BÜYÜKŞEHİR’İN BORCU; 4 MİLYAR 345 MİLYON TL

Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısı belediye toplantı salonunda yapıldı. Belediyenin 2011 kesin hesap bütçesi CHP, HAS Parti ve SP gruplarının ret...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısı belediye toplantı salonunda yapıldı. Belediyenin 2011 kesin hesap bütçesi CHP, HAS Parti ve SP gruplarının ret oyuna rağmen AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi. Kabul gören hesap bütçesinde Büyükşehir Belediyesi’nin 4 milyar 345 milyon TL’lik borcu en dikkat çeken meblağdı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısının 2’inci oturumu geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda 4 madde ile birlikte 2011 yılı kesin bütçe hesabı görüşüldü. Kesin bütçe hesabında Büyükşehir Belediyesi’nin 4 milyar 355 milyon TL’lik borcu dikkat çekti.

RAPORLAR GÖRÜŞÜLDÜ
Kocaeli büyükşehir Belediyesi 2011 yılı Analitik Bütçe Kesin Hesabı ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu raporunun ve Yuvam İzmit Konut Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü’nün 2011 yılı kesin hesabı ile ilgili plan ve bütçe komisyonu raporunun görüşülmesi ile başlayan meclis toplantısında 2012 yılı zemin tahrip birim fiyatları ile ilgili Plan ve Bütçe komisyonu raporunun görüşülmesi ile devam etti.

YÜZDE 33 BAŞARI OLAMAZ
Komisyon raporlarının görüşülmesinin ardında Kandıra İlçesi Çarşı Mahallesi Akmeşe mevkiinde yapımı planlanan eğitim tesisi alanı ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu görüşüldü. Raporun okunmasının ardından ilk olarak söz alan CHP’li Fikret Gökmen, “Bütçeler, bir kurumun güvenirliği ve şeffaflığı açısından son derece önemlidir. Yüzde 33 hiçbir zaman başarı olarak değerlendirilemez. Bizim gelir bütçemiz yeterli değildir” dedi.

‘BELEDİYENİN 4 MİLYAR BORCU VAR’
Gökmen “Bütçedeki tercihler anlamında hatalar var. Sorunun olduğu yerlere ayrılan bütçe yüzde 10 olmamalı. Belediyenin toplam borçları 4 milyar 345 milyon ve 157 milyon piyasaya olan borçlar bulunmaktadır. Baraj borçları 2 milyar 900 milyon olarak donduruldu. Şu anda barajdan kalan borç 2 milyar civarındadır. Bunun 2 milyar 400 milyarı 2004 yılından sonra oluşan borç. 456 milyon alacağımız var dışarıdan. Bir yandan borç ödeyemiyoruz bir yandan da alacağımız var” değerlendirmesinde bulundu.

KARAOSMANOĞLU CEVAP VERDİ
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Bizim fen işlerinin yatırımının önemli bir bölümü, kavşaklar, köprüler, Kocaeli’nin bugünde yarında en önemli sorunu ulaşımla ilgilidir. Biz bu yatırımları Fen işleri üzerinden yapıyoruz. Çevre ile ilgili yatırımların önemli bir bölümünü de Fen İşleri ve İSU üzerinden yapıyoruz” dedi. Belediyenin borçları ile ilgili, “Hazineye her ay 10 milyon dolar ödenmeye devam etmektedir” dedi.

‘YANLIŞ YERLERE AYIRDINIZ’
Ardından söz alan CHP Grup Başkanı Fahri Örengül, kesin hesaplara bakıldığında önceliğin yanlış yerlere ayrıldığını kaydederek, “Ulaşıma ayrılan pay çok komik. Antikkapı, Altınnal A.Ş, Kent Konut ve İZAYDAŞ bütçeleri de eklendiğinde belediyenin 1 milyar 500 milyon üzerinde bir toplam bütçesinin olduğu hemen anlaşılmaktadır. Bugüne kadar kent, kasaba belediyesini aşamamış, gelirler heba edilmiştir” dedi.

‘KASABA BELEDİYECİLİĞİ’
Fahri Örengül, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili soruşturma yapılmasını istediklerini ancak, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermediğini kaydetti. Vaat edilen ulaşım sorunu çözecek projelerin gerçekleştirilmediğini söyleyen Fahri Örengül’e cevap veren Karaosmanoğlu, “Siz hiç şehir dışına çıkmıyorsunuz sanırım. Şehir dışına yapılan yolları görmüyor musunuz?” dedi. Örengül ise bu sözlere karşılık, “Kasaba belediyeciliği yapıyorsunuz” cevabını verdi.

YÜKSEL PROJE İDDİASI
Yüksel projeye 13 milyon karşılığında 2007 yılında bir iş verildiğini söyleyen Örengül, “O işi inceledik. Yüksel projeye bu kadar para aktaracağınıza başka şekilde para aktarın uygun çözümler getirin” dedi. Bu sözler karşısında sinirlenen Karaosmanoğlu, “Varsa sağlam iddianız; verin mahkemeye. O parayı aktardınız demek. Para aktardınız demektir. Hırsızlık yaptığın dediğin zaman yüzüne çarparım. İş bedava yapılmıyor. Bu şirket Türkiye’nin sayılı bir şirketidir” dedi.

‘PARTİZANLIK KOKAN ANLAYIŞ’
Kesin hesapla ilgili sözlerine devam eden Örengül, “Bu kesin hesap siyasetten arındırılmış bir belediye değil, siyasete tam bulanmış, sadece AK Parti seçmen ve çevrelerine hitap eden, kentin AK Parti’ye oy vermeyen diğer yarısını kavramayan bir kesin hesaptır. Her zaman ki gibi kenti AK Parti’lileştirmek için harcayan, partizanlık kokan bir belediye anlayışının tarihe geçecek belgesidir. Bu kesin hesap sınıfta kalma belgesidir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

PEHLİVAN CEVAP VERDİ
AK Parti Grubu adına söz alan Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, Adana ile Kocaeli’nin karşılaştırılmasının oldukça yanlış olduğunu, Adana’nın sokaklarının pislik içinde olduğunu ifade etti. Pehlivan ayrıca Örengül’ün İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermediği iddiasına cevap vererek, “Sadece benim hakkımda üç soruşturma izni verildi” diye konuştu. Özelleştirme tartışmasına da değinen Pehlivan, “110 milyon Franka mal olmuş bir şirketin 359 milyona satılacak seviyeye nasıl gelmiş bunu düşünmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘YILDIRIM’DAN KARDEŞ TAVSİYESİ’
Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım esprili bir dille yaptığı konuşmasında “Siyaset yaptığımız için ufak bir kardeş tavsiyesi. Fahri abi dünya değişiyor. Dünyada ekonomik krizler var. Artık işçi kesiminin bir yükselişi var. 2002’de AKP iktidara geldi ve yükselişe devam ediyor. Halktan kopuk yaşamaya devam ederseniz. Sadece muhalefet yapmak için konuşursanız halk size her zaman cevabı verecektir” ifadelerini kullandı. Konuşmalarından sonra oylanan rapor CHP, HAS Parti ve SP gruplarının ret oyuna rağmen AK Parti’li üyelerin oylarıyla kabul edildi. N Serkan BORLAK

Büyükşehir Belediyesi’nin borç tablosu şöyle;
İSAŞ (İzmit-Su Anonim Şirketi) 128 milyon TL
Piyasa (Esnaflara, şirketlere, kişilere olan borçlar) 146 milyon TL
Sendikalar
Belediye-İş 4 milyon TL
Sağlık-İş 473 bin TL
Hak-İş 1 milyon 300 bin TL
Diğer 1 milyon 500 bin TL
Hazine (Yalnızca 2 milyar TL’si Yuvacık Barajı’na ait) 3 milyar 720 milyon TL
Vergi ve SSK 272 milyon TL
Dış mali borç (kredi vb.) 30 milyon TL
Toplam 4 milyar 345 milyon TL

Büyükşehir Belediyesi’nin alacakları şöyle;
Takipli alacaklar 298 milyon TL
İştiraklerden
İSU 94 milyon TL
Diğer 42 milyon TL
Belediyelerden
Körfez Belediyesi 8 milyon TL
İzmit Belediyesi 6 milyon TL
Karamürsel Belediyesi 1 milyon 700 bin TL
Kandıra Belediyesi 1 milyon 300 bin TL
Diğer 4 milyon TL
Not: Başiskele Belediyesi’nin borcu bulunmuyor.
Toplam 456 milyon TL

2011 yılı bütçe kesin hesabı, Uğur ENÇ’in notları:
Her yıl sene sonunda hazırlanan tahmini bütçeler aslında belediyelerin belirlediği birer hedeftir. Belediyeler hazırladıkları tahmini bütçeler ile kapalı kapılar ardında, meclis salonlarında dahi olsa halka vaatlerde bulunur, bir sene boyunca neler yapacaklarını ve halkın parasını nasıl harcayacaklarını beyan ederler.
Büyükşehir Belediyesi de her yıl olduğu gibi 2010 senesinin sonunda da tahmini bütçesini hazırlamış ve geçtiğimiz bir yıl boyunca kenti yönetmiştir.
Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumunda onaylanan 2011 Mali Yılı Analitik Bütçe Kesin Hesap Raporu aslında Büyükşehir Belediyesi’nin bir nevi karnesidir. Okumasını bilen bu rapora bakarak belediyenin kenti nasıl yönettiğini, hangi hedeflerini gerçekleştirdiğini, kente neler kazandırdığını ve neler kazandırabileceğini görür.
Hele ki birey tahmini bütçe raporu ile yıl sonu kesin hesap raporunu karşılaştırabilirse belediyeyi A’dan Z’ye tanır.
Büyükşehir Belediyesi tahmini bütçesini hazırlarken belirlediği 1 milyar 250 milyon TL’lik meblağın 250 milyon TL’lik kısmını bünyesinde bulunan kurumların gelirlerinden elde edeceğini belirtmişti.
Yıl sonu bütçe kesin hesabında görüldü ki belediye sadece 41 milyon TL’lik bir geliri bünyesindeki kurumlardan sağladı.
Yani belediye şirketlerinden elde edeceğini duyurduğu gelir konusunda yüzde 16’lık bir başarı gösterebildi. Hedeflediği rakamın sadece yüzde 16’sını elde edebildi.
Kentleri yöneten belediyeler aslında birer şirkettir. Bir şirketin CEO’su o şirketin bir yıllık hedeflerinde sadece yüzde 16’lık bir kısmı tamamlarsa ne olur?
CEO o gün işinden olur. Peki Büyükşehir Belediyesi için böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Elbette ki hayır.
Bir diğer başarılamayan hedef, mülklerin satımı. Elbette ki kamu kuruluşlarının ve kamu mülklerinin satılmasından yana bir tavır içerisinde değiliz ancak Büyükşehir Belediyesi satacağım dediği ve atıl olduğunu iddia ettiği kurumları dahi satamamıştır.
35 milyon TL’lik bir mülk satış geliri bekleyen ve bu beklentisini 2010 yılı sonunda hazırlanan tahmini bütçeye not eden belediye 2011 yılı boyunca yalnızca 1 milyon TL’lik mülk satışı gerçekleştirmiştir. Belediyenin mülk satış geliri başarısı yüzde 4’tür. Belediye hedeflerinin yalnızca yüzde 4’ünü gerçekleştirmiştir.
*
Bütçe raporunun gözler önüne serdiği bir diğer gerçekte belediyenin 2004 yılından günümüze durmadan borçlandığıdır. Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ve meclis toplantısında onayladığı 2011 Mali Yılı Analitik Bütçe Kesin Hesap Raporu’nda belediyenin toplam borcu 4 milyar 345 milyon TL’dir. Kimileri bu borcun Yuvacık Barajı borçlarından kaynaklandığını söyleyerek başarısızlığı gizlemeye çalışıyor. Oysa gerçek şöyle;
2004 yılı sonunda Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Maliye Bakanlığı yetkilileri ile masaya oturuyor ve kıran kırana geçen bir pazarlığa imza atıyorlar. Pazarlık sonrasında Yuvacık Barajı’nın kalan 4 milyar 300 milyon TL’lik borcundan 1 milyar 400 milyon TL’lik kısmın silmesine karar veriliyor. Buna göre geriye 2 milyar 900 milyon TL borç kalıyor.
Geriye kalan bu kısımda dondurularak taksitlendiriliyor ve taksitlerin İller Bankası’ndan her sene Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılan paradan kesilmesine karar veriliyor.
Belediyeye İller Bankası’nda günümüze kadar aktarılan paralardan yuvacık barajı için 900 milyon TL bir kesinti yapılıyor. Yani yuvacık barajı için 2 milyar lira borç kalıyor.
Belediyenin bugün itibari ile toplam borcu 4 milyar 345 milyon TL. Yuvacık Barajı’nın borcunu bu rakamdan çıkarsı geriye 2 milyar 345 milyon TL kalıyor.
Bu demek oluyor ki belediye 2004 yılından bu güne kadar 2 milyar 345 TL borçlandı.
Peki Büyükşehir Belediyesi eski para ile neredeyse 2 buçuk katrilyon olan bu para ile kente kalıcı olacak hangi eseri bıraktı?

16 Mayıs 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR