Derince’de icradan satılık fabrika!

Derince Çenesuyu mevkiinde bulunan ve Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu kapatılan AD Demirel Fabrikası’nın satışı düzenlenecek olan ihale ile yapıl...

Derince Çenesuyu mevkiinde bulunan ve Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu kapatılan AD Demirel Fabrikası’nın satışı düzenlenecek olan ihale ile yapılacak. İşçilerine yaklaşık olarak 5 milyon lira tazminat borcunun olduğu belirtilen Atilla Doğan’ın sahibi olduğu fabrika 30 Eylül 2014 tarihinde kapatılmıştı.

 

PROTOKOLE UYMADILAR

Bu tarihte üretimin durdurulmasının ardından 64 işçinin işine son verilmişti. Bu noktada AD Demirel firmasının yetkilileri ile fabrikada örgütlü olan Birleşik Metal-İş arasında protokol imzalanmış, çıkarılan işçilere gerekli ödemelerin 2014 Kasım ayından itibaren ödeneceği ifade edilmişti. Ancak fabrika yetkilileri yükümlülüklerini henüz yerine getirmedi.

 

İŞÇİLERİN KİŞİ BAŞINA ALACAĞI PARA 70 BİN TL

Bu tarihten itibaren başlayan çalışanların eyleminde işçiler ücret ve tazminat alacaklarının ödenmemesi üzerine Eskişehir’e giderek, AD Demirel şantiyesi içinde bulunan Botaş önünde eylem yapmıştı. Kıdemleri 2 yıldan 20 yıla kadar olan bütün işçilerin kişi başı ortalama 70 bin lira tazminat alacağı bulunuyor.

 

22,5 DÖNÜM ARAZİ

Öte yandan kapatılan ve işçilerin eylemlerine sahne olan fabrikanın Kocaeli 6. İcra Dairesi’nde açık artırma usulü ile satılacağı duyuruldu. Buna göre Derince Deniz Mahallesi’nde bulunan üretim tesisi ve açık alanın bulunduğu toplam 118 ayrı parselde 22 bin 522 metrekare alanın satışı yapılacak.

 

İHALE 16 KASIMDA

16 Kasım Pazartesi günü saat 11.00’de yapılacak olan arazinin satışı için belirlenen değerin ise 33 milyon 017 bin 056,79 TL olduğu açıklandı. Öte yandan açık artırmanın taşınmazın kaydında ipotek olması nedeniyle 32 milyon TL’den başlayacağı ve ihalenin Büyükşehir Belediyesi Mezat Salonu’nda yapılacağı kaydedildi. Bu arada fabrika içinde bulunan makine ekipmanların değerinin 958 bin TL olduğu ifade edildi.

 

YÜZDE 18 KDV EKLENECEK

Gerçekleşecek olan açık artırma ile satışı yapılacak olan arsa için elde edilecek olan gelire yüzde 18’lik KDV’nin de ilave edileceği açıklandı. Öte yandan 16 Kasım’daki ilk ihalede arazinin satılamaması durumunda ikinci ihalenin 16 Aralık Çarşamba günü saat 11.00’de yapılacağı açıklandı.

 

FABRİKA NEDEN KAPANDI?

Bu arada kapanan ve satışı yapılacak fabrikanın sahibi olan Atilla Doğan, Ortadoğu pazarına açılmasından sonra büyük bir ekonomik krizin içine düştüğü belirtiliyor. İş yeri sahiplerinin Libya başta olmak üzere bölge ülkelerine yönelik yaptığı yatırımların, çıkan iç savaşlar nedeniyle sekteğe uğradığı, nakit akışın durması sonrasında borçların ödenemediği kaydedildi. Yaşanan bu süreç sonunda ise AD Demirel’in de etkilenerek fabrikanın kapatılmasına karar verildiği belirtildi.

16 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR