Gölcük’te muhalefetin işi zor

        Kocaeli genelini kapsayacak şekilde, ilçe ilçe yaptığımız analizlerimiz bugün Gölcük ile devam ediyor. İktidarın oldukça etkili olduğu bir ilç...

 

 

 

 

Kocaeli genelini kapsayacak şekilde, ilçe ilçe yaptığımız analizlerimiz bugün Gölcük ile devam ediyor. İktidarın oldukça etkili olduğu bir ilçe durumunda bulunan Gölcük’te geride kalan son iki seçim değerlendirildiğinde ilginç denilebilecek bir netice çıkmıyor. Buradaki tüm partiler kendilerine göre belli bir potansiyel ile siyasetlerini sürdürüyorlar. Kısacası Gölcük’te en azından bugün için tablo, muhalefet açısından pek parlak görünmüyor.

 

MUHALEFETİN

İŞİ ÇOK ZOR

2009 yılında yapılan ilçe belediyesi, Büyükşehir ve il genel seçim sonuçları ile 2011 yılındaki genel seçimler baz alındığında, iktidar partisi AKP’nin kendi oylarını koruduğunu rahat bir şekilde görebiliyoruz. Örneğin ilçe belediyesi seçimlerinde AKP aldığı 30 bin 639 oy ile açık ara şekilde önde. En yakın CHP ise iktidarın 12 bin oy gerisinde bulunuyor. Her ne kadar 10 bin oy barajını aşsalar da, MHP ve SP için durum hiç de iç açıcı değil.

 

SONUÇLAR ORTADA

Ayrıca AKP, aynı dönemde yapılan Büyükşehir ve il genel meclisi sonuçlarına göre ise köylerin de dahil olması ve seçmen sayısının artması ile toplam oylarını da yükseltmiş. AKP, il genelde 32 bin 467, Büyükşehir seçimlerinde ise 35 bin 429 oy alarak iddiasını ve gücünü ortaya koymuş. Ayrıca benzer bir durum CHP için de söylenebilir. Çünkü CHP, tıpkı AKP gibi bu iki seçimden oylarını artırarak çıkmış. CHP, il genelde 3 bin, Büyükşehir de ise diğer ilçelerde olduğu gibi Sefa Sirmen faktörü ile 10 oy daha fazla almış.

 

MHP VE SP BÖLÜNEBİLİR

Burada dikkat çeken bir unsur ise, Büyükşehir seçimlerinde, MHP ve Saadet Partisi’ndeki oy düşüşü. İlçe belediyesi seçimlerinde 10 bin oyu geçen bu iki parti de, Büyükşehir de çok ilginç bir şekilde büyük bir oy kaybına uğramışlar. Bu durum ise şöyle açıklanabilir. Yaptığımız tespitler ve sandık seçim sonuçları çok ilginç bir olayı ortaya koyar nitelikteydi. Çünkü bu iki parti de, Büyükşehir seçimlerinde AKP ve CHP arasında bölündüğü sonucuna ulaşılıyor.

 

AKP HER YERDE VAR

MHP’nin belli oranda CHP’ye, SP’nin ise AKP’ye ciddi manada oy kaptırdığı gerçeğini burada gözlemleyebiliyoruz. Ayrıca burada ilçe seçimleri bazında iktidarı rakiplerinden farklı kılan bir başka nokta daha var. Bu da Çiftlik, Donanma, Dumlupınar, Kavaklı, Piyalepaşa, Şehitler, Şirinköy ve Yazlık Yeni gibi nüfusu kalabalık olan bölgelerde farklı bir şekilde önde olduğu. CHP ise sadece Değirmendere bölgesindeki etkisini hissettirebiliyor. Ancak bu bölgedeki seçmen yapısı ise biraz tepkili.

 

CHP’NİN KALESİ

DEĞİRMENDERE

Çünkü belde olduğu dönemde, 1999 yılında CHP’nin kazandığı Değirmendere, daha sonra 2004 yılında AKP tarafından kazanılmıştı. Bu da bölge halkının adaya yönelik olarak farklı kararlar alabildiğini gösteriyor. Her ne kadar CHP tabanı burada etkili ve güçlü ise de, bölge seçmeni ani ve radikal bir şekilde saf değiştirebiliyor. İktidarı Değirmendere bölgesi konusunda en çok ümitlendiren konu da bu.

 

SÜREÇ ÇETİN GEÇECEK

Geride kalan iki seçimle ilgili olarak değerlendirmelerimiz bunlar. AKP’nin çok güçlü olduğu, CHP’nin ise aradan sıyrılmak için fırsat kolladığı Gölcük’te bundan sonraki süreç biraz daha çetin geçecek gibi. Çünkü CHP’nin daha demokratik bir yapı ile örgütün isteğine uyarak adayını sandıkla belirlemesi farklı bir havanın da oluşmasına neden oldu. Bölge halkı tarafından çok sevilen ve sıkı bir CHP’li olarak bilinen Turan Dumlu, CHP’ye olan sempatinin artmasına neden oldu.

 

AKP’NİN ADAYI

MEHMET ELLİBEŞ

Yapılan son kamuoyu anketlerine göre CHP’nin oylarında dikkat çeken bir yükseliş olduğunu görebiliyoruz. Fakat buna karşılık AKP de yine yola Mehmet Ellibeş ile devam ederek, farklı bir hamle yaptı. Bugüne kadar iktidarın ilimizdeki en sorunsuz belediye başkanlarından biri olarak dikkat çeken Ellibeş, ilçede belli ölçüde ağırlığı olan bir isim. Bölge halkı tarafından sevilen Ellibeş’in yeniden adaylığı, parti içi ve kamuoyu anketlerinin sonucunda kesinleşmişti. Karşısına rakip çıkmasına rağmen sanıyorum parti genel merkezinin tek geçtiği bir isim olarak notlara geçmişti Mehmet Ellibeş.

 

SP VE MHP’NİN ADAYLARI

MHP’nin adayı Resul Patan ve Saadet Partisi’nin adayı İbrahim Akgündüz de değerli isimler. Belli çevresi olan kamuoyunun tanıdığı isimler. Ancak ilçedeki seçimler AKP ve CHP arasında geçecek. Her ne kadar CHP, Turan Dumlu hamlesi ve saha çalışmaları ile seçmenin sempatisini kazanmaya başlasa da, son iki seçimde oluşan büyük farkı kapatmanın çok zor olacağını düşünüyorum.

 

ELLİBEŞ’E KARŞI DUMLU

Sonuçta arada, son genel seçimlere göre 10 bin, son ilçe seçimlerine göre de 12 bin oy fark var. Kısacası makas aralığı çok fazla. Bu açığı kapatabilmek, özellikle Gölcük seçmeninin muhafazakar ve liderci yapısını da düşündüğünüzde, en azından bugünkü siyasi şartlara göre çok mümkün görünmüyor. Tamam, Turan Dumlu çok etkili bir tercih, ancak Ellibeş soyadı da ilçe halkı tarafından geride kalan iki dönemde artık kabul görmüş.

 

SP’NİN SEÇMENİ DAĞILABİLİR

Bu arada Saadet Partisi’nin oy yapısındaki ilginç bir durum da dikkatimizi çekti. Mesela Donanma Mahallesi’ndeki 1171 nolu sandıkta AKP’ye hiç oy çıkmazken, aynı sandıkta SP 121 oy ile birinci sıradaydı. Fakat bunun tam aksi şekilde Merkez Mahallesi’nde ise bu kez SP’ye hiç oy çıkmadı. SP, genel seçimlerde ise Hamidiye Köyü’ndeki 1299 nolu sandıkta 130 oy alarak ilk sırada yer almıştı. Aynı köydeki 1300 nolu sandıkta ise farklı bir netice vardı. Bu da Haydar Baş’ın liderliğindeki BTP’ye bu köy sandığından toplam 62 oyun çıkması ilginç sonuçlar listesinde yer aldı.

 

CHP’NİN UMUDU 17 ARALIK

Öte yandan Gölcük’te SP’nin oylarının dağılmaya müsait olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca CHP’yi umutlandıran bir diğer konu ise ulusal gündem. Ana muhalefet partisinin belki de tutunduğu en etkin dal olan 17 Aralık operasyonunun kalan günlerde etkisini ve şiddetini artırması bekleniyor. İktidarın yereldeki gücünün genel merkez yönetimi ve Başbakan Erdoğan’ın zafiyetleri ile kırılabileceğini gören CHP’liler, siyasetlerini genelde bu tarzda yaparak oy toplamaya çalışıyorlar.

 

GÖLCÜK SEÇMENİNİN

LİDERCİ YAPISI

Fakat Gölcük halkının liderci yapısı bu durumdan nasıl etkilenir, bunu şu an kestirebilmek güç. Seçmenin lidere bağlı yapısının kırılabilmesini çok zor bir ihtimal olarak görüyorum. Elbette kararsız kesim üzerinde bir etki oluşturacaktır söz konusu iddialar. Ancak sonucu çok net bir şekilde etkilemesini çok beklemiyorum. Hatta buradaki seçimlerin, Başiskele gibi rahat geçmese de kazanılabilecek durumda olduğunu görüyorum.

 

SONUÇ BELLİ GİBİ

Kısacası Gölcük’te 30 Mart’ta yapılacak olan seçimlerde AKP yine ilk sırada yer alır düşüncesine sahibim. CHP doğal olarak ikinci. SP ve MHP ise yine üçüncülük konusunda kendilerine göre bir yer tercih edecekler.

 

04 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR