Zeytinoğlu: Bütçe açığı Eylül'de yüksek geldi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ve eylül ayında 14,1 milyar TL olarak gerçekleşen bütçe aç...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ve eylül ayında 14,1 milyar TL olarak gerçekleşen bütçe açığını değerlendirdi. Zeytinoğlu, “Yılın başından bu yana bütçe performansımız iyi gidiyordu. Eylül ayı 14,1 milyar TL bütçe açığı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Personel harcamalarındaki yüzde 19 ve faiz harcamalarındaki yüzde 37,7 düzeyindeki artışın bütçe açığına sebep olduğunu görüyoruz” dedi.

 

DENK BÜTÇE

Bütçe disiplinin faizler açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, “Bu yıl da denk bütçe yakalama şansımızı kaybettiğimizi düşünüyorum. Maliye Bakanımız dönemsel olduğu vurgusunu yaptı. Orta Vadeli Programda belirlenen bütçe hedeflerinden uzaklaşmasak da bizim beklentimiz ülkemizin denk bütçeyi yakalamasıdır” açıklamasında bulundu.

 

İŞSİZLİK SORUNU

Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik verilerini de değerlendirerek, “İşsizlik verileri son iki aydır artıyor. Bu yükselişte işgücüne katılma oranının bu dönem de yüzde 52,4’e yükselmesinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte önümüzdeki aylarda da işsizlik oranlarındaki artış eğiliminin devam edeceğini düşünüyoruz. Ekonomideki yavaşlama ile birlikte Suriyeli mültecilerinin olumsuz etkisi işsizlik oranlarına yansımaya devam ediyor. Bu dönemde kayıt dışılığın önüne geçmek için Suriyeli mültecilere geçici süre ile çalışma izninin verilebileceğini düşünüyoruz” dedi.

17 Ekim 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR