Doruktakiler 2016 yılın profesyonel yöneticisi Mong Hyun Yoon

Röportaj: Mehmet ÖZMEN Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2016’da ‘Yılın Profesyonel Yöneticisi’ seçilen Hyundai’nin yeni CEO’su ve Başkan...

Röportaj: Mehmet ÖZMEN

Gazetemiz tarafından düzenlenen Doruktakiler 2016’da ‘Yılın Profesyonel Yöneticisi’ seçilen Hyundai’nin yeni CEO’su ve Başkanı Mong Hyun Yoon, farklı kişiliği ile dikkat çekiyor. İstiklal Marşı’nı ezberleyerek gönüllerde taht kuran Yoon, tam bir Osmanlı ve Mevlana hayranı

Türk milleti olarak oldukça duygusal bir yapıdayızdır. Dost canlısı bir toplumuz. Bizi seveni, sonuna kadar severiz. Yardım isteyen, elimizi uzatmamızı bekleyen birileri varsa mutlaka yanlarında oluruz. Yardımı görev bilinci ile yaparız. Bu durum uluslararası alandaki ilişkilerimizi de etkiler.

Dediğimiz gibi, Türkler olarak dost canlısı insanlarızdır. Uzakdoğu ülkeleri arasında çok seviliriz. Japonya’da, son dönemde Çin’de…

Hele hele Güney Kore’de…

Zaten Güney Kore denildi mi bizim için akan sular durur gibi bir şey. Biz onlara, onlar da bize çok sıcağızdır…

Nerede dostluğumuza ihtiyaç duyan bir ülke, birileri varsa mutlaka biz orada olmuşuzdur. Zamanında Güney Kore’nin verdiği savaşta yanlarında olmamız da böyle bir şey. Mazlum olan bu ülke hiçbir zaman verdiğimiz bu askeri desteği unutmadılar. Minnet duyguları üst düzeyde olmuştur hep. Ne zaman ‘Türkiye’ kelimesinin geçtiği bir cümle kurulsa hemen ayağa kalkıp, gerekli hürmeti gösterirler.

Aynı şekilde biz de öyleyizdir. Güney Kore bizim için dost bir ülkedir. İyi günde de, kötü günde de…

 

YATIRIMLARA HIZ VERİYOR

Kocaeli, sanayi kenti olmasının da verdiği etki ile Güney Koreliler için bir yatırım merkezi durumunda. Dost ve kardeş ülke Güney Kore, Türkiye’deki yatırımlarına hız veriyor. Hem de böyle bir zamanda. Terörün kol gezdiği, dış mihrakların ülkemiz üzerinde oyun üstüne oyun oynadığı bir zamanda. Kibar Holding ile yaptıkları işbirliğinin bir karşılığı olarak ilimizde kurulan Hyundai İzmit Fabrikası yüzlerce insanımıza istihdam imkanı tanıyor.

Sonra Assan Hanil ve son olarak POSCO bu saflara katıldı. Fakat bugün sizlere Hyundai’nin yeni CEO’su ve Başkanı Mong Hyun Yoon’dan söz etmek istiyoruz.

Gazetemizin düzenlediği ‘Doruktakiler 2016’ değerlendirmelerinde büyük jüri üyelerinin oyları ile ‘Yılın Profesyonel Yöneticisi’ dalında ödüle layık görüldü.

Emin olabilirsiniz, Türkiye’deki iş dünyası, sanayi erki böyle bir insanla daha önce tanışmamıştır. Tamam, Güney Koreliler her zaman Türklere karşı sıcakkanlı olmuşlardır, ama bu adam bir başka. Bir insan bu kadar zarif ve insancıl olabilir. Kocaeli, hatta Türkiye; Mong Hyun Yoon gibi bir insana bugünkü şartlarda sahip olduğu için gerçekten çok şanslı.

 

1 YIL ÖNCE ATANMIŞTI

Yaklaşık 1 yıl önce görevine ve ilimize atandı. Artık Türkiye’yi kendi vatanı gibi görüyor. İnce bellİ bardakta çay içmeye bayılıyor. Türk yemeklerine aşık. 30 yıllık bir iş tecrübesine sahip, fakat Türkiye’de görev yapmak O’nun için çok özel anlamlar taşıyor. Her şeyden önce iki ülke arasındaki tarihi bağlar Yoon’u Türkiye’ye yönlendirmiş. Ayrıca Türkiye’nin sürekli gelişen ve büyüyen bir ülke olması hedeflerine ayrı anlamlar katmış. Yoon, bu durumu da, “Türkiye’de çalışmak en büyük hayalimdi. Bunu başardığım için çok mutluyum” sözleriyle açıklıyor…

 

GÖREVDEKİ İLK AÇIKLAMASI

selfie-002.jpg

Ülkemizdeki görevine başladığı dönemde yaptığı şu açıklama hala aklımda: “Kardeş ülkemiz Türkiye’de bulunduğum için çok heyecanlı ve mutluyum. Hyundai olarak bizim için her zaman müşteri memnuniyeti, yüksek kaliteli ve güvenli araçlar üretmek ön plandadır. Bu sebeple tüm çalışmalarımızdaki ana gündem maddelerimiz müşterilerimizle kuracağımız güçlü bir bağdır” dedi.

 

İ10 VE i20’U GETİRMİŞTİ

Söylediğimiz gibi, Hyundai CEO’su Mong Hyun Yoon’un görevinde geleceğe yönelik önemli hedefleri de var. Özellikle markanın üretim kapasitesini artırmakla ilgili yeni çalışmaları söz konusu. Geçmişteki yıllık 100 bin otomobil üretimi kapasitesini son yatırımla 240 bin adede çıkardıklarını dile getiren Yoon, üretimlerinin yüzde 90’lık kısmını da ihraç ettiklerini belirtiyor. Yoon aynı zamanda İzmit tesisinin büyümesinde ve i10 ile i20 modellerinin üretilmesi kararında başrol oynamıştı. Daha sonrasında ise Hyundai Motor’un veliahtı Chung tarafından Türkiye’ye gönderildi.

 

İKİ BÜYÜK HAYRANLIĞI!

Mong Hyun Yoon’u birçok yabancı firma yöneticisinden ayıran belli başlı özellikleri var. Açıkça söylemekte fayda görüyoruz, Yoon artık bizden biri… O her şeyden önce adaleti ile tarihte nam salan Osmanlı ve İslam’ın tolerans yönünde beliren mekanı olan Mevlana hayranı. Bunu da şu sözlerle ifade ediyor:

 

“OSMANLI BAŞARILI BİR MEDENİYET”

“Osmanlı İmparatorluğu'nun ne kadar büyük olduğunu buraya geldiğim zaman görerek, hissederek daha iyi anladım. Kore'de birçok şeyi duydum. Ancak buraya geldiğim zaman her şeyi gördüm ve hissettim. Osmanlı İmparatorluğu döneminde çok önemli başarılar elde edilmiş. Bilgi, birikimi ve donanımı açısından çok gelişmiş bir imparatorluk. O dönemlerde Türkler önemli araştırmalara imza atmışlar. Sanat, felsefe yatırımlarına çıkan sonuçlar şu anda bizim modern hayatın temeli olmuş. Osmanlı İmparatorluğu'nun alanlarına bakıldığı zaman gelişmekten yana çağımızın önemli temel taşlarından olmuştur. Onlar tarafından bırakılan eserler çok önemlidir.”

 

MEVLANA’NIN 7 ÖĞÜDÜ

Konuyu kültürel olarak ele almak lazım gelirse Yoon’un Mevlana araştırmalarını es geçemeyiz. Mevlana’nın sözlerine, özellikle de 7 öğüdüne sadık kalırcasına  bağlanmış:

İşte Mong Hyun Yoon’un “Hayatımın bir feneri oldu” dediği Mevlana’nın öğütleri:

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

Hoşgörülükte deniz gibi ol.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

 

İSTİKLAL MARŞI’NI OKUMASI…

istiklal.jpg

Atatürk’ün hayatını da okuyan Yoon, Ulu Önder’in ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sözünden çok etkilenmiş. Bu konuda da “Milletçiliğinizin gelişmesinde bu sözün etkisi büyük” diyor. Türk insanını ve yemeklerini çok seven Yoon’u etkileyen bir diğer unsur ise İstiklal Marşımız… Geçtiğimiz mart ayında katıldığı bir tanıtım toplantısında İstiklal Marşı’nı okuması hala akıllarda. Kendisinin bu sağduyulu yaklaşımı, Güney Kore insanının sıcaklığını, Yoon’un ne kadar başarılı bir yönetici olduğunu, kendisine güvenerek Türkiye gibi önemli bir ülkeye gönderenlerin de ne kadar yerinde bir karar verdiğini bizlere göstermiş oldu.

 

“TÜRKİYE’YE GÜVENİYORUZ”

Türkiye’deki ve Kocaeli’deki yatırımların artırılması ile ilgili olarak da çalışmalarda bulunan CEO Mong Hyun Yoon’un terör olayları ile ilgili yorumları ise hayli ilginç. Güney Kore’nin de benzer sorunları yaşadığını belirtiyor. Bu durumun yatırımlarını önlemeyeceğini ifade eden Yoon, “Terör denilince akla İstanbul gelmiyor. Avrupa ülkelerinde de terör var. Ölenler için çok üzgünüz, ama benim Türkiye’ye olan inancımın en açık kanıtı eşimi ve çocuğumu bu ülkeye getirmemdir” diyerek sağduyulu bir yaklaşım ortaya koyuyor.

 

YENİ FABRİKA MÜJDESİ

Bu arada Hyundai, ilimizde yine Yoon öncülüğünde farklı bir çalışmada daha bulunmaya hazırlanıyor. Marka ilimizde sadece i10 ve i20’yi üretiyor. Şimdi üçüncü bir modelin daha üretimine başlanması kuvvetle muhtemel. Markanın satış hedefi ise 300 bin rakamına ulaşmak. Bu nedenle üçüncü modelle ilgili çalışma çok ciddi boyutta. Yeni modelin Türkiye fabrikası için de bir ihtiyaç olduğunu düşünen Yoon, SUV tipi bir araç üretiminin yapılabileceğini, İzmit fabrikasının bunun için uygun olduğunu dile getiriyor. Yoon, yeni yatırımın 2020 yılından önce yapılması için çaba gösteriyor.

22 Ocak 2017 Kocaeli-Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR