Vali Ercan Topaca 2012 yılını değerlendirdi

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün geçtiğimiz günlerde yaptığı 2012 yılı değerlendirme toplantısının ardından bir değerlendirme toplantı...

BÜYÜT

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün geçtiğimiz günlerde yaptığı 2012 yılı değerlendirme toplantısının ardından bir değerlendirme toplantısı da Kocaeli Valisi Ercan Topaca tarafından organize edildi. Topaca eğitimden sağlığa birçok konu hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu

Kocaeli Valisi Ercan Topaca dün Sekapark’ta yer alan Özsar Restaurant’ta basın mensupları ile bir araya geldi. Yaklaşık 40 basın mensubunu kahvaltılı basın toplantısında ağırlayan Topaca 2012 yılında asayiş, eğitim, sağlık, çevre ve sosyal hizmetler alanlarında yapılan yatırımlardan ve 2013 yılı için planlanan projelerden bahsetti. Toplantıda yaklaşık bir buçuk saat süren bir sunum gerçekleştiren vali Topaca, sunumunu hazırladığı tabloların yer aldığı slayt gösterimi ile destekledi.

ÖNCELİKLİ KONU GÜVENLİK
Konuşmasına ilimiz asayişinden bahsederek başlayan Ercan Topaca şu ifadeleri kullandı; “Güvenlik bizim için öncelikli konudur. Bu yüzden 2012 yılı değerlendirmelerime güvenlik konusu ile başlayacağım. Bilindiği üzere devletin varlık sebeplerinden birisi güvenliktir. Devletin bu fonksiyonunu yerine getirirken bazı evrensel hukuk kurallarına uyma zorunluluğu vardır. Zaten hukukun da doğuşu bu düzeni sağlamaya yöneliktir. Devlet öncelikle insanların ve toplumun güvenliğini sağlamak zorundadır.

14 YÜRÜYÜŞE MÜDAHALE
Arkadaşlar, ilimizde toplantı ve gösteri yürüyüşlerine baktığınız zaman toplam 65 adet toplantı ve gösteri yürüyüşü olmuştur.Yürüyüşlerin 48 öncesinde valiliğe bildirilmesi, izin alınması gerekir. Bunun 61 adedi polis bölgesinde, 4 adedi ise jandarma bölgesindedir. 597 adet de basın açıklaması yapılmıştır. 2911 sayılı kanununa göre izinsiz yapıldığı için müdahale edilen yürüyüş sayısı 14’tür. Ayrıca izinsiz yapıldığı halde müdahale edilmeyen yürüyüşler vardır.Toplam 39 yürüyüşe kanundaki şartlar oluşmadığı halde müdahale etmemişiz.

MİT VE JANDARMADAN İSTİHBARİ BİLGİLER
Şimdi şöyle bir soru gelebilir, 39 yürüyüşe müdahale etmediniz, peki neden 14 yürüyüşe müdahale ettiniz? Belli hukuki ilkelere bağlı olarak bu kararları veriyoruz. Yapılacak olan bu yürüyüşlerle ilgili emniyet, jandarma ve MİT’ten bize günlük istihbaratlar gelir notlar şeklinde. Biz bunları o çerçevelerde değerlendiririz. Son dönemde üniversitede yapılan izinsiz protesto gösterilerinde benzer istihbarı bilgiler vardı. Vatandaşa ve esnafa zarar verebilecek boyutta olaylara dönüşme ihtimali endişesi ile kimilerine müdahale etmek zorunda kaldık.

1 MİLYON 538 BİN KİŞİNİN KİMLİK TARAMALARI YAPILDI
Demokrasi kültürüne olan inancımızdan, insanların hukuki sınırlar içinde kalmak kayı ile protesto haklarını kullanmalarına duyduğumuz saygıdan dolayı kanun bize yetki verdiği halde 39 yürüyüşe müdahale etmedik. Bununla birlikte birçok olayın önceden önlenmesi adına tedbirler aldık. Toplamda 1 milyon 538 bin kişinin kimlik taramaları yapıldı. Bu taramalar sonrasında adli sicilinde herhangi bir suç kaydı yahut arama olan 7 bin 212 kişi yakalanmış, 290 adette ele geçirilmiştir. Bu önleme faaliyetleri kentimizdeki huzurun sağlanmasında gereklidir.

MESKUN MAHALDE SİLAH
2012 yılı içerisinde ilimizde meskun mahalde silah atma sayısı 111’dir. Ben göreve başladığım yıllarda, 2010 yılında hatırlıyorum, bayram sabahları veya bir maçtan sonra çok ciddi rahatsızlıklara, yaralamalara, ölümlü olaylara kadar giden silah atma alışkanlığı vardı. Bu konuda sıkı bir tedbir aldık. Camilerde, vaazlarda, hutbelerde de bu konuyla ilgili bilgileri vatandaşlarımızla paylaşmak sureti ile tedbirlerimizi artırdık. Bu sayı, 111 sayısı Kocaeli ölçeğindeki bir kent için oldukça iyi bir sayıdır.

DERSLİK BAŞINA ÖĞRENCİ SAYISI
Arkadaşlar eğitim öğretim hizmetleri bakımından Kocaeli olarak son 3 yılda özellikle derslik başına düşen öğrenci sayısında büyük bir ilerleme kat ettik. Şuan ilimizdeki derslik başına düşen öğrenci sayısı 29’dur. Bu rakam Türkiye ortalamasının oldukça altındadır. Sadece imam hatip ortaokullarında derslik başına düşen öğrenci sayısı 38’dir. Onun dışındakilerde 30 ve 29’un altındadır. Derslik sayımız şuan itibariyle 11 bin düzeyindedir. Öğrenci sayımız ise 332 bin 552’dir. Bu rakamlara üniversite dahil değildir.

HASARLAR GİDERİLECEK
2012 yılında göreve başladığımda Kocaeli’nde derslik başına düşen öğrenci sayısı ortaöğretimlerde 35 – 36, lisede ise 40 düzeylerindeydi. Şuanda bu ortalamayı, hedeflediğimiz 30 ortalamasını yakalamış durumdayız. Önümüzdeki günlerde, mevcut yetersiz okulları yıkıp yeniden yapma faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. Şunu da net bir şekilde ifade edebilirim, hasarlı okul sayımız 3’tür. Bunların kullanılmasında mahsur yoktur. Bu binalar kısmi binalardır. Yakın zamanda çalışmalar tamamlanacak ve hasarlar giderilecektir.

ARIZLI KONUTLARI YURT OLACAK
İlimizde yurt ihtiyacının giderilmesi adına birkaç ay içerisinde Arızlı Konutları’nda çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bildiğiniz gibi bu bölgede 250 konut var. Bu 250 konutun 200’ü şuanda boşaltılmış durumda. 35 – 40 civarında konutta şuanda oturan vatandaşlarımız vardır. Önümüzdeki günlerde onlarda boşalttıktan sonra orada 2 bin 500 3 bin kişilik bir kampüs yurt alanı oluşturmak için çabalayacağız.

HER YIL DAHA İYİYE
Çok net ifade edebiliriz ki Kocaeli’nde çevre ile ilgili değerler, ölçümler her yıl bir önceki yıla göre daha iyi olduğumuzu gösteriyor. Bu konuda çok büyük bir endişeye kapılacak durum yok. Bu hususta çok kararlıyız. Kamuoyu ve basınımız bu konuda oldukça duyarlı. Her türlü tedbiri alıyoruz. Yaşanan bir sıkıntı yoktur. Arıtma oranımız evsel atıklarda yüzde 98’dir. Bildiğiniz gibi 5 – 10 yıl önce Körfez’in yakınından geçmesi mümkün değildi. Bakın şimdi burada kahvaltı yapıyoruz. Yatırımların bir sonucudur bu.

FABRİKA BACALARI İZLENİYOR
Şuanda ilimizde 31 önemli fabrikada 94 bacayı online olarak izliyoruz. Mevzuatta görülen değerlerin üstünde bir gaz salınımı olduğu anda müdahale ederek cezai işlem uyguluyoruz. Artık sanayicilerimiz de bu konuda bilinçlendiler. Çok büyük bir yanlışlık olmuyor. Bununla birlikte tehlikeli atık taşıyan bütün araçları elektronik olarak izliyoruz. Kim nereden hangi ürünü aldı, nereye kadar taşıdı bunu yakından takip ediyoruz. Daha önceki yıllarda Dilovası’ndan geçerken ağır bir koku ile karşılaşırdık. Bu koku artık duyulmuyor.

“KÖMÜRCÜLER OSB İHTİYAÇTI”
Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi bir ihtiyaçtı. Bölgede görsel bir kirlilik oluşmaktaydı. Bütün kömürcüleri bir araya toplayarak bu sorunu çözdük. Bölgede yaz kış özel spreyleme ile sulama yapıyor ve olası tozları engelliyoruz. Kapalı devre sistem ile birçok sorunun önüne geçiyoruz. Mayıs Haziran ayı gibi bu OSB’de arıtma tesisi de yapılmış olacak. Biz bu OSB’nin etrafını 3 metre yüksekliğinde duvarlarla çevreledik. Onun etrafına da 2 metrelik toz engelleyici paneller yerleştirdik. Vatandaşlarımızın bu konuda da rahat olmasını istiyorum.

71 ADET TAŞOCAĞI VAR
İlimizde şuan itibari ile 71 adet taş ve maden ocağı var. Bunun 56 tanesi aktif, 15 tanesi de pasif. Pasif dediğimiz ruhsatlarını almış fakat faaliyete geçmemiş ocaklardır. Bunlarla ilgili olarak yine vatandaşlarımıza buradan seslenmek istiyorum, çevre ile ilgili ne kadar önlem alıyorsak aynı önlemi taşocakları için de alıyoruz. Herhangi bir şekilde yeşilin, doğanın katledilmesine müsaade etmiyoruz. Burada da tabi belli hukuki düzenlemelerle de biz sınırlıyız müdahaleleri yaparken. Arkadaşlar bu taş ocaklarının yaklaşık 66 tanesi geçmiş tarafında belediyelerimizce ruhsatlandırılmış.

5 TAŞOCAĞINA İZİN VERDİK
Ben göreve başladıktan sonra 2010 yılı itibari ile 5 taşocağına izin verdik. Bunların 4’ü İSU, Kandıra Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. biri de ETİ Maden İşletmeciliği A.Ş.’ye verildi. Bu da bir ruhsat yenileme işlemiydi. Onun dışında hiçbir taşocağına izin verilmedi. Ben göreve başladığımda bütün taş ocaklarını tarattım. Mevzuata uygun faaliyet yapıp yapmadıklarını denetledik. Eksikleri için uyardık. 3 taşocağının ruhsatını iptal ettik.

“39 BAŞVURU ÖNÜMDE BEKLİYOR”
Şuan itibari ile 39 taşocağı başvurusu benim önümde beklemekte. Bu konuyla ilgili birçok baskıya da maruz kaldığımızı belirtmek isterim. Birçok istekle karşı karşıyayız. Bir politikamız var. Bunların hiçbirine izin vermedik vermiyoruz. Bu taşocaklarını, kömürcüler OSB gibi standartlarını yükselterek, belli bir noktada havaya suya zarar vermeyecek şekilde toplama biraraya getirme çalışmamız var. Yer tespiti yapıyoruz. Çalışmalar sonlanmak üzere. Yakın zaman içerisinde bu konuyu çözmek için net adımlar atacağız. Tespit ettiğimiz bir alan var. Şehir merkezinden uzak, yeşil alanı olmayan varsa da maki olan bir alan. Neresi olduğunu şimdi söylemem doğru olmaz.

“AKLISELİM DEĞERLENDİRSİNLER”
Ben kamuoyunun ve basının bu konuyu biraz daha aklıselim değerlendirmesini istiyorum. Bu bir ekonomik faaliyettir. Bir ihtiyaçtır taşocakları. Bu ihtiyacı da karşılamak zorundayız. Son günlerin en popüler konularından biri de Maşukiye’de bulunan taşocağı. Buradaki taşocağı bildiğiniz gibi ruhsat almayacak. Biz herhangi bir ruhsat vermiyoruz. Sadece hızlı trende gerekli malzemelerin temini için devlet demir yollarına süreli izin veriyoruz. Mayıs Haziran ayına kadar buradan malzeme alınacak. Bunun ardından bu bölge eski haline getirilecek.

“56 OCAK İÇİN TEPKİ NEDEN GELMİYOR”
Bu konu kamuoyu ve basın tarafından değerlendirilirken ilimizde şuanda kurulu bulunan 56 taş ocağının Maşukiye’deki yerden daha basit yahut yeşil olmayan bir alanda yer almadığını da bilmelerini istiyorum. 56 taşocağı ile ilgili hiçbir tepki gelmezken, ilimiz için büyük öneme sahip bir projeye malzeme temin edecek olan geçici bir yer için böylesi bir tepkinin ortaya konmasını doğru bulmuyorum. Toplam 1 milyon 800 bin ton malzeme ihtiyacının 800 bin tonu Maşukiye’den karşılanacaktır.

KENT İÇİ TRAFİK
Bu malzeme taşınırken bizim göz ardı edemeyeceğimiz bir konuda kent içi trafiktir. Körfez’den alınabilirdi gibi bazı eleştirilerle karşı karşıya kalıyoruz. Arkadaşlar şöyle düşünün 500 kamyonu her gün 3 – 4 defa Körfez’den Kartepe’ye malzeme taşıdığını düşünün. Trafik felç olur. Aynı anda 3 – 4 ilçeyi felç etmiş oluruz. Maşukiye’deki bu ocak tren yolu hattı ile bir malzeme taşıması yapacak. Vatandaşımıza hiçbir yoğunluk ve zarar vermeden taşıma yapılacak. Şuanda izin süreci bakanlıklarda ÇED raporları ile devam ediyor.”

ASKERİ HASTANE DEVREDİLECEK
Konuşmasının devamında kent genelinde yapılan spor yatırımlarından da bahseden Vali Ercan Topaca konuşmasını sonlandırdıktan sonra basın mensuplarının sorularını kabul etti. Gelen bir soru üzerine Derince Araştırma Hastanesi’nin Sopalı Askeri Hastanesi alanında yapılması planlanan değişiklik ile yatak kapasitesinin artırılmasından da bahseden Ercan Topaca; “Askeri hastanenin Sağlık Bakanlığı’na devri ile bölgede 400 yataklı bir sağlık kompleksi inşa edilecek. Bu konu ile bakanlığımız yakından ilgileniyor” dedi.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ İZMİT’E YAPILACAK
Gelen bir soru üzerine Emniyet Müdürlüğü Binası’nın taşınması ile ilgili de konuşan Ercan Topaca konuşmasında; “Emniyet Müdürlüğümüzün taşınması ile ilgili alt yapı çalışmaları devam ediyor. Bilindiği üzere taşınma işlemi Başiskele’de değil, zannediyorum ki İzmit ilçesi sınırları içinde gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı. Daha sonra gelen bir sorunun ardından Maşukiye taşocağını tekrar konuşma gündemine alan Ercan Topaca şu ifadeleri kullandı; “Maşukiye’de kullanılacak olan taşocağı 160 dönümlük bir alanda kurulu.

ANKARA – İZMİT 1 SAAT 45 DAKİKA
Bizim devletimiz artık güçlü bir devlet. 3 – 5 ay içerisinde bu bölgede gerekli geri dönüşümleri sağlayarak yeşili tekrar geri kazanabilecek güçtedir. Ben gittim ve yerinde gördüm. Bölgede turistik bir tesis yok. Sadece nehrin kenarında bir dinlenme tesisi var. Bu tesis zarar görmeyecek. Kartepe’nin turizm vasfına hiçbir zarar vermeyecek bir kullanım söz konusu olacak. Zaten hızlı tren projesi tamamlandıktan sonra bölge turizmine de katkı sağlayacak. 1 saat 45 dakikada Ankara ile ulaşım sağlanmış olacak.”

“KURAL VAR, UYGULUYORUZ”
Konuşmasının devamında gelen kimi sorulara çarpıcı yanıtlar veren Vali Ercan Topaca şöyle devam etti; “Arkadaşlar kentimizde kimse kafasına göre iş yapmıyor. Bir büyük sorundur kuralı koyup uygulamamak. Kocaeli’de biz buna izin vermiyoruz. Kural var biz uyguluyoruz. Kurala uymuyorsanız sonucuna katlanıyorsunuz. Bu kadar net. Biz bunu kararlı bir şekilde uyguladıkça sorunlarımız çözülecektir.

“İLÇELERDE SORUN YOKTU”
Arkadaşlar kar yağışı konusunda tabi belki kar yağışının olduğu saatler itibariyle basını ve kamuoyunu bilgilendirmede bir sıkıntı çektiğimizin farkındayız. Kimse Kcoaeli’nin tamamını İzmit zannetmesin. 12 ilçeden oluşuyor kentimiz. Salı günü ben gece 1’e kadar ayaktaydım. O gün Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası, Körfez, Gölcük, Karamürsel ilçelerimizde hiçbir sorun yoktu. 1 gram kar yoktu. Şimdi diyorlar ki vali topu taca attı. Böyle bir şey yok. Ben eğer il genelinde okulları tatil etseydim yerde kar olmayan ilçelerde eğitime 1 gün ara vermiş olacaktık. Bu benim tasvip ettiğim bir şey değil.

“TEREDDÜT ETTİK”
Biz o gün tereddüt ettik. Biliyorsunuz meteoroloji sadece tahmin ediyor ve size tahmin veriyor. Burada biz toptancı bir yaklaşımla, hiç dikkate almadan her tarafta okul tatil desek bu doğru olmaz. Bana ulaşan twitter ve mesajlarda bugünün de tatil olmasını istiyorlardı. Fakat biz duruma baktık ve güneşli bir gün olması vesilesi ile tatil yapmadık. O gün de o kararın geç verilmesi, ilçelerdeki durumların farklı farklı olmasından kaynaklıydı. İlçe merkezlerinde sorun yoktu fakat taşımalı sistemde sıkıntılar vardı. Dün ise meteoroloji ile tekrar konuştuk. Kar yağışının devam edeceği bilgisini alınca saat 18.30’da okulların tatil olduğunu duyurduk.

“EVDE ÇOCUKLARIM BASKI YAPIYOR”
Twitter’dan haberleşmek çağın bir nevi gereğidir. Ben sizden ‘sayın valim neden teknolojiye ayak uydurmuyorsunuz. Bu teknolojik gelişmeleri takip etmiyorsunuz’ şeklinde bir eleştiri beklerdim. Benim de 3 tane çocuğum var. 2’si ortaokula gidiyor. Zannetmeyin ki ben de baskı altında değilim. Evde çocukların sokakta vatandaşların baskısı altındayım. Fakat objektif bir karar vermek zorundayız. Biz o gün hangi ortamlarla vatandaşımıza ulaşabileceksek o yöntemleri tek tek kullandık.

“NE ZAMAN, HANGİ TELEFONDAN ARAMIŞ, SÖYLESİN”
Sayın Mehmet Hilal Kaplan beni aradığını fakat ulaşamadığını söylemiş. Ben vekillerimizle basın yoluyla haberleşmek istemiyorum. Şunu belirtmek isterim ki beni her kim ararsa arasın ona gün içinde geri dönüş yapmak için çabalarım. Eğer ki bu kişi milletvekillerimiz ise daha ihtiyatlı davranıyorum. Sayın vekilimin telefonu bana ulaşmadı. Kendisi ne zaman, hangi telefondan beni aradığını söyler ise sevinirim. Eğer benim yazı işlerimde bir irtibatsızlık olmuşsa ben gereğini yapmaya hazırım. Bahsi geçen günlerde sayın vekilimin hattından herhangi bir telefon almadım.”

BAŞBAKANLA YAKIN ÇALIŞMA
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın vali ile ilgili yaptığı Başbakan’ın özel görevlendirme açıklamalarına yanıt veren Vali Ercan Topaca şöyle konuştu; “Bu sayın bakanımızın takdiridir. Öyle bir durumdan ben haberdar değilim. Valilerin atamaları kanunu çok nettir. Bakanlar kurulunun kararı Cumhurbaşkanımızın oluru ile olur. Başbakanımız tabi ki hükümetin başıdır. Fakat benimle ilgili herhangi bir tasarrufu oldu mu bilmiyorum. Benim mahalli idarelerdeki görevimde Başbakanımızla yakın çalışma imkanı bulmuştuk. Fakat ben bunun sayın bakanımızın bir övgüsü olduğunu düşünüyorum.

“HÜKÜMET GÜVENDİĞİ KİŞİLERİ VALİ YAPAR”
Elbette ki hükümetler valilerine güvenmek isterler. Kimse güvenmediği kişiyi vali olarak atamaz. Bildiğiniz gibi vali ilde hükümetin ve devletin temsilcisidir. Kanunda bu ibareler aynen vardır. Her bakanın idari ve siyasi mümessilidir der ilgili kanunlar. Güvenmediğiniz kişiyi siz vali atamazsınız. Bu Türkiye tarihinde hep böyle olmuştur. Atatürk döneminde de böyle olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde de böyle olmuştur. Bu dönemde de hükümetin güvendiği kişileri ataması çok doğaldır.

“HÜKÜMETİ TEMSİL EDİYORUM”
Biz valilik olarak, her ne kadar hükümet atıyor ise de, devleti temsil görevimizin getirdiği bir objektiflik içerisindeyiz. Biz görevimizi bu çerçevede yapıyoruz. Hükümetle uyumlu bir vali kente aksine olumlu katkılar yapar. Hükümetle anlaşamayan bir vali arkadaşlar hizmet yapamaz. Kaldı ki ben hükümeti temsil ediyorum. Temsil ettiğim makamla kavgalı olmak doğru mudur? Kavga edeceksem o makamı bırakmam gerekir. Hükümet vali ilişkilerini kanunlar belirler biz de kanunlar çerçevesinde hareket ediyoruz.”

“TEK YETKİLİ VALİDİR”
Son olarak Kocaeli’de 2 yıldır süre gelen, kamu kurum yetkilileriyle basın mensuplarının görüşmesine uygulanan yasaklamalarla ilgili konuşan Ercan Topaca; “Kanun hükmü var. İlde tek yetkili validir. Valinin izni olmadan herhangi bir bürokrat açıklama yaparsa disiplin cezası alır. Biz kanunları uyguluyoruz. Bununla birlikte bize yapılan başvurulara genellikle izin veriyor ve bilgi edinilmesini sağlıyoruz. Fakat benden izin alınmadan herhangi bir açıklama yapılmasına izin vermiyorum. Yarın tutup da birinin falanca ilçe kaymakamı yahut falanca müdür şöyle diyor, siz ne düşünüyorsunuz şeklinde soru sormasını istemem” dedi. Yaklaşık 3 saat süren toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi. n Uğur ENÇ

10 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR