''En borçlu belediye İzmit değil, Kocaeli'dir''

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Hazine Müsteşarlığının alacaklarıyla ilgili bazı basın-yayın kuruluşlarında yer alan habere ilişkin, ''İzmit Bele...

BÜYÜT

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Hazine Müsteşarlığının alacaklarıyla ilgili bazı basın-yayın kuruluşlarında yer alan habere ilişkin, ''İzmit Belediyesi sürekli olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile karıştırılıyor. En borçlu belediye İzmit değil, Kocaeli Büyükşehir Belediyesidir'' dedi.
     Doğan, yaptığı açıklamada, Hazine Müsteşarlığının vadesi geçmiş ve vadesi gelmemiş alacakları bakımından mahalli idareler içerisindeki en borçlu belediyenin 4 milyar 819 milyon 315 lira ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olduğunu açıkladığını hatırlattı.
     Bu konuda bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan haberde ise borçlu olanın, ''İzmit Büyükşehir Belediyesi'' ifade edildiğini aktaran Doğan, haberi görenlerin ise kendisini arayarak ''Başkanım nasıl olur böyle bir şey? Aksine bir borçlarını ödediğinizi biliyorduk'' dediğini bildirdi.
     Kendisinin de haberde anlatılmak istenen belediyenin İzmit Belediyesi değil, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olduğunu ifade ettiğini dile getiren Doğan, İzmit Belediyesinin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi içerisinde bir ilçe belediyesi olduğunu hatırlatarak, ''İzmit Belediyesi, sürekli olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile karıştırılıyor. En borçlu belediye İzmit değil, Kocaeli Büyükşehir Belediyesidir. Tabi ki bu karışıklığın olmasını istemezdik. Biz de arayanlara işin doğrusunu, borcumuzun olmadığını, hatta alacağımızın olduğunu anlatıyoruz'' diye konuştu.
     İzmit Belediyesinin mali yapısının sağlam temeller üzerine oturttuklarını söyleyen Doğan, şöyle devam etti:
     ''İzmit Belediyesinde 2,5 yıldır mali açıdan çok ciddi yapılanma halindeyiz. Daha önceki dönemlerde İzmit Belediyesi borçları yüzünden bir çok sorun yaşadı. Özellikle işçi borçları nedeniyle bir çok sorun yaşadı. İşçiler, belediye binasının önünde yorgan döşek yatarak eylem yapıyorlardı. Bunlar tarih de kaldı. Ben göreve başladığımda iş borçlarının ödenmesine ilişkin taahhütte bulundum. O dönemde mali yönden sıkıntılı bir bütçemiz olmasına rağmen göreve geldikten kısa süre sonra tüm iç borçlarımızı ödedik.''
     Belediyenin borçlarının kapatılmasının ardından sıkı bir mali disiplin uyguladıklarını vurgulayan Doğan, artık herkesin İzmit Belediyesi ile çalışmak istediğini, çalışanların memnun olduğunu, emeklilerin ikramiyelerinin ödendiğini bildirdi.
     Nevzat Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''İzmit Belediyesi mali yönden çok güçlü bir belediyedir. Yetkileri ve kaynakları sınırlı bir belediye olmamıza rağmen bir çok il belediyesinin yapmaya cesaret edemediği projelere el attık ve bitirdik. Bizim vergi tahsilat oranımız yüzde 90'ın üzerindedir. Yüzde 95'in üzerine çıkmaya çalışıyoruz. Borçlarımızın tahsil edilmesine büyük önem veriyoruz ve bu projeleri gerçekleştirirken de Büyükşehir'den veya başka bir yerden hiç borç almıyoruz.''
     Sürdürülen mali disiplinle İzmit'te bir çok projeye imza attıklarını belirten Doğan, İzmit'te hiç bir borca girmeden yüksek maliyetli projeleri hayata geçirdiklerini, İzmit'in tarihini gün yüzüne çıkarmak için 13 tarihi konağı kamulaştırdıklarını ve ''Tarih Koridoru Projesi''ni başlattıklarını vurguladı.
    
     -30 milyon TL'lik proje-
    
     İlçedeki bir çok tarihi yapıda restorasyon çalışmalarına başladıklarını anlatan Doğan, şunları kaydetti:
     ''Projeyle Roma, Bizans, Osmanlı ile Cumhuriyet dönemlerini bir koridorda buluşturmuş olacağız. Yaptığımız çalışmaların maliyeti yaklaşık 30 milyon TL olacak. Biz İzmit'in tarih ve turizm kenti olmasını istiyoruz. Bunun için de dünyanın en gelişmiş wakeboard merkezi olarak görülen merkezi inşa ettik. Dünyada bu şekilde 187 tesis var. Ancak yetkililer İzmit'teki merkezin donanımı açısından dünyadaki en iyi örneğini olduğunu söylediler. Aynı şekilde Türkiye'nin amatör spordaki en modern spor kompleksini yaptık. Buraya da yaklaşık 10 milyon TL harcadık. FİFA standartlarında 10 bin kişilik bu stadı da önümüzdeki günlerde açmayı planlıyoruz. 11 bölgede portatif yüzme havuzları kurduk. Türkiye'de ilk defa bu kadar kapsamlı oldu. Burada 10 bin öğrencini yüzme öğrenmesini sağladık.''
    
     -Sokaklarda sanat yapılıyor-
    
     İzmit'te sanatsal faaliyetlere de büyük önem verdiklerini belirten Doğan, ''İzmit'te sanat Var'' sloganıyla Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile gerçekleştirdikleri projeyle ahşap sanatından, müziğe kadar bir çok sanat dalının sokaklarda yapılmasını sağladıklarını vurguladı.
     Dört bölgede açtıkları cep sinemaları ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini de aktaran Doğan, ''Bu sinemalarda öğrencilerimizin ücretsiz sinema seyretmelerini sağlıyoruz. Sinemayı sevdiriyoruz'' dedi.
     ''Kahvemiz, Evimiz Projesi' ile de tiyatroları kahvehanelere getirdiklerini ifade eden Doğan ''Proje ile kahvehanelerimize kütüphane, satranç getiriyoruz. Kitaplar koyuyoruz bir de tiyatro oynatıyoruz. Artık kahvehaneyi kıraathane kültürüne dönüşüyoruz. Şu ana kadar 25 tane kahvene bu projeden faydalandı'' diye konuştu.
    
     -Çocuk Hakları Masası-
    
     İzmit Belediyesi olarak sosyal haklar hakkında da projeler ürettiklerini aktaran Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Türkiye'de ilk defa çocuk haklarını masasını kurduk. Buna benzer bir birim çoğu Avrupa ülkesinde bile yoktur. Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Asamlesi'nin asil üyesi olarak bir çok Avrupalı yetkiliye İzmit Belediyesindeki çocuk hakları masasını anlattım. Yaptığımız işi basite indirgemeden gerçekleştiriyoruz. Çocuklara haklarını, okul okul, ev ev gezerek anlattık. Sadece çocukları değil yetişkinleri de bu konu da bilgilendirdik. Çocukların bir zorlukla karşılaştıkları zaman başvuracakları birim oluşturduk. Ancak bu birim olumsuz bir şey olmadan da soruna müdahil olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu proje Türkiye Belediyeler Birliği'nde de ödül almıştır.''

31 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR