Karikatürist Tosun Gölcük’te kurs açacak

Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi bugün önemli bir sergiye ev sahipliği yapacak. Gölcüklü Karikatürist Yaşar Tosun’un Gölcük'ten Portreler isimli karik...

BÜYÜT

Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi bugün önemli bir sergiye ev sahipliği yapacak. Gölcüklü Karikatürist Yaşar Tosun’un Gölcük'ten Portreler isimli karikatür sergisi, 4 Mart Cuma gününe kadar beğeniye sunulacak. Yaşar Tosun ile karikatüristlik ve sergisi üzerine güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Bugüne kadar yurt dışında 40’ı aşkın sergiye imza atan Yaşar Tosun, Gölcük’te karikatür kursu açmayı hedeflediklerini söyledi.

Kendiniz hakkında kısa bilgi verir misiniz?
Yazlık’ta 1946 yılında doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Gölcük'te yaptım. Benim zamanımda Gölcük'te bir lise yoktu. Liseyi İzmit'te okudum. Ardından İstanbul Fındıklı Güzel Sanatlar Akademisi Ressam Faruk Alpkurt Atölyesi’nde resim ve karikatür dersi gördüm. Aynı yıllarda Nurettin Işılay yönetiminde, İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’nde rol aldım. 1963-64 yıllarında Hergün Gazetesi’nde ve Akbaba Dergisi’nde çizmeye başladım. Tiyatro ve karikatürü beraber götürdüm.

Yurt dışındaki başarılarınızdan söz eder misiniz?
1966 yılında Londra'da yapılan bir yarışmada, 37 ülke arasından katılımcılar arasında dünya ikincisi oldum. 1979 yılından itibaren Nice'de yirmi yıl karikatür çizdim. Aynı zamanda Balkan ülkeleri sorumlusu oldum. Dünyanın dörtte üçünü gezdim sayılır.

Yurt dışı çalışmalarınız ne kadar sürdü?
Çalışmalarım 1999 depremine kadar sürdü. Depremde maddi ve manevi çok kaybım oldu. Yaşanılan felaket duygularımı da götürdü. Bir kaç sene çizemedim. Kalem adeta elimden düşüyordu.

Son zamanlarda neler yapıyorsunuz?
Altı senedir İzmir Çeşme'de düzenlenen sanat festivalini yönetiyorum. Bunu yaparken de zevk duyuyorum. İlçemizde ‘Gölcük'ten portreler’ isimli sergimiz olacak. İlçemizdeki tanıdık simaların portreleri sergide yer alacak.

Bu açtığınız kaçıncı sergi?
Yurt dışında 40’tan fazla sergi açtım. Fakat Gölcük'te ilk sergim bu. Bu yüzden çok heyecanlıyım. Tüm Gölcüklüleri sergimize bekliyoruz.

Sergi için tekrar yurt dışına gidecek misiniz?
Orada arkadaşlarım var. Onları özledim, görmek istiyorum. Ama yurt dışında bir sergi açmak için hazır mıyım bilmiyorum. Kocaeli genelinde bir konusu olan sergi açmayı daha çok istiyorum.

Karikatür dışında başka işle uğraşıyor musunuz?
Hayır. Benim profesyonel işim bu. Başka bir iş yapabileceğimi sanmıyorum.

Karikatürle uğraşan gençlere ne tavsiye edersiniz?
Bu işi gerçekten yapmak isteyen ve yetenekli olan gençler gelip beni bulsun. İleriki günlerde zaten belediye başkanımızla beraber ilçede karikatür kursu açma niyetimiz var.

Size göre bu işi gerçekten yapmak için ne gerekiyor?
Kesinlikle yeteneğinizin olması gerekiyor. Herkesin kalemi eline alıp yapabileceği bir iş değil. Bu işte başarılı olmak için gönül vermek gerekiyor.

Karikatür çizmek dışında ne yapmaktan hoşlanırsınız?
En iyi arkadaşlarımdan emekli Başsavcı Yılmaz Kaya Genç'le tavla oynamaktan hoşlanırım. Onu tavlada yenmekten büyük zevk alırım.

25 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR