Performans ödülleri sahiplerini buldu

KSO’nun gelenekselleşmiş ödül töreni “Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu”nun 6.’sı, Wellborn Luxury Hotel’de gerçekleşti.Kocaeli Sanayi O...

BÜYÜT


KSO’nun gelenekselleşmiş ödül töreni “Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu”nun 6.’sı, Wellborn Luxury Hotel’de gerçekleşti.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nun gelenekselleşmiş ödül ödül töreni ‘Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu’nun 6.sı, Wellborn Luxury Hotel’de gerçekleşti. Törene Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ ve çok sayıda sanayici ile iş adamı katıldı. Program, Vali Ercan Topaca’nın 2,5 saatlik geç gelmesi nedeniyle gecikmeli başladı.

KOCAELİ ÜRETİYOR
Törenin açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2013 yılı ekonomik değerlendirmesini yaparak, “Üçüncü çeyrekte 4,4 büyüdük. OCED içinde en hızlı büyüyen ekonomiyiz” dedi. Türkiye’nin geçen yıla kadar ihracatta önemli hamleler yaptığını dile getiren Zeytinoğlu, 2013 yılında ise beklenen performansın gerçekleşmediğini belirterek, “Buna rağmen Kocaeli, dış ticarette Türkiye’ye göre daha iyi bir performans sergiledi. Türkiye dış ticaretindeki payımızın yüzde 17,5’e ulaşmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kocaeli sanayisi konusunda da bilgiler veren Ayhan Zeytinoğlu, “Üretimin yüzde 13’ünü biz üretiyor, verginin yüzde 13’ünü biz topluyoruz. Güçlü bir meclisimiz var. 500 büyükte yer alan 18 işletmemiz meclisimizde” diye konuştu. Bunlara rağmen halen eksikler olduğuna dikkat çeken Zeytinoğlu, “2023 yılı hedeflerine ulaşmak için bu eksikliklerin giderilmesi gerekiyor” dedi.

“KOCAELİ BİRÇOK ÜLKEYİ GERİDE BIRAKIR”
Daha sonra kürsüye çıkan isim TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu “KSO’yu kutluyorum. Bu organizasyon artık bir gelenek oldu. Diğer güzel bir durum ise 5 şehrin birlik olup bunu gerçekleştirmesi. Birlikte bereket vardır. Ben her zaman birlikten yanayım” dedi. Kocaeli şehrinin, Türkiye’nin gözbebeği olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu bereketli topraklar, burayı bir marka haline getirdi. Kocaeli artık birçok ülkeyle yarışıp, geride bırakabilecek bir halde. Kocaeli, neredeyse 10 yıl önceki Türkiye” dedi. Son 5 yılda, üniversitelerde ders olarak okutulabilecek bir başarıya imza atıldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, bütün dünyanın ekonomik kriz yaşadığı bir dönemde Türkiye’de ve özellikle Kocaeli bölgesinde üretimin artmasının büyük bir başarı olduğunu söyledi.

“KEYFİ UYGULAMALARA SON VERCEĞİZ”
Son konuşmacı olarak, kürsüye son çıkan isim Vali Ercan Topaca ödül almaya hak kazanan firmaları tebrik ederek, Türkiye’nin üretim ve sanayiyi tanıyan bürokratlara yakın bir zamanda sahip olmaya başladığını belirtti. Sanayicilere yük yüklendiğini belirten Topaca, “Devletin yüklediği vergiler gibi yasal yükler. Bir de bürokratların keyfi olarak yüklediği yükler var. Bütün dünyada olduğu gibi biz de bu konuyla mücadele ediyoruz” diye konuştu. Keyfi uygulamaların sonlanıp, sanayicilerin rahat bir nefes alması halinde 2023 hedefine daha kısa bir zamanda dahi ulaşılabilineceğini belirten Vali Topaca, “Böyle bir durumda 2023’e kadar Iphone benzeri bir marka üretebilecek bir duruma gelebileceğimize inanıyorum” dedi.

12 SEKTÖR 7 KATEGORİ
Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. 12 sektördeki firmaların değerlendirilmesi verimlilik, istihdam yenilikçilik ve markalaşma, finansal sonuçlar, dış ticaret, topluma ve çevreye katkı, çalışanların bilinçlendirilmesi olmak üzere 7 kategoride gerçekleştirildi.

İşte ödül alan firmalar:
Büyük Ödüller:
KOBİ- Teknodrom Robotik ve Otomosyon Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Gebze)
BOİ (Büyük - Orta İşletmeler) - Ford Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi
Süreklilik Ödülleri:
BOİ- Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (Tüpraş)
Sektör ve Süreklilik Ödülleri:
Gıda Sektörü:
KOBİ- Balarası Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Düzce)
BOİ- oltan Fındık Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi (Düzce)
Kimya Sektörü:
KOBİ - Desi Kimya Madencilik (Kocaeli)
BOİ- Plastay Kimya Sanayi ve Ticaret (Kocaeli)
Tekstil ve Deri Ürünleri:
KOBİ- Sümerler Tekstil (Kocaeli)
BOİ- İmteks Giyim Ticaret (Düzce)
Makine Sanayi Sektörü:
KOBİ- I.C.M. Makine ve Mühendislik (Kocaeli)
Yapı ve Yapı Malzemeleri:
KOBİ- İnciler İnşaat Kum Ocağı (Sakarya)
BOİ- Alka Sanayi (Kocaeli)
Ağaç, Ağaç Ürünleri ve Mobilya Sanayi:
BOİ- Doruk Ağaç Ürünleri (Düzce)
Su Arıtımı Atık Bertaraf Sanayi:
KOBİ- Şallılar Kağıt Ambalaj (Kocaeli)
Taşı Araçları ve Yan sanayi:
KOBİ - ARK Press (Kocaeli)
BOİ- DYTECH Otomotiv (Kocaeli)
Diğer Araç Taşıma Sektörü:
BOİ- Uzmar Gemi İnşaa Sanayi (Kocaeli)
Elektrikli Teçhizat Ürünler:
KOBİ- Asis Otomosyon (Kocaeli)
BOİ- Akım Metal Sanayi (Kocaeli)
Metal Sanayi:
KOBİ- Kriyojenik Basınçlı Kaplar
BOİ- Sarkuysan Elektrolitik (Kocaeli)
Plastik ve Kauçuk Ürünler:
KOBİ- Elvanlar Plastik (Kocaeli)
BOİ- Öz Ka Lastik ve Kauçuk (Kocaeli)
KREDİ GARANTİ FONU MÜJDESİ
Daha sonra KOTO’ya ziyaret gerçekleştiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıkloğlu, KOTO’nun 5 yıldızlı oda olduğunu belirterek: “Türkiye’nin en demokratik kurumu içerisindesiniz” dedi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu önceki akşam Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’ya ziyaret gerçekleştirdi. KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen ziyarette TOBB Başkan Yardımcısı Hale Mete, KOTO Başkanı Murat Özdağ, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve KOTO üyeleri hazır bulundu. KOTO’nun başkanlık seçimlerinden sonra ilk kez KOTO’ya ziyaret gerçekleştiren Hisarcıklıoğlu, üyelere tavsiyelerde de bulundu. Hisarcıklıoğlu, KOTO’da bir de müjde verdi. Kocaeli'de esnafların yararlanacağı Kredi garanti fonu şubesi kurulacağını ifade ederek, "Pazartesi günü bir heyetimiz Kocaeli'ne gelerek altyapı çalışması yapacak. Esnafımız banka kredisi kullanmadan bu fondan kredi çekebilecek” dedi.

İYİ ŞEYLER OLACAK
Açılış konuşmasını yapan Murat Özdağ,: “Çok yakında sizlerle beraberdik. Ancak bugün yeniden sizlerle beraber olduk. Önümüzdeki yıllar iyi şeyler olacağına inanıyoruz. Odamızdaki çalışmalarımızı dosya olarak takdim edeceğim” dedi. Daha sonra söz alan Rifat Hisarcıklıoğlu da ziyaret sebebinin seçimlerde sonra hayırlı olmasını dilemek olduğunu belirterek: “Hayırlısıyla görev yapmanızı temenni ederim. Seçimlere baktığımızda hepiniz zorlu süreçten geçtiniz. Varılan sonuca baktığımızda Türkiye’nin en demokratik kurumu içindesiniz. Çünkü hepiniz tabandan oy alarak geldiniz” dedi.

OBJEKTİF DÖNEME GEÇTİK
Üyelere sorumluluklarının çok büyük olduğunu da hatırlatan Hisarcıklıoğlu: “Bu seçimi almak da kolay değil. Bileğinizin hakkıyla geldiniz. Kendinizi ispat ederek seçildiniz. Meslektaşlarınızca seçildiniz. Sizleri kutluyorum. Kendi içinizden kendi başkanınızı seçiyorsunuz. Daha objektif bir döneme geçtik. En objektif şekilde yapılmasını istedik” şeklinde konuştu. Hisarcıklıoğlu: “Biz halktan değil üyelerimizden yetki aldık. Buralarda para pul yok. Buralarda para pul bulamadım. Verirsiniz alamazsınız. İnşallah bunun ödülü diğer tarafta olacak” dedi.

KOTO BEŞ YILDIZLI ODA
Bizim için bu şehir çok önemli diyerek sözlerini sürdüren Hisarcıklıoğlu: “Bizim dertlerimizi iyi aktarmak istiyorsanız meclisin arkasında meclis başkanı, yönetim kurulu kemikleşmeli. Yönetimlerin başarmasının yolu birlik ve beraberlikten geçer. KOTO, çok önemli bir odamız. Yeni hizmet binanız da muhteşem. Bugün KOTO hizmet alanında eksik değil. 5 yıldızlı oda. Gurur duymalısınız bundan” şeklinde konuştu.

GELECEĞE ODAKLANIN
Kocaeli’nin en önemli sanayi merkezi olduğunu kaydeden Rifat Hisarcıklıoğlu: “KOTO’da pazartesi günü kredi garanti fonunu başlatıyoruz. DEİK temsilcisi olarak sizlere burada hizmet de verilecek. KSO ile birlikte hareket etmenizden de mutlu oluyoruz. Sizler lidersiniz. Sakın konjonktüre takılıp kalmayın. Geleceğe odaklanmalısınız. Sorumluluğunuz diğer illerden daha fazla” dedi.

28 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR