Genç haritacılar Kocaeli’de buluştu

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından 2001 yılında başlayan ve iki yılda bir tekrarlanan Genç Haritacılar Günleri bu yıl da Kocaeli’d...

BÜYÜT

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından 2001 yılında başlayan ve iki yılda bir tekrarlanan Genç Haritacılar Günleri bu yıl da Kocaeli’de gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanından gelen harita mühendisleri adayları Umuttepe’yi adeta şenlik alanına çevirdi.

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Genç Haritacılar Günleri, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü Baki Komsuoğlu Kongre Merkezi’nde yapıldı. Genç Haritacılar Günlerinin ilki 2001 yılında İstanbul’da, ikincisi 2003 yılında Trabzon'da, 2005 yılında tekrar İstanbul'da, 2007'de Zonguldak'ta ve 2009 yılında Konya'da altıncısı da Kocaeli'de gerçekleştirilen Genç Haritacılar Günlerinin açılış konuşmasını yapan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Başkanı Ali Fahri Özten, Türkiye'deki imara aykırı ve plansız yapılaşmayla ilgili ve genç mühendis adaylarının ne yapması gerektiğini dile getirdi. 1928 yılından imar planının ilk uygulandığı zamana kadar geçen dönemde yüzde 25 imara aykırı yapılaşmanın olduğunu belirtti.

MİTİNGE DAVET
Türk Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı, Haritacılık mesleğiyle ilgili konuşmalarını dile getirdi. Haritacılığın çok büyük sorumlulukları olduğunu ve bu sorumlulukların yerine getirmek için yüksek derecede çalıştıklarını söyledi. Mühendis örgütünün neden kurulduğunu ve ne amaçla kurulduğunu dile getiren Mehmet Soğancı , gençlerin gelecekte başarı için elinden gelen gayreti göstermeye çalışmaları gerektiğini sözlerine ekledi. Soğancı bu ay içinde Ankara Sıhhıye Meydanı içerisinde 3080 yönetim üyesiyle ve öğrenci üyelerle bir araya gelinerek miting düzenleneceğini de duyurdu. Öte yandan konferansta 1950 yılında Ankara Kadastro Lisesi’nde bu mesleğe adım atmış ve hala bu mesleğin içinde bulunan mühendis Arif kabadayı da meslek yıllarının getirdiği tecrübüleri gençlerle paylaştı. Mühendislerin büyük ilgi gösterdiği Genç Haritacı Günlerinde Kocaeli çevresi içinde faaliyet gösteren harita bürosunda çalışan mühendisler de katıldı.

EV SAHİPLİĞİNİ KOÜ’LÜ ÖĞRENCİLER YAPTI
2011 Genç Haritacı Günleri programını düzenleyen Kocaeli Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü il dışından gelen öğrenciler için de güzel bir program belirledi. Cuma günü sabah saatlerinde Kocaeli Üniversitesi Harita Mühendisliği'nde görev alan öğrenciler Kocaeli Otogar'dan il dışından gelen meslek arkadaşlarını karşılayarak ikamet edecekleri yerlerini belirlediler. Başta Harita Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Haluk Konak ve Yrd. Doç. Dr. Cankut Dağdal İnce, Yrd. Doç. Dr. Orhan Kurt, Yrd. Doç. Dr. Murat Selim Çepni ve Yrd. Doç. Dr. Ozan Arslan’ın yer aldığı organizasyon komitesi, il dışından misafir gelen meslektaşlarına Kocaeli'yi tanıtmak için ve iyi vakit geçirmeleri için tüm olanakları sundu. Önceki gün açılışı yapılan Genç Haritacılar Günleri, dün üniversite sunumlarıyla devam ederken, bugün de Sapanca Gölü piknik alanında yapılacak piknik ve gezi organizasyonuyla devam edecek.

14 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR