“2015 yılında, 1 milyon 359 bin hastaya bakıldı”

Açıklamaları sırasında önemli bir noktaya değinen Güneş, hastanedeki yoğunluğa dikkati çekerek, “Kurumda 2015 yılında 1 milyon 359 bin hastaya bakıld...

Açıklamaları sırasında önemli bir noktaya değinen Güneş, hastanedeki yoğunluğa dikkati çekerek, “Kurumda 2015 yılında 1 milyon 359 bin hastaya bakıldı” dedi.

 

Röportaj: Bülent EKİNCİ

 

ice.jpg

 

Bölgenin en önemli ve büyük hastanelerinden biri olan Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeni Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş, gazetemize çok özel değerlendirmelerde bulundu. Görevine henüz yeni bir zamanda başlayan Güneş, hastanenin hemen her konusuna hakim olmuş ve başarılı bir idareci profili çizmeye başlamış.

Röportajımız sırasında hastanenin durumu ve çalışma şartları hakkında çok özel bilgileri bizimle paylaşan Başhekim Mustafa son iki yıl içinde bakılan hasta sayıları ile kurumun durumunu ortaya koydu. Güneş, “2015 yılında bu hastanede toplamda 1 milyon 359 bin hastaya bakılmış. Bu dikkat edilmesi gereken bir durumdur” diyerek işlerinin zorluğuna vurgu yaptı.

Hastanenin eksikleri ve yakın dönemde hayata geçirilecek olan projeleri de anlatan, heyecanlı ve istekli bir profil çizen Güneş, bölgedeki iş adamlarına da hastaneye maddi ve manevi destek vermeleri çağrısında bulundu.

 

 

Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

 

Ben 1967 yılında Elazığ doğumluyum. Liseyi Elazığ’da, üniversiteyi ise Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okudum. 1992 yılında mezun oldum. Mecburi hizmeti Bingöl’de yaptım. 7 yıl pratisyen hekim olarak görev yaptım.

2000 yılında Van’da ürolojiyi kazandım 2005’in sonunda ihtisas yapmış oldum. Yine mecburi hizmetim Van’a çıktı. Devlet ve özel hastanelerde çalıştım. 2010 yılının sonunda da üniversite hastanesine geçtim.

Hani bazen istemediğiniz ya da hayal etmediğiniz değişiklikler sizi bulur ya, bende de öyle oldu ve çok düşünmediğim halde akademisyen oldum. Mesleki tatmin anlamında bu gelişme benim için iyi oldu.

Bölge itibarıyla çalıştığım Van 100. Yıl Hastanesi 2 milyon kişiye hitap ediyordu. Ağrı, Hakkari, Iğdır, Muş, Bitlis ve Siirt gibi bölgelerden hastalar geliyordu. 100. Yıl Tıp Fakültesi’ne başladıktan yaklaşık 1 yıl sonra deprem oldu. O süreçte konteynırlar içinde doçentliğe hazırlandım. Yazılarımı o dönemde yazdım.

Komplike hastaların olduğu, yoğun bir hastaneydi çalıştığım yer. Öyle bir yoğunlukta bir de akademik kariyer çalışmalarını yapıyordum. Zor ve keyifli bir dönemi böyle atlattım. 2014’te doçent oldum. 2 yıl başhekim yardımcılığı görevim oldu. 2015’te Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevine getirildim. Daha sonra bugünkü görevimle ilgili gelen teklifi değerlendirdim ve 16 yıl Van’da görev yaptıktan sonra artık buradayım.

Evliyim, üç çocuğum var. Üçü de okuyor. Büyük oğlum Ankara’da Tıp Fakültesi okuyor.

Tamamen Kocaeli’ye yerleştiniz mi, evinizi ve ailenizi getirdiniz mi?

Hayır, henüz evimi taşımadım. Çocukların okulları nedeniyle taşınma süresini uzattık. Temmuz ya da temmuz sonunda tamamen evimi Kocaeli’ye getireceğim. Ev bakıyorum şu an.

Çalışma prensiplerinizden bahseder misiniz?

Ben olayları empati yaparak değerlendiririm. Bunu her zaman yapmak mümkün olmasa da bazen hastanın koltuğunda oturup onun gözüyle bakarım kendimize. Bunu her zaman belki başaramayabiliriz, hekimlik zor bir meslek. Ama empati kurarak görev yapmaya gayret gösterirsek, insanları, nasıl yaklaşmamız gerektiğini ve hassasiyetlerini daha iyi anlayabiliriz.

 

REFAKATÇİLERLE TOPLANTI

Ben, burada her hafta refakatçilerle görüşüyorum. Kendilerine hatalarımızı ve isteklerini söylemelerini istiyorum. Onları odamda ağırlamamdaki neden ise daha rahat olmalarını sağlamak ve bir sohbet ortamı oluşturmak… Bu hastaneye geleli üç hafta oldu ve üç haftadır da bu uygulamayı yapıyorum.

Türkiye’nin her toprağı benim için vatan toprağıdır ve her yerde hizmet veririm. İnsanları mutlu edebildikten sonra benden mutlusu yoktur. Önemli olan insana hizmet verebilme

“HASTANEYE GÜNDE 14 BİN KİŞİ GİRİYOR”

Derince Araştırma Hastanesi talebe cevap veriyor mu?

Bolu’dan, Sakarya’dan, Düzce’den ve birçok çevre ilden hastalar buraya geliyor. Hastanemizin bulunduğu ilçe ve bu ilçelere yakın olan diğer ilçelerden de hasta geliyor, haliyle yoğun bir akış içerisindeyiz. Başarılı ve her yerde yapılmayan ameliyatlar yapılıyor. Hastane binası tabi ki şu anda yeterli değil. Alikahya da bize bağlı bir kuruluş, ancak burası bulunduğu konum yüzünden pek tercih edilmiyor. Daha çok Derince tercih ediliyor. Günlük ortalama 6 bin, 6 bin 500 hastaya bakılıyor. Düşünün bunların yanında birde refakatçi olduğunda etti 12 bin. Yatan 500 hastamız ve onların refakatçileriyle hastanemize günlük giriş çıkış yapan insan sayısı 13 bin-14 bini buluyor.

 

“FİZİKİ ŞARTLARI DÜZELTMELİYİZ”

Hastanemizde 216 hekimimiz ve 660 yatağımız var. Korner ve normal yoğun bakım yataklarımız bulunuyor. Alikahya’yı da katarsak 20 tane ameliyathanemiz var. 87 bin metrekare kapalı, 130 bin metrekare toplam alana sahibiz. Ancak fiziki anlamda hastane yetersiz, yoğunluk yaşayan bir sağlık merkezi burası.

Temizlik konusu önemli, ancak 14 bin insanın girip çıktığı yerde zaman zaman aksilikler olabiliyor. Hastanemiz lavaboları  4 yıldızlı otel konseptinde hizmet veriyor. Bu yüzden temizlik konusunda insanlarımızın da dikkat etmesi gerekiyor. Hastaneyi evi gibi görürse temizlik konusunda da daha başarılı oluruz. Hijyen bizim en önemli önceliklerimizden biri.

 

“YOĞUN BAKIM AÇIĞI BULUNUYOR”

En büyük sıkıntımız yoğun bakımda. Özellikle sevk ettiğimiz hastalar yoğun bakım olmadığı için başka illere gönderiliyor. Aslında bu durum Kocaeli genelindeki bir sorun. Biz genelde hastalarımızı sevk etmeyiz. Hastanemiz tıbbi açıdan donanımlı bir kuruluş, sadece yoğun bakım hastalarını sevk etmek zorunda kalıyoruz.

“10 BİN METREKARELİK EK BİNA”

Hastanedeki poliklinikler yeterli mi?

Yaklaşık 179 polikliniğimiz ve 216 hekimimiz var, ama yine de yetersiz. Bu konuyla ilgili girişimlerimiz söz konusu, bir şeyler yapacağız. Ek binayla ilgili bir çalışmamız sürüyor. Kısa sürede bu konu ile ilgili tatmin edici bir gelişme yaşanacak. Muhtemelen 10 bin metrekarelik bir alan düşünülüyor. Bazı birimlerimizi oraya alabilir, yoğun bakımı artırabiliriz ve acilimizi genişletebiliriz. Malum çok yeterli gelmiyor. Kalabalık ve yoğunluk yaşayan bir servisimiz.

 

“ACİL’E ACİL DESTEK”

Türkiye standartlarında acilde bekleme standardı 3-4 saattir zaten. Tabi bu yeşil alanlar için geçerli olan zaman dilimi. Diğer kırmızı ve sarı alanlar daha acil olarak değerlendirilir. Acili genişlettiğimizde standartların da altına inebiliriz. Bizim acilimizde sadece pratisyen değil uzman doktorlarımız da var. Bizi tercih eden hasta sayısı çok… Özellikle yatan hasta sayısı üst seviyede memnuniyet var.

 

“İŞİNİ YAPMAYAN BABAM OLSA AFETMEM”

Personelimi kucaklayıcı manada hareket ederim. Pozitif ayrımcılık da yapmayız. İşini yapan personelimin hep arkasında olurum. Haklı olan personelimin arkasında yer alırım, neyime mal olursa olsun. Ama haksız olan personeli, çalışmayan personeli babam dahi olsa kardeşim de olsa affetmem. Ben bu görevi kabul etmemdeki amaç bu hastaneye bir tuğla koyabilmektir.

 

“YAPICI OLMAK FAYDALIDIR”

Basının yapıcı olmasını ve bize yol göstermesini istiyoruz. İlerleyen aylarda basınla sık sık bir araya geleceğiz. En azından konuşma imkanı bulacağız. Hatalarımı yüzüme söyleyebilirsiniz, eleştirileri ve önerilerinizi bana iletebilirsiniz diyorum personelime, bu iş ekip işi.

Sağlıkla uğraşıyoruz, insanla uğraşıyoruz. Değerli bir şeye hizmet veriyoruz. Hekimler zor bir yükün altında. Bizi evimizde rahat uyuyoruz sanıyorlar. Halbuki bedenimiz evde, ama ruhumuz hastane koridorlarında dolaşıyordur. Çoğu arkadaşımız benim gibi düşünüyor.

Alanınızda hasta bakmaya devam edecek misiniz?

Önce yönetici olarak hastanenin işlerini rayına koymak önceliğim… Poliklinik hizmetiyle ilgili şahsen bir önceliğim yok. Ancak tabi ki ameliyatlara katılacağım. Benim önceliğim hastanenin işleyişini sağlamak. Ürolojide uyumlu bir ekip var, bu noktada ağabeylik yapacağım ve ameliyatlara da gireceğim. Burası üçüncü basamak bir hastane ve akademik kadroyu güçlendirmem gerekiyor. Bununla ilgili girişimlerim var. Buraya tam bir üniversite havası katacağım. Pratikte bazı şeyler yapılıyor, teoride de bir şeyler yapılmalı.

Doktorlara şiddet konusunda neler söyleyeceksiniz?

Acildeki insanların ruh halini anlamak gerekiyor. Bizimde hastamız olduğunda ve acile gittiğimizde ruh halimiz normal olmayabiliyor. İster istemez bazı şeyleri yanlış değerlendirebiliriz, hekimle tartışabiliriz. Bunlar normal ve kabul edilebilir belki, ama darp ve saldırma noktasına gelirse bu büyük bir sıkıntı. Siz hekimi rencide ettiğinizde onun motivasyonu düşer ve sadece sizin değil diğer hastalara da verimsiz olur.

 

Kocaelililere bir mesajınız var mı?

Alıştınız mı diyorlar, o arkadaşlarıma ben alıştım da siz alıştınız mı diye bir şey sormak istiyorum şahsen. Kendimi yabancı hissetmiyorum. Benim iyi niyetli bir tavrım, var bir şeyler üretmek ve yenilikler getirmek istiyorum. Gücümün yettiği yere kadar en iyi hizmeti sunacağım. Sabır ve kararlılıkla bana verilen görevi en iyi şekilde yapacağım. İnşallah kendi payımıza düşen hizmeti yerine getireceğiz. Halkımızın da maddi ve manevi desteklerini bekliyoruz. Burada 3 bin tane büyük fabrika var. Bu kuruluşlardan hastanemize destek vermelerini rica edeceğim.

 

TADİLAT BAŞLAYACAK

Bir tadilat sürecine gireceğiz, hastanemizin tamamını boyatmayı planlıyoruz. Onarımlarını yapmayı planlıyoruz. Bir ay içerisinde belki de iki ay içerisinde yenilikleri tamamlayacağız. Sağ olsun belediye çevre düzenlemesi konusunda bize yardımcı oluyor.

 

“DOLAŞIP DESTEK İSTEYECEĞİM”

İş adamlarımızdan maddi ve manevi olarak destek bekliyoruz. Çalıştığım kurumlarda bunu daha önce de yaptık, hepimizin malı olan hastanelerimizin fiziki şartlarının daha iyi duruma getirilmesi için oda tadilatları yapıldı. Zamanı gelince dolaşacağım, hastanemizin şartlarını daha iyi hale getirmek için destek isteyeceğim. Bu belki bir cihaz, belki odaların tefrişi şeklinde olabilir. Tabi ki devletimizin bunları yapacak gücü var, ama kendi ilimizdeki hastanemize bizlerinde bir katkısı olsun isterim.

“1 MİLYON 359 HASTAYA BAKILDI”

Yeni kadro değişiklikleri düşünüyor musunuz?

Kadro değişiklikleri zamanla olacak. Burası Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı bir hastane ve tercih edilen çok önemli bir sağlık kuruluşu. Zamanla değişiklikler yapılacaktır. Şu an önceliğimiz buraya hizmet etmek. Artık kabuğumuza sığamıyoruz. Şehir hastanesi açıldığında belki burası daha da rahatlar. Ama yine de hasta sayısının düşeceğine çok ihtimal vermiyorum. Çünkü burası tercih edilen bir hastane…

Büyük bir yoğunluk yaşanıyor burada. Bunun rakamsal verileri ortada. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2014 yılında toplamda 1 milyon 182 hastaya bakılmış. 2015 yılında ise tedavisi için kontrole gelen kişi sayısı 1 milyon 359 bine yükselmiş. Bu çok dikkat çekilmesi gereken bir durumdur.

KIZILAY POLİKLİNİĞİ

Kızılay’da bir polikliniğimiz var. Bunun içerisinde dahiliye, çocuk, genel cerrahi, kadın doğum gibi önemli bölümlerimiz mevcut. Buraya gelemeyen hastalarımıza orada hizmet veriyoruz.

 

13 Haziran 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR