Selman Yıldırım istifa etti

    CHP İzmit İlçe Başkanlığı, Başkan Selman Yıldırım döneminde 3. Danışma Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan toplan...

 

 

CHP İzmit İlçe Başkanlığı, Başkan Selman Yıldırım döneminde 3. Danışma Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan toplantıya, çok sayıda parti üyesi katılırken, Kocaeli Milletvekilleri Mehmet Hilal Kaplan ile Haydar Akar, eski İl Başkanları Rıdvan Alkan, Cengiz Sarıbay, Fikret Toker, İzmit İlçe eski Başkanları Rıdvan Yıldızlı, Necdet Çetinok da toplantıda yer aldı. İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, toplantı sonunda istifa etti.

YILDIRIM ÖZÜR DİLEDİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, seçimi kazanamadığı için tüm partililerde özür diledi. Aday belirlemede önseçim yapılmasını değerlendiren Yıldırım, şunları söyledi: “Rakip partinin aday belirlerken kamuoyu yoklaması yapmasını, hepimiz çok doğru buluyoruz. Genel Merkez’imiz de buna benzer bir alışma yaptı ve önseçimle aday belirlemeyi tercih etti. Biz de bunun daha doğru olacağını düşünerek, hazırlıklarımızı yaptık. Fikirlerini aldığımız alt yönetimler de bunu istediler ve biz de önseçim gerçekleştirdik.”

“OYLARIMIZI ARTIRDIK AMA”

30 Mart seçimlerinde ender rastlanacak bir tabloyla karşıtlıklarını vurgulayan Selman Yıldırım, “Yüzde 42 gibi yüksek oy alarak seçim kaybeden, Türkiye’de başka bir bölge daha yok” dedi. Tüm partililerin elinden geleni yaptığını vurgulayan Yıldırım, seçim zamanı gecesini gündüzüne katan tüm partililere teşekkür etti.

“SİRMEN HİÇ DURMADI”

Yıldırım’ın ardından kürsüye çıkan Mehmet Ümit Küçükkaya Faaliyet ve Bütçe raporlarını okudu. Küçükkaya, “Sirmen, seçim süreci boyunca 697 ev ziyareti, 38 site yönetimi ziyareti, 42 esnaf ziyareti, 112 STK ziyareti, 200 kahve toplantısı, 62 açılış, 1 miting, 1 konser, 35 resmi kurum ziyareti, 58 geniş katılımlı toplantı gerçekleştirdi ve her cuma günü mahalle toplantıları yapıldı” dedi. Seçim sürecinde toplam 1 trilyon 48 bin lira harcandığını belirten Küçükkaya, kalem kalem giderleri açıkladı.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”

Toplantıda kürsüye çıkan Sefa Sirmen, kazanmak için ellerinden geleni yaptıklarını vurgulayarak, “Şartlarımız, rakibimizinki kadar iyi değildi. Devletin, belediyelerin tüm imkanlarını kullandılar” dedi. Seçim süreci boyunca gücü yettiğince mücadele ettiğini dile getiren Sirmen, “İktidar, İzmit’teki tehlikeyi görüp, o güne kadarki İzmit’teki en büyük programı yaptı. Son mitingle psikolojik üstünlük sağladılar” şeklinde konuştu.

“STRATEJİK HATALAR YAPTIK”

Seçim sürecinde stratejik hatalar yaptıklarını kabul eden Sirmen, yerel seçim psikolojisinden çıkılıp, genel seçim havasına girildiğini belirterek, “Genel Merkez’imiz de bu hataya düştü” dedi. Son güne kadar anketlerde önde olduklarını ifade eden Sirmen, “CHP’lilerden özür diliyorum. Çok çalıştık ama olmadı. Lütfen çalışmayı bırakmayalım” dedi.

“İNANCINIZI KAYBETMEYİN”

Sirmen’in ardından söz alan Tahsin Tarhan, “İl ve İlçe yönetimlerinde ne kadar hata varsa, bir o kadar hata da bizlerde var. İnanırsak, başarırız. İl de, ilçe de engelleyemez. Büyükşehir’i kazanamayız diyen en çok üye İzmit’teydi. Çayırova’yı, Dilovası’nı inandırdım, İzmit’i inandıramadım” dedi. Seçimlerin bitmediğini hatırlatan Tarhan, “İnancınızı kaybetmeyin. Bundan sonra birlik ve beraberlik içinde CHP’yi ileri taşımalıyız” ifadelerini kullandı. Çok zor bir seçim yaşadık. Devletin ve belediyelerin tüm imkanlarını kullandılar. Üzgünüm. Oradan oraya sürülen işçiler için, çocuğu üniversite kazanan ancak burs alamayan aileler için üzgünüm. Anladım ki, Türkiye’de sermaye ile mücadele etmek çok zormuş.”

”HERKES GÖREVİNİ YAPTI”

Tarhan’ın ardından kürsüye çıkan Milletvekili Haydar Akar seçim döneminde yaşanan mektup krizine değinerek “Ben o mektubu, tüm CHP’lilere, 24 bin kişiye gönderdim” dedi. Seçim zamanında belediye başkan adayı gibi çalışmalar yaptığını dile getiren Akar, “Herkes görevini yaptı. Hedeflerimiz büyüktü. Böyle bir toplantının partiye bir şey katacağına inanmıyorum. Daha geniş kapsamlı programların yapılması, projelerin sunulması lazım” dedi.

“SEFA BEY’İN ADAYLIK ŞEKLİ YANLIŞTI”

Akar’ın ardından söz alan Hikmet Erenkaya İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım’ı eleştirerek “Selman Yıldırım’a en çok destek olanlardan biri benim. Ama yanlışların üzerini örtmek olmaz. Genç kardeşimizi ilçe başkanı yaptık. Tabi ki ilçe başkanı da aday olabilir, ama kendini bu kadar ön plana çıkarmaz” dedi. Sirmen’in aday olacağı bilinse, kendisinin dahil hiç kimsenin aday olmayacağını ifade eden Erenkaya, “Ama onun aday olma şekli yanlıştı. Dosyanızı verir, adayım dersiniz. Ama onun adaylığı böyle olmadı” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM’A TARAF SUÇLAMASI

Aday adaylığı sürecinde İlçe Başkanlığı’nın tarafsız olması gerektiğini vurgulayan Hikmet Erenkaya, “Ama böyle olmadı. İlçe Başkanı, tüm adayları bir tarafta, bir kişiyi bir tarafta tuttu” dedi. Ön seçim çalışmasında da birçok hilenin olduğunu dile getiren Erenkaya, “Her şey biliniyordu. Ama parti zarar görmesin diye hep susuldu” dedi. Erenkaya, konuşmasının sonunda Selman Yıldırım’ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

“EL İNSAF”

Son olarak kürsüye çıkan CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım göreve geldiği andan beri ne yaparsa yapsın eleştirildiğini ifade ederek, “El insaf, yazıktır günahtır” dedi. Erenkaya’ya destekleri için teşekkür eden Yıldırım, “Biz bu sürece kamuoyu araştırmaları yaparak başladık. Tüm aday adaylarımızla ilgili kamuoyu yoklaması yaptırdık. Sonuçları İl Başkanımız, milletvekillerimiz ve Genel Merkez’imizle paylaştım” dedi.

“YÜZDE 45’İ GEÇEMEYECEKTİK”

Sefa Sirmen’in çıkarılabilecek en iyi olduğunu söyleyen Yıldırım, “Hiçbir partili ihanet etmese, her şey çok güzel de gitse, alacağımız en yüksek oy oranı yüzde 45’ti. Bunu ben değil, bilim söylüyor. Eğer Erenkaya’yla seçime girseydik, oy oranımız yüzde 30.7 olacaktı” dedi. Anket sonuçlarında bir açık olduğunu, Büyükşehir’de AKP’ye oy verecek bir kısım vatandaşın, İzmit’te CHP’ye oy verme ihtimali olduğunu öngördüklerini dile getiren Yıldırım, “O hamleyi yapmaya çalıştım, ancak üzerime geldiler. Ben de vazgeçtim” diye konuştu.

“BELKİ BİR DAHA DİNLEYEMEYECEKSİNİZ”

Yıldırım, “Başbakan’ın mitinginin olduğu 23 Mart akşamı, yüzde 45 ile en yüksek orana ulaşmıştık. Ama ertesi günden itibaren giderek geriledi ve yüzde 42’de kaldı” dedi. AKP’nin iktidar gücüyle seçimi aldığını vurgulayan Yıldırım, herkesin elinden geleni yaptığını söyledi. Bu sırada Yıldırım’ın konuşması, bazı üyeler tarafından sık sık kesilince, ortalık karıştı. Birbirine giren üyeler, kısa süre sonra yerlerine oturdu. Yıldırım “Herkes beni lütfen dinlesin. Belki bir daha dinleyemeyeceksiniz” dedi.

“EVET SUÇLUYUM”

Seçimi kazanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirten Selman Yıldırım, “Ben, İl Genel Meclis Üyelerinin tamamının, parti aleyhine çalışacağını öngöremediğim için, milletvekillerinin, seçime son bir hafta varken tüm kritik noktalardaki programlarını iptal edeceklerini öngöremediğim için suçluyum” dedi.

HAKKINI HELAL ETTİ

“Son 2 aydır idam ediliyorum, linç ediliyorum” diyen Selman Yıldırım, “Eğer Selman Yıldırım’ın idam edilmesi, CHP’yi 1. parti yapacaksa, kurun darağacını Sabri Yalım Parkı’na, geçirin ipi boynuma, sehpaya tekmeyi ben atacağım” dedi. Yıldırım, “Göreve başlamamın 2. gününde Selman Yıldırım’ın seçilmesini hazmedemiyorum diyen İsmet Çiğit’e, Hikmet Erenkaya’ya ve İlçe Başkanlığı’nda çayın nasıl piştiğini sormaya, kaloriferin nasıl yandığından haberi olmayan Hurşit Güneş’e de hakkımı helal ediyorum” dedi.

İSTİFA ETTİ

Salondaki tüm isimleri okuyan Selman Yıldırım, “Sizlerden çok özür diliyorum. Bu onurlu ve şerefli mücadelenizde CHP’yi iktidar yapma yolunda sizleri yalnız bıraktığım için sizlerden özür dilerim” diye konuştu. Gözyaşları içinde “Benim 2 evladım var. CHP, 3. evladım gibiydi” diyen Yıldırım, “Ben, sizleri bundan sonraki onurlu ve şerefli mücadelenizde yalnız bırakacağım. Pazartesi yönetim kurulunu toplayıp istifamı İl Başkanı’na sunacağım. Yaşasın sosyal demokrasi, yaşasın CHP” diyerek, konuşmasına son verdi. 

kavga.jpg

30 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR