Yener: CHP, MHP ile koalisyon kurarız

Seçimlerin sürpriz sonuçlara gebe olduğunu kaydeden Yener, “Meclise girersek, CHP ve MHP ile koalisyon kurarız” dedi.   Ergenekon davasının önemli...

Seçimlerin sürpriz sonuçlara gebe olduğunu kaydeden Yener, “Meclise girersek, CHP ve MHP ile koalisyon kurarız” dedi.

 

Ergenekon davasının önemli isimlerinden biri olan Doğu Perinçek tarafından kurulan Vatan Partisi’nin ilimizdeki milletvekili listesinin zirvesinde yer alan Cenap Yener, gazetemize önemli değerlendirmelerde bulundu. Yener, 7 Haziran tarihindeki seçimlerin sürprizlere gebe bir durumda olduğunu söyledi.

 

“KOALİSYON OLABİLİR”

Meclisteki partilerin dışında Vatan Partisi ile HDP’nin barajı geçme olasılığının bulunduğunu kaydeden Yener, “Bu sonuç doğarsa AKP ve HDP ortak hareket ederler ve yeni anayasa için çalışırlar. Vatan Partisi ise şartlar oluşursa CHP ve MHP ile koalisyon içine girebilir” diye konuştu.

 

Neden Vatan Partisi’nde siyaset yapmayı tercih ettiniz?

Bu ülke için vazgeçemediğim unsur var. Atatürk ilke ve inkılaplarının devamını sağlamak, vatanın bütünlüğünü sağlamak ve çağdaş, sosyal adaletin doğru şekilde sağlandığı toplum içerisinde yaşamak. Bu 3 temel unsur için genel başkanımız Doğu Perinçek evime gelerek bizzat garantisini vermiştir. Bu konularda istişareler yaparak Vatan Partisi’ni tercih ettim. Ergenekon’dan mağdur olmuş bütün komutanlar, Abdullah Öcalan’ı ülkeye getiren, ayrıca onu mahkemelerde yargılayanların hepsi partimizden milletvekili adayıdır. Ordu mensuplarının yüzde 80’i bizimle birliktedir.

 

CHP ve MHP’nin aday listelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Her partinin çıkardığı listeye saygı duymak gerekiyor. Çeşitli şekillerde milletvekili listelerini belirlediler. Burada Vatan Partisi ön seçim yaparak adaylarını belirlemiştir, fakat ben kontenjan olarak geldim. Yapılan ön seçimde Gülgün Feyman birinci çıkmıştı. CHP’de aslında işin içinde sancı var. MHP’de Saffet Sancaklı ilk sırada, kararı millet yapacaktır. Bizim adaylarımız ise daha popüler.

 

AKP iktidarını ve muhalefeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin en büyük sancısı AKP’dir. Ekonomik değerler iyi gitmiyor. AKP, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması sonrasında erozyon kayması yaşamaya başladı. Bu ülke ANAP’ın durumunu yaşamıştır. DYP ve ANAP’ın milliyetçi ve muhafazakar oylar artık AKP’yi terk edecektir. AKP’nin oylarının yüzde 15’inin Saadet Partisi’ne gideceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamaları asparagas haberler değildir. Yeni parti kurulması noktasında daha hızlı ilerleyecektir. Bu iki isim önemli parçalanmayı AKP’de sağlayacaktır.

Muhalefet ise görevini yapmıyor. CHP ve MHP’yi halk tercih etmiyor. Bu koşmayan partilere bende dahil oylarımızla destek verdik. Sonuç hep hüsran olmuştur. Vatandaş farklı bir arayış içinde. CHP, çözüm sürecini bile belli dönemlerde destekledi. Atatürk’ün partisi bunu diyemez. Çözüm süreci bu vatanın bölünme sürecidir. MHP en zor anlarda AKP’ye destek vermiştir.

 

Yeni anayasa söylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

TBMM’nde 550 milletvekili olacak. Seçim sonrasında seçilen milletvekilleri anayasa üzerine yemin edeceklerdir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunu bilmiyor. Mevcut anayasaya yemin ederek görev alırken referandum yaparak nasıl anayasayı değiştireceksiniz? Bu durum çok önemlidir. Bu yapılan anayasaya aykırıdır. Anayasayı değiştireceksiniz ondan sonra milletvekillerine yemin ettireceksiniz. Sistemin böyle çalışması gerekiyor. AKP’nin her zaman yaptığı anayasayı, hukuku çiğnemeye devam etmektedir. Anayasa Mahkemesi bu duruma ne kadar müsaade edecek hep birlikte göreceğiz.

 

“BARAJI AŞAMAZSAK ÜLKE BÖLÜNÜR”

7 Haziran seçimleri öncesindeki hazırlıklarınız nasıl gidiyor?

Genel seçimlere kadar bütün gücümüzle yüzde 10 barajını geçmeye çalışacağız. Burada Vatan Partisi ve HDP yüzde 10 barajını zorlayacaklardır. HDP barajı geçmesi durumunda AKP ve HDP koalisyon kurarlar. Hemen anayasa değişikliğine gidecekler. HDP bağımsız olarak seçimlere girdiği zaman 20-25 milletvekili ile meclise giriyordu. Şayet AKP ve HDP birlikte anayasayı değiştirirlerse bu ülkede kanlı bir savaş çıkacak demektir. Bu kaosa ortak olmamak gerek. CHP, MHP ve Vatan Partisi ise koalisyonu kurabilir. Çünkü hepsinin ortak değerleri var. Burada vatan bölünmeyecek. Atatürk’e karşı çıkma durumu olmayacaktır. Laik ve çağdaşlığa karşı çıkma durumu olmayacaktır. Bize bölücü diyenler de var. Eğer oylar bölünmezse, Vatan Partisi yüzde 10’u geçemezse vatan bölünecek.

 

AKP, CHP ve MHP’den oluşan meclisi nasıl yorumluyorsunuz?

Vatan Partisi ve HDP barajı geçse AKP, CHP ve MHP de mecliste olsa 2 sene sonra genel seçim yapılır. Ne ekonomik ne de siyasi konjonktür buna müsaade etmez. Partilerin dayanma durumu kalmadı. Ordunun da dayanma şansı yok. Şartlar ne olursa olsun 2 sene sonra seçim olur. Vatan Partisi o zaman daha fazla atak yapacak. CHP’nin oyları bizlere gelecek. Röportaj: Serkan BORLAK

 

CENAP YENER KİMDİR?

1953 İzmit doğumlu. Diş hekimi, evli ve 2 çocuk babası. Bedrettin Dalan tarafından kurulan Merkez Parti’nin kurucu üyeliğini ve Kocaeli İl Başkanlığını yaptı. Hüsamettin Cindoruk tarafından kurulan Demokrat Türkiye Partisi’nde bir dönem il başkanlığını yürüttü. Kocaelispor ve Galatasaray kulüplerinde yöneticilik yaptı. Halen Türk Futbol Vakfı, Galatasaraylı Sporcular Derneği, Profesyonel Futbolcular Derneği, Milli Olimpiyat Komitesi’nde üyeliklerine devam ediyor. Uzun yıllar profesyonel olarak futbol oynadı.

24 Nisan 2015 Kocaeli-


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

kadir yılmaz - Cenap fazla uçma üç beş emekli asker geldi diye kendini dev aynasında görme.Senin alacağın yüzde 2 oy.Bzi geçmişte bir çok Ülkücüyü hedef gösterip şehadetine vesile olan adı aydınlık kendisi karalıklar yaptıklarını unutmadık.Bu ülkede bölünmez.Bo ş işleri bırak.

Yanıtla . 0Beğen 24 Nisan 15:08
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR