5. Sahnesiz Oyunlar Buluşması

11 Ocak Pazar günü sona erecek olan etkinlik; “Cadde sokak, çarşı Pazar, yer gök tiyatro” sloganıyla duyurulmaya çalışılmış. Etkinlikte, 10 grubun s...

11 Ocak Pazar günü sona erecek olan etkinlik; “Cadde sokak, çarşı Pazar, yer gök tiyatro” sloganıyla duyurulmaya çalışılmış.

Etkinlikte, 10 grubun sergileyeceği 10 oyun var. KBT Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin’in etkinlik ile ilgili açıklaması şöyle;

“Şimdi her köşe başında psikolojik danışmanlar, iyileştirme merkezleri, rehabilitasyon klinikleri (tamirhaneler), etüt istasyonları, yetenek geliştirme kursları vb. hayatımızın tamamlayıcıları olarak yerlerini almış bulunuyorlar.

Çocuklarımızın etrafına ördüğümüz koruma duvarları yükseldikçe eksik kalıyorlar, yalnızlaşıyorlar. Kendi kendilerine yapabilecekleri işleri öteleyerek, başkalarından yardım bekliyorlar. Böylelikle yeteneklerini küçültüyorlar. Sözü edilen yetenekler, yaşamlarını sürdürmek için gösterecekleri çabalardan başka bir şey değil.

Bütün bunların çok dışında durduğunu sandığımız “güzel sanatlar” ise yaşam sekteye uğradığı zaman  hepimizi içine alıyor. Güzel sanatların yanı sıra, yarışmaya yönelik olmayan spor becerileri de hepimizi içine alıyor ve sarıp sarmalıyor. Çocukların, kendi yaşamsal kaygılarını olumlu yönde tesis edebilmesi için; onların güzel sanatlar eğitiminden yararlanmasını sağlamak, onları korumanın en güzel ve en yararlı yöntemidir.

İlimizde Kocaeli Bölge Tiyatrosu öncülüğünde başlatılan, hayatımızın yanına konularak taşınabilen “Tiyatro Okulu” gerçeği çocuklarımızın yaşamsal becerileri için bir sevinç kaynağıdır.

Kurumların, kuruluşların, sanat eğitimcilerinin ve öğretmenlerin bu yaşama sevincini yaşam korkusuna dönüştürmemeleri için kendilerini sorgulamaları gerekiyor. Sorgulamanın soruları oldukça basit;

Soru 1; Bu işi biliyor musunuz?

Soru 2: Bu işi neden yapıyorsunuz?

Şimdi “5. Çocuk Oyuncular Sahnesiz Oyunlar Buluşması”nda birlikteyiz. Mayıs 2015’te tiyatro okulu gruplarımızın hazırlayıp sunacağı “22. Çocuk Oyuncular Tiyatro Festivali”nde buluşmak dileği ile. İyi seyirler…”

Etkinlik programı ve gruplar şöyle;

Grup Denge : Değişim

Grup Anadolu – Aşama : Dönüştürülebilenlerdenmişmişiz

Grup Tören : Trajik Trafik Grafik

Grup İmge : Albüme Sığmayanlar

Grup Uygar : Beden neden Benden

Grup martı : Paydostpaylaş

Grup Yansıma : Sürüngen

Grup Pandomim : İletişemeyenler

Grup Devinim : Umutdum – Unuttun

Grup Mimesis : Tebeşir

 

RSM’ye görkemli açılış

Gebze’de bugüne kadar sanatın tiyatro dalında faaliyet gösteren Tiyatro Roza, “Roza Sanat Merkezi” ile sanatın diğer dallarına da kapılarını açarken yeni mekanının da açılışını gerçekleştirdi. Bayram Gündoğdu ile eşi Zuhal Gündoğdu tarafından kurulan Roza Sanat Merkezi tiyatronun yanı sıra drama, güzel sanatlara hazırlık, konservatuara hazırlık, gitar, bağlama, keman, piyano, ney,  ritim, şan, resim, fotoğraf alanlarında da faal olacak. Kurslardan hem çocuklar hem de yetişkinler faydalanabilecek. Sanat merkezi bünyesinde hafta sonları canı müzik, ayda bir şiir ve edebiyat ile tiyatro üzerine söyleşiler de gerçekleştirilecek. Söyleşilerde gerek Gebze’den yerel sanatçı ve edebiyatçılar, gerekse tanınmış sanatçı, tiyatrocu, edebiyatçılar ve şairler ağırlanacak. Roza Sanat Merkezi üç katlı yeni mekanında Gebze’nin kültür sanat hayatı ile birlikte kentleşmesine önemli katkılarda bulunacak. Hacı Halil Mahallesi; Yeni Bağdat Caddesi, 1227 Sokak, No: 5/B adresindeki Roza Sanat Merkezi’ne 0262 642 22 99 – 0546 776 76 92 numaralı telefonlardan www.tiyatroza.com internet adresinden ve sosyal medyada  roza sanat merkezi ve tiyatroza adreslerinde de ulaşılabilir.

kurde.jpg

 

“Degas’a Saygı Songür Bale” Resim Sergisi

Sanatçı Birgül Özçelikçi Taşören’in “Degas’a Saygı; Songür Bale” adını verdiği resim sergisi büyük ilgi gördü

Vehbi Koç Vakfı Ford OTOSAN Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi Sanat Galerisi’ndeki sergi açılışına katılan CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, sanatçıya övgüler yağdırdı

Dostlarının ve sevenlerinin kendisine BİTA diye hitap ettiği ressam Birgül Özçelikçi Taşören’in Vehbi Koç Ford OTOSAN Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi Sanat Galerisi’nde açtığı “Degas’a Saygı; Songür Bale” adlı resim sergisinin açılışı olumsuz hava koşullarına rağmen büyük bir katılımla önceki gün açıldı.

Yağlıboya, özgün baskı ve desen çalışmalarından oluşan toplam 36 eser, sanat severlerin beğenisine sunulurken, sanatçıya en büyük destek müzisyen eşi Aydoğan Taşören ve KOSEV yönetim kurulu ve üyelerinden geldi.

Nalan Kumlalı Atahan’ın Sanat Danışmanlığında, 08 Ocak 2015’te açılan sergi, 16 Şubat 2015 tarihine kadar Vehbi Koç Vakfı Fort Otosan Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi’nde, Vakıf ve KOSEV aracılığıyla izlenebilecektir.

bita.jpg

 

Metin Göktepe’nin anısına

Son Karede Ben Varım    

Oyuncaksız çocuklar çekmiştim,

kan ayaklı kadınlar.   

Yoksulluğun ince izi,

yaşamın yılgınlığı vardı fotoğraflarımda.

 

İstanbul’u sığdırmıştım düşlerime;

taşı toprağı umut.

Tütün saran kızların ince parmakları,

Paşabahçe’nin cam kırıklarına kanamıştı.

Tuzla Tersanesi’nde çekiç sesleri,

Haliç’te ışığa kesmişti gün ortasında;

makinemde saklı.

 

Üşüyen gecelerini çekmiştim Beyoğlu’nun.

Balık Pazarı’nın akşam ışıklarını,

kan ağlayan yanını Taksim’in,

mendilci kızlarını arka sokakların.

 

Vapurları,

trenleri,

otobüsleri çekmiştim, hasret kokulu.

İşe giden insanları,

işten gelenleri, yorgun argın

ve

acıyı,

ağıtı,

hüznü çekmiştim;

titreyen ellerimle.

 

Yılmadım,

korkmadım,

üşenmedim.

Ölümü de çektim, apoletleriyle;

son karede ben varım…

Ruhan ODABAŞ


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR