Köylere Hizmet’te seçim tartışması

İzmit Köylere Hizmet Götürme Birliği Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerinin seçimi önceki gün yapıldı. İlk seçim 2 oy pusulası fazla çıktığı gerekçesiyle...

BÜYÜT

İzmit Köylere Hizmet Götürme Birliği Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerinin seçimi önceki gün yapıldı. İlk seçim 2 oy pusulası fazla çıktığı gerekçesiyle iptal edildi. Seçim sonunda tartışma çıktı. İkinci seçimde İsmail Önay 39, Ali Ayaz 32, İsmet Kanık 29 oy aldı. Toplantıya katılmayan Ali Ayaz encümen seçildi.

İzmit Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin mayıs ayı toplantısı önceki gün İzmit Kaymakamlığı Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantının başkanlığını İzmit Kaymakamı Sabit Kaya yaparken, yardımcılıklarını da Orhan Süren ve Ahmet Demir üstlendi. Meclis saygı duruşu ile başladı. Daha sonra gündemin ilk maddesi olan 2010 yılı Birlik Kesin Hesabının görüşülmesi oylamaya sunuldu. Oylamada kesin hesaplar oy çokluğu ile kabul edildi.

KOMİSYON ÜYESİ SEÇİMİ
Gündemin ikinci maddesi olan birlik tüzüğünün 12. Maddesi gereğince, Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerinin seçilmesi yapıldı. Yapılan seçimde meclis üyeleri tarafından eski komisyon üyeleri önerildi. Yapılan açık oylamada Emin Sarı tekrar komisyon başkanı olurken, komisyonda ayrıca Ahmet Demir, Mustafa Ersoy, İsmail Kamış ve Burhan Duran yer aldı.

KAPALI OY SİSTEMİ
Yapılan komisyon seçimlerinin ardından birlik encümen seçimleri yapıldı. Yapılan seçimler gereği 2 il genel meclis üyesi ve 2 muhtar seçilmesi gerekiyordu. Kapalı oy sistemi ile yapılan seçimlerde oturuma katılmayan tek isim olan Ali Ayaz, AKP İl Genel Meclis Üyesi İsmail Önay ve CHP’li İl genel Meclis Üyesi İsmet Kanık önerildi. Muhtarlardan ise Sultaniye Köyü Muhtarı İrfan Aktaş, Ambarcı Köyü Muhtarı Ergün Karagöz, Kadriye Köyü Muhtarı Ahmet Arslan, Sekmanlı Köyü Muhtarı Selim Sapmaz, Karaabdulbaki Köyü Muhtarı Veysel Yavuz, Solaklar Muhtarı Burhan Tuğtekin, Şahinler Köyü Muhtarı Cavit Akarsu ve Mecidiye Köy Muhtarı İdris Derin katıldı.

FAZLADAN İSİM YAZILDI
İlk turda İl Genel Meclis Üyelerinden Ali Ayaz 31, İsmail Önay 37 ve İsmail Kanık 30 oy aldı. Oyların sayılması sırasında İsmail Kanık’ın isminin yer aldığı 2 oy pusulası fazladan muhtar ismi yazıldığı gerekçesiyle iptal edildi. İlk seçimlerde muhtarlardan Salim Sapmaz 30 oy alırken, Veysel Yavuz 27 oy alarak encümen seçildi.

CHP İTİRAZ ETTİ
Yapılan oyların sayımının ardından CHP’li üyeler seçimlere itiraz etti. Kısa süreli sözlü sataşma ve tartışma yaşandı. CHP’li İsmet Kanık, Ahmet Uzun ve Nurhan Atalay oy pusulalarında fazla yazan isimlerin silinmesi gerektiğini, oy pusulalarının da seçilmesi gerektiğini söylediler. AKP’li üyeler ise oy pusulalarının hepten geçersiz sayılması gerektiğini söyledi.

SEÇİM YAPILSIN
Meclis Başkanı Sabit Kaya tüzüğü incelemek istedi, fakat böyle bir duruma karşı bir maddenin yazılmadığı anlaşılınca Sabit Kaya tekrar seçim yapılmasını önerdi. Bu önerinin ardından tekrar seçim yapıldı. Yapılan seçimlerde İsmail Önay 39, Ali Ayaz 32, İsmet Kanık 29 oy aldı. Muhtarlardan ise Salim Sapmaz 30 oy alırken, Veysel Yavuz 23 oy aldı. Yapılan seçimler sonucu seçilen encümenler hizmet bekleyen köyler için ayırılan bütçenin talebe göre dağıtılmasını sağlayacak. Plan ve Bütçe Komisyonu ise taleplere göre ihtiyaçları belirleyecek.

17 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR