Sanayiciye müjde

Göreve geldiği tarihten itibaren bürokratlarla sanayiciyi buluşturan Işık, 10. sektör toplantısını İstanbul Sanayi Odası'nda metal, makine ve elektri...

BÜYÜT

Göreve geldiği tarihten itibaren bürokratlarla sanayiciyi buluşturan Işık, 10. sektör toplantısını İstanbul Sanayi Odası'nda metal, makine ve elektrik-elektronik sanayicileriyle yaptı.

 

Yaklaşık 4 saat süren toplantıda iş adamlarını birer birer dinleyen Işık, onların taleplerini titizlikle not aldı. Beraberindeki Bakanlık bürokratlarına sorunların çözümü için talimatlar veren Işık, "yeter ki üretin biz yanınızdayız" mesajı verdi. Toplantıda sanayiciler, Bakan Işık'a 'yüksek teknolojili ürünler üretmede ve ihraç etmekte problemlerimiz var' şeklindeki şikayetlerini ilettiler.

 

TEMİNAT OLARAK GÖSTEREBİLECEK

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, yapılan sektör toplantılarından somut sonuçlar çıkmaya başladığını söyledi.Daha önce makine üreticileriyle Bolu'da gerçekleştirilen çalıştaydan sonra makine ekipmanlarının teminat olarak kabul edilmesine yönelik çalışmanın bitirildiğini aktardı. Işık, makineye plaka uygulaması getirilerek, "artık sanayici KREDI kullanırken elindeki makine-teçhizatı teminat olarak gösterebilecek" dedi. Işık, ayrıca yakında başlatılacak bir uygulama ile yerli makine üreticilerinin ürünlerini satarken kendi kredi olanaklarını da müşteriye götürebilmelerine olanak sağlayacak yeni bir çalışmanın haberini verdi.

 

YENİ DESTEK PAKETİ YOLDA

İstişare toplantısında Bakan Işık, sanayicilere yeni bir müjde daha verdi. Işık, imalat sanayine yönelik yeni bir paket hazırlığını da sözlerine taşıdı. Işık, şöyle devam etti: "İmalat sanayine yönelik yeni bir paket hazırlıyoruz, yerli üretim yapan imalat sanayinin desteklenmesi için sermayeye ulaşımdan, krediye erişimden istihdama kadar pek çok düzenlemelerin olacağı güçlü paket hazırlıyoruz, çalışma bittiğinde Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu kamuoyuna açıklayacak"

 

BAKANLAR KURULUNDAN GEÇTİ

Yüksek teknolojili üretim yapanların Türkiye'nin neresinde olursa olsun 5. Bölge teşviklerinden faydalanacağını belirten Işık, üretimin OSB'lerde olması halinde ise 6. Bölge teşviklerinin geçerli olacağın söyledi. Işık, bina ilişkin Bakanlar Kurulu kararının çıktığını ifade etti.Benzer uygulamanın yakında orta-yüksek teknolojili üretim için de planlandığını anlatan Sanayi Bakanı, yerli üretimi desteklemek için seferber olduklarını vurguladı.

24 Şubat 2015 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR