Masum Türker: AK Parti’den yüzde 5’lik oyumuzu alacağız

Seçimlere iki gün kala ilimizi ziyaret eden Demokrat Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, seçim sürecine yönelik değerlendirmelerde bulundu. S...

Seçimlere iki gün kala ilimizi ziyaret eden Demokrat Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, seçim sürecine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Son 12 yıldır verilen seçim vaatlerinin yerine getirilmediğini hatırlatan Türker, “Bu seçime girerken anayasa yüzlerce kez delindi. Bu delinmeyi en başta tarafsızlık yemini eden Cumhurbaşkanı ve ardından parlamentodaki partiler yaptı. Özellikle Cumhurbaşkanı’nın da seçim çalışmalarına katılmasıyla halk içerisinde bir başkaldırı oluştu” dedi.

 

"KARARSIZLAR PARLAMENTO DIŞINA OY VERECEK"

İktidara verilen ve ana muhalefete giden iki grup oyun çoğunlukta olduğunu söyleyen Türker, “Bu seçimde AKP’ye verilen oylar azalmaya başlayınca kararsız seçmenler çoğaldı. Kararsız seçmenler yüzde altılık bir dilimi oluşturuyor. Bunların yüzde 80’i parlemanto dışındaki partilere oy verecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir TV programında yaptığı açıklamada AKP ve CHP seçmenlerinin heyecanının olmadığını ve artık herkesin gönlündeki partiye oy vermesini istediğini söyledi. Bu seçime girerken anayasa yüzlerce kez delindi. Bu delinmeyi en başta tarafsızlık yemini eden Cumhurbaşkanı ve ardından parlamentodaki partiler yaptı” ifadelerini kullandı.

 

"BAŞKALDIRI SANDIKTA GÖSTERİLECEK"

Seçim kampanyalarının halkı görmezlikten geldiğini söyleyen Türker, “Buna dur diyemeyen parlamentodaki siyasi partilerde suçludur. Halkta artık özgürlüğü için başkaldırısını sandıkta gösterecektir. Cumhuriyet Gazetesi’nin ortaya çıkardığı MİT tırlarındaki silahların Suriye’ye taşınması, dönemin başbakanının ve diğer yetkililerin insanlık suçuyla yargılanmasına kadar gidecektir. Biz bu gerçekleri iddia olarak verdiğimiz zaman şahsıma ve partime tepki gösterenler oldu” ifadelerini kullandı.

 

"SİLAHLARIN ALTINDA RIZA SARRAF’IN ALTINLARI VE DOLARLARI VARDI"

Bu konuyla ilgili elinde belgelerin bulunduğunu belirten Türker, “Bu dosyalarda uyuşturucu ve silah kaçaklığıyla 652 milyon doların trafiği yer alıyor. MİT tırlarında silah taşınması normaldir. Ancak MİT sorumlusu olduğunu söyleyenlerle güvenlik güçlerinin arasındaki ‘Tırı ararım, aratmam’ şeklindeki boğuşmanın asıl nedeni silahların altında kalan altınlar ve dolarladır. Rıza Sarraf hala İran’a sevkiyat yaparak IŞID’e maaş ödüyor. İktidar mensupları da bunu biliyor ve geçit veriyor. Ülkemiz bu kadar dar boğazdayken, doların fırlayışının nedeni de budur” sözleriyle gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu.

 

"SPORDA ŞİFRELİ YAYIN KALDIRILACAK"

Seçim sürecinde taleplerini hükümete uygulatma konusunda başarı sağladıklarını vurgulayan Türker, “Biz asgari ücretin iki bin TL olmasını söyledik. Başbakanın açıklamalarına bakarsınız, tüm siyasi partilerin asgari ücret vaatlerini söylediğini ancak sadece DSP’ninkini söylemediğini görürsünüz. Başbakan’ın DSP’yi ağzına almaması, kendilerinin de bu uygulamayı yapacak olması sebebiyle eleştiri getirememesidir. Diğer tahaattümüz milli maçların şifresiz yayınla televizyondan izlenmesiydi. Yeni uygulamaya göre televizyonlar aldıkları reklamlardan belirlenen yüzdelikte bir payı spor kulüplerine verecekler ve şifreli yayın kalkacak” şeklinde konuştu.

 

İL ÖRGÜTÜNÜ TEBRİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinglerinde Kuran-ı Kerim’i eline alarak çıkmasını da eleştiren Türker, “Dilinde yalan kursağında haram olmayanları partisidir DSP. Bu söz laikle ilgili olarak ilk kez kullanılmıştır” dedi. Kocaeli Örgütü’nün seçim dönemindeki çalışmalarını takdir eden Türker, “Daha adaylarımız belirlenmeden seçim için tüm çabalarını ortaya koyan Kocaeli İl Örgütümüzdü. Milletvekili adaylarımız var gücüyle çalıştı ve bizi herkese ulaştırdı. Bugün aramızda sivil toplum örgütlerimiz de var. Onlar maalesef milli güvenlik paketinde geçen ‘İllegal faaliyetler yürüten legal örgütler’ ibaresiyle hedef yapıldı. Bu da iş güvenliği yasası sebebiyledir” dedi.

 

"MERKEZ TÜRKİYE KİRALIK ŞEHİR PROJESİ"

Parlamentoya gidildiği takdirde ilk verilecek önergenin iş güvenliği yasanın kaldırılması olacağını söyleyen Türker, “Ana muhalefetin ‘Merkez Türkiye’ projesi, ülkemizin kiralık şehir projesidir. Çin’den ayrılan ve geri alamadıkları Hong Kong’un, geri alamadığımız Kıbrıs’ın projesidir. Bu aynı şekilde AKP’nin de projesidir. Ana muhalefet partisi İsmet Paşa’nın Lozan’da reddettiği ve Amerikan Senotasu’nda da İnönü reddettiği için geçirilemeyen projenin daha geliştirilmiş halidir. Eğer ayrışma olursa çok fazla daha Kıbrıs doğacaktır” ifadelerini kullandı.

 

"CHP’NİN OYLARINA TALİBİZ"

Partiye yönelik eleştirilere yanı veren Türker, “’CHP’den gelip de oyları bölüyorsunuz’ diyenlere de iki çift lafım var. AKP’ye oy veren seçmenimiz yüzde sekizdir. Cumhurbaşkanı beni ziyaret ettiğinde kendisi bu oyun yüzde beş olduğunu söyledi. 2006 yılından bu yana DSP’liler sandık başına gitmiyor. Biz CHP seçmeninin oylarına talip değiliz. Bizler partimizi terk eden oyların ve AKP’ye giden seçmenlerimizin peşindeyiz. Maalesef Türkiye’de iki partili rejim istendiği için hep dayatma yapıldı. Bizler bunun önüne geçeceğiz” şeklinde konuştu. Hilal GÜDÜCÜ

05 Haziran 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR