi ile suçladı.

“ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL”
Konuyla ilgili olarak Fahri Örengül; “Çoğunluğunuzu kullanmaya çalışıyorsunuz ancak çoğunluk her zaman haklı değildir” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak söz alarak; “Belediyelerin birleşmeleri döneminde 2 camii yan yana gelen birçok durumla karşılaştık. Yapılan iyileştirmelerde CHP’li komisyon ve meclis üyeleri de yer aldı. O halde, herkes imzalarına sahip çıksın. Bu iş çocuk oyuncağı değil” ifadeleri ile CHP’lilere cevap verdi.

“BİRÇOK ARSAYI KAMUYA BAĞIŞLADIK”
Söz konusu arsa ile ilgili olarak Hüseyin Ayaz son kez söz alarak, “Ben Ali bey ve Fahri beyin dini alanlar üstündeki bu hassasiyetinden duygulandım. Her ikisine de teşekkür ediyorum. Umarım bundan sonra da bu tip konularda yanımızda olurlar. Biz burada eğer herhangi bir rant gütmüş olsaydık, 2 ilköğretim 1 endüstri meslek lisesine, il emniyet müdürlüğüne, polis evine ve öğretmen evine bedelsiz birçok arsa tesis ettik, bunları yapmazdık. Biz birçok arsayı bedelsiz kamuya bağışladık. Buradaki arsanın hemen yakınında müftülük ve cami vardır” dedi.

BENZİNLİK YENİDEN GÜNDEME GELDİ
CHP meclis grubu gündeme son olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nin benzin istasyonu işletmeciliği yapmasına yönelik önerge sundu. Önergede, “Söz konusu meclis istasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından devralındı mı? Belediyecilik hizmetlerinin hangi ihtiyaç ve gerekçesi bir benzinlik istasyonu işletmeyi gerektirir? Bu konu benzin istasyonu sahibini kurtarmaya yönelik bir operasyon mudur?” ifadeleri yer aldı. Gündem önergelerinin ardından 123 maddelik Kasım ayı meclis toplantı gündemi görüşülmeye başlandı.

CHP’LİLER ŞERH KOYDU
Görüşmeler sırasında gündemin 5. maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Söz konusu madde kent merkezinde bulunan, Musanpark işletmesinde olan parkomatlı park yerlerinin kiralanması konusu oy çokluğu ile kabul edildi. CHP’liler söz konusu madde ile kimi işyerlerinin Belde A.Ş.’ye devri konusunda muhalefet şerhi koydu.

KENT KONUT’TAN 200 DAİRE ALIMI
Meclis gündeminin 7. maddesinde yer alan ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında kamulaştırılacak gayrimenkullerin maliklerine verilmek üzere Kent Konut A.Ş.’ye ait olup; Başiskele, Derince, Gebze, İzmit, Karamürsel, Kartepe ve Körfez İlçelerinde bulunan 200 adet konutun satın alınması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporu tartışmalara sebep oldu.

“DEPREM VERGİSİ GELİRLERİNE BAŞVURMAK GEREKİRDİ”
Söz konusu satın alımda Kent Konut’a para aktarıldığını daha öncede iddia eden Fahri Örengül şöyle konuştu; “Bu maliyet tespitini kim yaptı. Dairelerle ilgili bu konuda bilgi almak istiyorum. Maliye bakanımız geçen yıl dedi ki; ‘1999 depreminden bu yana alınan çok ciddi vergiler var. Bu vergiler yol, su olarak kullanıldı.’ Satın alma gerekçesinin 3. paragrafında 17 Ağustos depremi yer alıyor. Bu vergilerin alınmasının sebebi bu deprem idi. Eğer deprem için bir para harcanacaksa o vergilerin gelirlerine başvurmak gerekir.

“KENT KONUT ŞEFFAF DEĞİL”
Deprem gerekçeli bir iş yapılacak ise Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı bu vergilerin peşine düşmeliydi. Belediye Kent Konut gibi şirketlerle çalışıyor. Soru sorduğumuzda anonim şirket bu konular orada tartışılıyor deniliyor. Biz bütün konuları basından takip ediyoruz. Kent Konut ile ilgili şeffaflık yok. Halbuki bu kurumu belediyenin atadığı kişiler yönetiyor; fakat halka hesap verilmiyor.

“MECLİSİ ZAN ALTINDA BIRAKMAYIN”
Tartışmalar sonrasında belediye başkanvekili Zekeriya Özak yeniden söz aldı. Özak şu ifadeleri kullandı; “Siz gazetelere demeç verirken hesap yaptınız. 9 milyon liralık fark var dediniz. Burada birçok kalem var. Bunları lütfen burada da anlatın. Çıkın kürsüye hesap yapın. Yanlış bilgiler verip meclisi zan altında bırakmayın.”

“BÜYÜKŞEHİR DERSİNE ÇALIŞSIN”
Fahri Örengül, Özak’ın ‘Hesap yapın’ teklifi sonrasında şöyle konuştu; “Burası hesap verme yeri değildir. Plan Bütçe Komisyonu’na bu konu gelirken bütün maliyetler detaylı olarak hazırlanmalıydı. Büyükşehir dersine çalışmalı ve tarafsız yerlerde maliyetleri çıkarmalıydı. Bunların hiçbirini yapmayacaksın sonra tutup bana çık kürsüde hesap yap diyeceksin. Bu olmaz.

“KENT KONUT A.Ş.’YE DOLAYLI YOLDAN PARA AKTARIMIDIR”
Fakat 18 milyon liralık bir kaynak aktarımıdır söz konusu mesele. Metrekareye bölündüğünde 870 lira metrekareye düşüyor. Bu maliyetin neredeyse 2 katıdır. Değer tespiti çok sağlam kurallar ile yapılmamış ise bu Kent Konut A.Ş.’ye dolaylı yoldan para aktarımıdır. İzgaz’ın parası bitti. Şirketlere usulsüz aktarıldı.

“KENT KONUT’UN MALİ DURUMUNU BİLMİYORUZ”
Belediye soruşturma geçirdi. Ben diyorum ki bu Kent Konut’a bir para aktarmadır. Kent Konut’a 200 daire karşılığı bir para aktarmaktır. Eğer deprem gerekçesi ile bir konut alışverişi yapılacaksa bu alışveriş deprem vergisinin peşine düşülerek yapılmalıdır. Bu bir Kent Konut kurtarma operasyonu mudur bunu bilemiyoruz. Çünkü Kent Konut’un mali durumunu bilmiyoruz. Bizim merak ettiğimiz konular bunlardır.”

“NEYİ TARTIŞIYORUZ”
Kent Konut’un 200 dairesinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınması ile ilgili olarak Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, “Biz burada neyi tartışıyoruz? Büyükşehir’in bir daire karşılığı Kent Konut’a para vermesinde hiçbir yanlış yoktur. Bu hiç iyi niyetli bir eleştiri değil. Kent Konut denilen şirket Ahmet’in Mehmet’in şirketi değil ki, hepimizin şirketi. Bizim bu şirketlere kucak açmamız lazım” dedi.

OY ÇOKLUĞU İLE GEÇTİ
Tartışmaların ardından meclis başkanvekili Adnan Köşker konuya noktayı koydu. Köşker; “Deprem zamanla fark edilmiş olabilir. İnsanlar tedbirlerini yeni yeni alacak olabilirler. Bu konuda bir ihtiyaç var. Şimdi şirketler denetlensin, belediye şirketleri şeffaf olsun konularına katılırım; ancak inanın buradaki maliyetlerde herhangi bir abartı durum söz konusu değil. Lütfen bu konularda biraz daha duyarlı olalım” dedi. Köşker’in konuşmasının ardından 7. madde oy çokluğu ile kabul edildi. Aralık ayı meclis toplantısı 13 Aralık’ta yapılacak.

15 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR