Kocaman: Esnaf tefecinin eline düştü

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, yaptığı açıklama ile esnafın bankalarla ilgili yaşadığı kredi sorununu gündeme getirerek çözü...

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, yaptığı açıklama ile esnafın bankalarla ilgili yaşadığı kredi sorununu gündeme getirerek çözüm talebinde bulundu. Yaşanan sürecin ardından Merkez Bankası’nın kredi faizlerini düşürdüğünü açıklayan Kocaman, bu noktadan sonra gözlerin bankalara çevrildiğini, ancak onların da esnafa kredi verirken çok zorluk çıkardığını dile getirdi.

 

“ESNAF TEFECİNİN ELİNDE”

Esnaf olarak bankalardan kredi konusunda gerekli desteği göremediğini ifade eden Kocaman, “Esnafımız bu konuda mağduriyet yaşıyor. Bırakın taşınırı, taşınmaz ipoteğinin bile 4’te 1’i kadar kredi vermiyorlar. Sicilinde en küçük çizik varsa kredi almakta zorluk çekiyoruz. Esnaf, bankalardan kredi alamayınca tefecinin eline düştü. Bankalardan kredi konusunda esneklik göstermesini bekliyoruz” dedi.

 

“BORCU OLANA KREDİ YOK”

Kamuya olan borçların yapılandırılmasında esnafın önünde tarihi bir fırsat bulunduğunu hatırlatan Kocaman, “Esnafın büyük bir kısmı bankalardan kredi kullanıp borcunu peşin olarak kapatmak niyetinde. Ancak, bankalar vergi ve prim borcu bulunan esnafa hem kredi vermiyor hem de çok yüksek kredi maliyetleri ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

 

“YAKINDA KREDİ VERECEK ESNAF BULAMAYACAKSINIZ”

Enflasyonun düşmesine ve Merkez Bankası’nın faizleri indirmesine rağmen bankalarda faizlerin düşmediğini de belirten Kocaman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “artık kar planları yapmayın. Bugün esnafa, sanayiciye destek olmayan finans kesimi, yarın kredi verecek esnaf bulamayacak. Bankalar güneşli günde şemsiye uzatıp, yağmur başlayınca geri isteyen görüntüden uzaklaşmalı.”

 

“SİCİL AFFI ŞART OLDU”

Bu konudaki uyarılarını ve taleplerini de dile getiren Oda Başkanı Kocaman, şöyle konuştu: “Esnafın kredibilitesinin artması için gerçekçi ve uygulanabilir bir sicil affına ihtiyaç var. Tüm ülke zor bir süreçten geçti. Zaman birbirimize destek olma, yaraları hızla sarma zamanıdır. Geçmişin ekonomik sorunlarına sünger çekersek gelecekten daha umutlu oluruz” dedi.

21 Eylül 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İzmitli - Esnafta zor durumda..Suç Esnafı korumayan Devlette!..

Avrupa ülkelerinde belediyeler devletin belirlediği,bölgelere göre kira rayiç bedeli belirler.Bu belirlenen kira rayiç bedellerinin üzerinde kimse Evini,İş yerini kiraya veremez..Ülkemizde 2.000 tl.lik işyerine 10.000 tl.kira istenebilmektedir!..İş yeri kiraları ülkemizde çok fahiş fiyatlar istenmekte,böyle olunca Esnaf çok zor durumda kalmakta,zaten son zamanlarda Esnaf iş yerlerini kapatmaktadır,büyük zincirlerde diğer şubelerin ciroları ile birbirini zar,zor ayakta tutabilmektedirler,

bu zincir mağazalarda 5.000 tl.lik işyerine 20.000-30.000 tl.kira vererek hem kendi,kendilerine kazık attırıyor ve kira piyasasını haksız yere yükseltip Esnafı,Küçük işletmeleri zor durumda bırakıyorlar.Bunun önüne geçilmeli son zamanda Evler bile sanki İş yeriymiş gibi kira bedelleri istenmekte.

Yanıtla . 0Beğen 21 Eylül 13:37
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR