Bandrolden çıkış yolu bulunamıyor

Bir şirketin itirazı üzerine görüşü sorulan TRT, cihaz için “vazgeçilmez nitelikte” olan radyo özelliğinin ve navigasyon fonksiyonunun yüzde 8’lik ba...

Bir şirketin itirazı üzerine görüşü sorulan TRT, cihaz için “vazgeçilmez nitelikte” olan radyo özelliğinin ve navigasyon fonksiyonunun yüzde 8’lik bandrolü zorunlu kıldığını bildirdi.

Büyük bir Otomobil şirketi, pek çok otomobile takılan ve müzik çalmanın yanı sıra film oynatan ve navigasyon işlevi gören mültimedya cihazlarından TRT payı alınmamasını istedi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na başvuran şiret, multimedya cihazının sahip olduğu fonksiyonlardan hiçbirisinin cihaza esas karakterini vermediğini belirterek, cihazların çok fonksiyonlu olduğuna işaret etti. Söz konusu cihazların “radyo sinyallerini almaya mahsus cihaz” ya da “navigasyon cihazı” olmadığı belirtilen başvuruda, “TRT Bandrol Ücreti uygulamasında da eşyanın niteliğinin ve tarife cetvelindeki yerinin belirlenmesi bakımından dikkate alınması gerektiği düşüncesindeyiz” denildi.  

 

ÜCRET ÖDENMESİ 

Başvuruda, Listedeki oran değiştirilmediği (yükseltilmediği) sürece halihazırda eşyanın ithalinde uygulanacak bandrol ücreti oranı yüzde 0 olduğundan herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu değildir” ifadesine yer verildi.  Talep, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca TRT’nin kendisine soruldu. Talebi değerlendiren TRT ise cihazların radyo alıcısı ve navigasyon özelliğinin olmasının, kanun kapsamında girmesi için yeterli olduğunu  belirterek, yüzde 8 bandrol payına devam kararı verdi. 

 

BU ÖZELLİK VAZGEÇİLMEZ

TRT yazısında, bahse konu cihazın teknolojik gelişmeye paralel olarak pek çok özelliği barındırdığı belirtilerek, “Özellikle tüm devre (chip) teknolojisindeki gelişmeler bu durumu mümkün kılmaktadır. Söz konusu cihazda birden fazla özellik bulunsa da araç içinde radyo yayını dinlenmesini mümkün kıldığı ve bu özelliğin cihaz için vazgeçilmez olduğu yadsınamayacak bir gerçektir” denildi. 

 

CİHAZLARIN BANDROLÜ 

Radyo işlevinin yanı sıra navigasyon özelliğinin cihaz için ön plana çıkan özelliklerinden birisi olduğu anlatılan yazıda, “Bakanlar Kurulu’nda navigasyon cihazlarının yüzde 8 oranında bandrole tabi olacağı ekli listenin 8’inci bölümünde belirtilmiş olup bu cihazların bandrole tabi olması için radyo/TV tüneri vasıtasıyla yayınları alması gerektiği açıklaması belirtilmiştir. Bu şartlar altında söz konusu cihazın navigasyon kategorisinde bandrole tabi olması için gerekli şartların oluştuğu açıktır” ifadesine yer verildi. 

23 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR