İş cinayetlerinde Avrupa birincisiyiz

  3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla TMMOB tarafından bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan İl Koordinasyon Kurulu Sekreter...

 

3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla TMMOB tarafından bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nedim Kara, “İşçi sağlığı ve güvenliği konusu, TMMOB’un önemli çalışma alanlarından birini oluşturuyor. 3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak Kozlu’da yaşanan 263 madencinin yaşamını yitirdiği facianın yıldönümü ‘İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü’ olarak kabul edilmiştir” dedi.

 

KAZALARDA

İLK SIRADAYIZ

Türkiye’nin iş kazalarında Avrupa’da 1., dünyada 3. sırada olduğunu vurgulayan Kara, “Ülkemizde her gün ortalama 176 iş kazası yaşanırken, 3 emekçi ölüyor, 5 emekçi de iş göremez hale geliyor. Neoliberal ekonomi politikaları sonucunda iş güvencesinin azalması, çalışma koşullarının ağırlaşması iş kazalarının nedenleri arasındadır” diye konuştu.

 

İŞ KAZALARI

KADER DEĞİLDİR

İş kazalarının meslek hastalıklarının önüne geçilebilmesi için işyerlerinde önce insan olması gerektiğini kaydeden Kara, “Sağlık ve iş güvenliği anlayışı yerleştirilmelidir. Kazaların sorumluları işverenler, yasal düzenlemeleri ve ikincil mevzuatları olması gerektiği gibi hazırlamayanlar ve gerekli denetimleri yapmayan ilgili bakanlıktır. İş kazaları kader değildir” ifadelerine yer verdi.

04 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR