Kocaeli’de 6 bin 687 İnşaat firması faaliyet gösteriyor

KOTO’nun kent yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği sektör istişare toplantılarının 3.’sü Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla...

KOTO’nun kent yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği sektör istişare toplantılarının 3.’sü Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla KOTO yönetim kurulu toplantı salonunda gerçekleşti. Otomotiv ve evvel makine sektörünün ardından bu seferki toplantıda inşaat sektörü ele alındı.  KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Vali Yardımcısı Osman Sarı Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, İl Yazı İşleri Müdürü İsmail Akbıyık, 2.Meslek Komitesi üyeleri Mikail Kayacı, Mehmet Olhan, Bünyamın Barış, Faruk Mamik, Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Zekai İren, Yönetim Kurulu Üyeleri Muhammer Çeşil, Ceyhan Çağlayan ve Fatih Haldız katıldı.

 

GÜZEL İŞLER YAPIYORUZ

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Başkanı Murat Özdağ, “Ülkemiz yeni sürdürülebilir ve yüksek büyüme oranlarının yakalayabilmesi için önemli gördüğümüz sektörel istişare toplantılarımızı gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Daha önceki toplantılarda aldığımız kararlar doğrutultusunda çalışmalarımız sürmektedir. Şehrimiz ve ülkemiz adına güzel işler yapmaya devam ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

KAYNAKLARIMIZ KISITLI

Konuşmalarına devam eden Özdağ, “Hükümetimizin açıkladığı bir reform paketi var Bu reformların bir an evvel hayata geçirilmesi elzemdir. Orta gelir tuzağından kurtulmak için özellikle inşaat sektörünün büyümeye devam etmesi gerekmektedir. Çünkü inşaat sektörü üretim ve istihtam dahil olmak üzere ekonominin pek çok alanını doğrudan etkilemektedir. Diğer taraftan zaten kısıtlı olan kaynaklarımızın düşük verimli ve dış ticaret konu alanlara yönelmesinin de önüne geçmeliyiz. Hem siyasi aktörlerin inşaat sektörünü bir politika haline getirmesi, hem de sektör temsilcilerinin değişimi yakalaması gerekmektedir.” Şeklinde konuştu.

 

VERGİ SADAKATİ BİRİNİCİSİ KOCAELİ

Özdağ’dan sonra konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli vergi mükelleflerine teşekkür etti, Güzeloğlu, “Bu toplantıdaki temel amacımız var olan kapasiteyi daha da arttırmak karşıklıklı kurumsal sorunları hem iş birliği hem güç birliği içinde çözmektir. Kocaeli’miz de gelişme ve kalkınma olarak Türkiye’ye en büyük katkı sağlayan ilimizdir. Kocaeli vergi rekortmenliğinde İstanbul’dan sonra ikinci sırada gelmektedir. Fakat bundan da önemlisi vergi sadakatinde birinci sıradadır. Bu nedenle Kocaeli vergi mükelleflerine ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

KOCAELİ’DE 6 BİN 687 İNŞAAT FİRMASI VAR

Kocaeli ve Türkiye’de ki inşaat sektörüyle ilgili sayısal verileri paylaşan Güzeloğlu, “Türk İnşaat sektörü artık dünyada bir marka haline gelmiştir. İnşaat sadece 1 sektör değil bir anda 100 sektörü olumlu yönde etkileyen işlerin ortasına çıkmasına neden olmaktadır. Türkiye’de istihdam edilen her bin kişiden 91’yi inşaat alanında çalışmaktadır. Her bin iş yerinden 76’sı inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre 2015 yılında Kocaeli’de 6 bin 687 müteahhitlik firması faaliyet göstermiş ve 59 bin 341 kişi sektörde sigortalı olarak istihdam edilmiştir. Ayrıca 2015 yılında 17.395 konut satışı gerçekleşmiştir” diye konuştu.

 

YEŞİLİYLE.., DENİZİYLE...

Kocaeli’nin güzel bir yaşam alanı bulunduğundan bahseden Güzeloğlu, “Kocaeli şüphesiz Uluslararası Ticaretin Türkiye’de merkezi haline gelmiştir. Kocaeli’de inanılmaz ekonomik bir ağ bulunmaktadır.Ayrıca Kocaeli bunların yanında insanları yaşam için tercih edebileceği bir konumdadır. Sanayi şehri gibi gözüken Kocaeli’miz yeşiliyle deniziyle gölüyle doğal alamları ile bizlere çok güzel imkanlar sağlamaktadır” şeklinde konuştu. Ahmet HAZER

29 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR