Gözaltına alınan12 öğrenci Beşiktaş adliyesine sevk edildi

Yeni yılın ilk günü gerçekleştirilen bir operasyonla evlerinde gözaltına alınan 12 üniversite öğrencisi dün adliyeye sevk edildi. Kocaeli Adliyesine s...

BÜYÜT

Yeni yılın ilk günü gerçekleştirilen bir operasyonla evlerinde gözaltına alınan 12 üniversite öğrencisi dün adliyeye sevk edildi. Kocaeli Adliyesine sevk edilmesi beklenen öğrenciler sabah erken saatlerde Beşiktaş Çağlayan Adliyesi’ne götürüldü. Adliyeye sevk edilen öğrencilere üniversite öğrencileri, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları destek verdi

Kocaeli'deüniversite öğrencilerine dönük 1 Ocak'ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 12 üniversite öğrencisi Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Kocaeli'deki savcıların "yetkisizlik" kararı verdikleri için öğrencilerin İstanbul'a sevk edildiği öğrenildi. Sabah erken saatlerde adliyeye getirilen Baran Çakmak, Nizamettin Aydın, Hakan Beyhan, Mehdi Astar, Kazım Avcu, Muhammet Anık, Oktay Yuğurtçu, Ahmet Nursoy, Yankı Subaşı, Fatih Daştan, Hüseyin Karaboğa ve Cankut Yiğit isimli öğrencilerin savcılıktaki sorgularına başlandığı belirtildi.

MEHMET HİLAL KAPLAN DA GELDİ
Öte yandan bir grup öğrenci, sendika yetkilisi ve sivil toplum kuruluşu Kocaeli Adliyesi önüne gelerek adliyeye sevk edilen öğrencilere destek verdi. Adliye önünde gerçekleşen basın açıklaması sonrasında grup Perşembe Pazarı Alanı’ndan otobüslerle hareket ederek adliyeye çıkan arkadaşlarına destek vermek için Beşiktaş Çağlayan Adliyesi’ne doğru yola çıktı.Çoğunlukla öğrencilerin yer aldığı basın açıklamasına CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, CHP İl Başkan Yardımcısı Ömer Akın, BES Başkanı Akın Şişman, BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya, Tüm-Bel Sen Başkanı Erdal Karakuş, KESK’e bağlı diğer sendika temsilcileri, Çağdaş Hukukçular Derneği yönetimi ve öğrenciler destek verdi.

SOKAKLAR POLİS İŞGALİNDE
AKP karşıtı sloganların yer aldığı açıklamada öğrenciler adına ilk açıklamayı KOÜ öğrencisi Adem Korkmaz yaptı. Korkmaz “Kocaeli’de de bir süredir yıllardır işçilerin, emekçilerin, öğrencilerin her türlü sendika ve demokratik kurumun tepkilerini dile getirirken kullandığı yol valinin emriyle polisler tarafından kapatılmış, anayasada güvence altına alınmış hakkını kullanmak isteyen Kocaeli halkı baskıyla susturulmaya çalışılmış sokaklar adeta polis tarafından işgal edilmiştir” dedi.

AVUKATLARDAN DESTEK
Gözaltına alınan öğrencilere destek veren Çağdaş Hukukçular Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Avukat Doğan Kerim Şimşek de bir açıklama yaptı. Şimşek, “Gerek ilimizdeki sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının, sendikaların yasaya ve hukuka uygun eylem ve taleplerinin susturulması, KOÜ öğrencilerinin hak arama özgürlüklerinin yok sayılarak, gün aşırı operasyonlarla haksız ve dayanaksız gözaltı işlemleri açıkça hukuka aykırıdır. Her hak arama eyleminin karşısına cop, biber gazı, tazyikli su ve şiddet ile karış çıkan devlet, hukuk devleti değildir. Bu devlette demokrasiden bahsedilemez, iktidarın ileri demokrasi masalı da inandırıcı olamaz” diyerek kent yönetimini eleştirdi.

KAPLANDAN AÇIKLAMA
Ardından açıklama yapan CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan “Son dönemlerde Kocaeli’de temel hak ve özgürlüklerin çiğnenmeye başlandığı, toplumun muhalif kesimlerinin sesinin çıkarılmaması adına gerilim yaratıldığı bir sürece giriyoruz bu süreç hepimiz için doğru değil. Üniversiteler özgür özerk olmalı düşüncesini rahatlıkla ifade etmeli, düşüncesini şiddete başvurmadan ifade eden gençlere bundan sonrada destek vereceğimizi bilmenizi istiyorum” diyerek konuşmasını bitirdi. Açıklamaların ardından grup Beşiktaş Çağlayan Adliyesi’ne doğru yola çıktı.

04 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR