AKP, İzmit’te beklediğini alamadı

Kocaeli’de son yapılan üç seçimde de büyük başarılar elde eden AKP, 7 Haziran seçimlerinde ise beklenen tablonun çok gerisinde kaldı. Kocaeli’de birç...

Kocaeli’de son yapılan üç seçimde de büyük başarılar elde eden AKP, 7 Haziran seçimlerinde ise beklenen tablonun çok gerisinde kaldı. Kocaeli’de birçok bölgede oy kaybı yaşayan AKP’liler, bir önceki genel seçimlere oranla hemen hemen tüm ilçelerde oy kaybı yaşadı.

 

YÜZDE 5 GERİLEME VAR

AKP’nin en iddialı olduğu bölgelerden biri olan, ancak muhalefet partilerinin de potansiyelinin bulunduğu İzmit’te iktidar partisi beklemediği bir kayıp yaşadı. Buna göre AKP, İzmit’te 86 bin 540 oy alma başarısı gösterdi. Ancak bu rakam geçtiğimiz 2011 genel seçimlerine göre 5 bin 561 oy düşüş anlamına geliyor. Orantısal olarak da AKP’nin düşüşü yüzde 5,25 oranında gerçekleşti.

 

İKTİDAR PARTİSİ DÜŞÜŞTE

AKP’nin ilçedeki düşüşü ise geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerine göre oy sayısı anlamında biraz daha fazla yaşandı. 30 Mart seçimlerinde 94 bin 969 oy alan AKP, buna göre 8 bin 429 oy daha az oy aldı. Orandaki düşüş ise 30 Mart’ta katılımın fazla olması nedeniyle daha az seyretti. Katılımın yüzde 91 seviyesinde olduğu yerel seçimlerde AKP’nin aldığı oran yüzde 45,4 seviyesindeydi.

 

CHP, DÜŞÜŞE GEÇTİ

Öte yandan İzmit’teki oy sayısı ve oranlarda CHP’nin ciddi bir yükselişe geçtiği de gözlerden kaçmadı. 2011 seçimlerinde İzmit’te yüzde 31,8 oran ve 63 bin 192 oy elde eden CHP’liler, 7 Haziran seçimlerinde ise oy oranını yüzde 32,44’e, oy sayısını ise 68 bin 315’e yükseltti. İzmit, aynı zamanda Kocaeli’de CHP’nin en başarılı olduğu ilçe olarak dikkate geçti. Ancak CHP’nin oylarının önemli bir bölümünün ise HDP’ye kaydığı gözlendi.

 

SEFA SİRMEN DAHA FAZLA OY ALMIŞTI

Ayrıca 2011 seçimlerine göre CHP’nin 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde ise Sefa Sirmen ile ilçede seçimleri kaybeden CHP’nin oy oranı çok daha fazlaydı. 30 Mart’ta ilçede yüzde 41,9 oranına ve 87 bin 822 oy rakamına ulaşan CHP, en başarılı olduğu ilçede bazı mahallelerdeki geri kalmalar nedeniyle belediyeyi AKP’ye kaptırmıştı.

 

MHP’NİN OYLARI ARTTI

MHP’de 7 Haziran seçim sonuçları ele alındığında İzmit’te gözle görülür bir yükseliş dikkat çekiyor. 2011 seçimlerinde ilçede toplam olarak 24 bin 54 oy alma başarısı gösteren ve yüzde 12,1 oranına ulaşan MHP, geçtiğimiz hafta sonundaki oylarda ise oylarını 31 bin 210’a, oranını da yüzde 14,82’ye yükseltti. Bu başarı MHP’yi çok ciddi bir sınıra getirdi.

 

İTİRAZLAR BEKLENİYOR

Kocaeli’deki ilk sonuçlara göre ilimizden iki milletvekili seçildiği gözlenen MHP, yurtdışındaki oyların sayılarak belirli oranlara göre kentlere paylaştırılmasının ardından ise vekillerden birini HDP’ye kaptırdı. Ancak MHP’nin, seçim kurullarına yönelik başlattığı itiraz süreci halen devam ediyor. Bu itirazların neticelenmesinin ardından kesin sonuçların açıklanması bekleniyor.

 

YÜKSELİŞ DİKKAT ÇEKİCİ

MHP’nin ilçede 7 Haziran’da aldığı bu başarılı netice 30 Mart yerel seçimlerine göre ise çok daha üst düzeyde. Çünkü Yerel seçimlerde İzmit’te neredeyse hiç varlık gösteremeyen MHP, sadece 13 bin oy rakamına ulaşmış, orantısal olarak da yüzde 6,22’de kalmıştı. Buna göre 7 Haziran sonuçları MHP’nin 30 Mart oylarına göre yaklaşık üç kat artmış oldu.

 

HDP’NİN OYLARI ARTTI

Öte yandan 7 Haziran seçimlerinin tüm Türkiye’deki en büyük kazananı olan HDP ise ilimizde bir ilçe dışında beklenen başarıyı ortaya koyamadı. Ülkede 4. parti olarak meclise girme başarısı gösteren HDP, İzmit’te aldığı 9 bin 327 oy ve yüzde 4,4’lük oranla beklentilerin çok uzağında kaldı.

 

HDP’NİN OYLARI 5 KAT ARTTI

Ancak yine de bu oran bir önceki genel seçime göre ise büyük bir başarı anlamına geliyor. Çünkü 2011’de İzmit’teki sandıklardan HDP’ye bin 664 oy çıkmış, bu rakam ise oranlara yüzde 0,84 olarak yansımıştı. Kısacası HDP’nin bir önceki seçime göre İzmit’teki oyları yaklaşık 5 kat arttı.

12 Haziran 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR