Yıldız Entegre ABD’de orman satın alıyor

Firmanın 10 yıllık ihtiyacını karşılaması beklenen orman alımının gerçekleşmesi durumunda 100 milyon dolarlık yatırım yapılması bekleniyor.   Kocael...

Firmanın 10 yıllık ihtiyacını karşılaması beklenen orman alımının gerçekleşmesi durumunda 100 milyon dolarlık yatırım yapılması bekleniyor.

 

Kocaeli’den dünyaya açılan Yıldız Entegre, okyanus ötesinde yeni bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Firma, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir ormanı satın almak için girişimlere başladı. Buna göre Fehmi Yıldız’ın sahibi olduğu Yıldız Entegre, ABD’nin Kuzey Calorina bölgesindeki 80 bin hektar büyüklüğündeki ormana talip oldu.

 

LİMAN İŞİNE DE GİRDİLER

Toplam 100 milyon dolarlık bir maliyetle firmanın almasını istediği ormanla ilgili olarak Yıldız Entegre’nin tek rakibi ise ABD ordusu. Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar’ın kaleme aldığı proje ile ilgili detaylar da gün yüzüne çıktı. Daha önce bölgedeki Wilmington Limanı’nı kurum bünyesine katan firma, ABD’daki son projesi ile bir de kiralık plantasyon alanıyla özel orman işine de girmiş oldu.

 

TÜRKİYE’DE YETİŞMEZ

Kurum yöneticilerinde Hakkı Yıldız, ABD'de orman işine girmelerini gerekçesini şöyle aktardı: “ABD'deki 150 hektarlık ormanımız sarıçamdır. Bu ağaç Türkiye'de 50 yılda büyür. Aynı fidan Kuzey Carolina veya Brezilya'da 25 yılda hedeflenen büyüklüğe ulaşır. Genleriyle oynanarak süre 10-12 yıla kadar indiriliyor. Türkiye'de plantasyon için uygun iklim yok. Yağmur yeterli değil” dedi.

 

100 MİLYON DOLAR YATIRIM

80 bin hektarlık Hofmann Ormanı’na talip olduklarını dile getiren Yıldız, “ABD ordusunun bizim ilgilendiğimiz araziyi almak istediği bilgisini edindik. O arazi için mahkemelik de olmuşlar. Dava sonuçlanma aşamasında. 10 yıllık ihtiyaçlarını karşılayacak Hofmann Forest'ı almaya kararlıyız. Eğer işlemi gerçekleştirebilirsek 100 milyon dolarlık bir yatırım yapmış olacağız” diye konuştu.

 

KIZIL KURDUN YUVASI

HOFMANN Ormanı, 80 yıldır Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi Orman Fakültesi'ne ait. Okulun kurucusu Julius Hofmann tarafından, öğrenciler ve araştırmacılar faydalansın diye satın alınıp okula bağışlanmış. Bugüne kadar da araştırmalar için kullanılmış. Üniversite ayrıca, ormandan sağlanan kereste satışından her yıl yaklaşık 2 milyon dolar gelir elde ediyor, bu geliri araştırmalarda kullanıyor.

 

ÇEVRECİLER AYAKLANDI

Üniversitenin ormanı satacağının duyulmasıyla protestolar da başladı. Çevreciler, nesli tehlike altındaki kızılkurt, boz ayı, kızıl başlı ağaçkakan ve elmas sırtlı çıngıranklı yılana ev sahipliği yapan, içinden 3 dere geçen ormanın satılmasının, yok olmasıyla aynı anlama geldiğini savunuyor. İnternette başlatılan imza kampanyasında bugüne kadar 11 bin 721 imza toplandı. Ormanın satışına karşı dava da açıldı, ancak mahkeme tarafından reddedildi. Çevreciler, arazinin tarıma açılması, bir bölümüne golf sahası yapılması, ayrıca konut ve alışveriş merkezi gibi yapıların ortaya çıkması endişesi yaşıyor.

16 Mart 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

KUZEY TURAN - PARA HIRSI UĞRUNA DOĞANIN TÜM DENGELERİYLE OYNAYIN BAKALIM. AĞAÇLARIN İNTİKAMI ACI OLACAKTIR. SAYENİZDE SUADİYE SARIMEŞE ARSLANBEY NEFES ALAMIYOR...

Yanıtla . 0Beğen 16 Mart 15:07
02

izmit - Kocaeli'ne verdiğiniz zarar yetmedi abd ye uzadınız helal olsun. Biraz da onları uğraştırın. Tabi ki yeşil her yerde yeşildir yok olmamalı korunmalıdır.

Yanıtla . 0Beğen 16 Mart 15:07
01

MEHMET GÜNAY - AMERİKADAN ORMAN SATIN ALACAĞINIZA FABRİKALARINIZIN BACALARINA FİLTRE TAKIN İNSANLARI ZEHİRLEMEYİN ,ALLAHIN SOPASI NE ZAMAN VURACAĞI BELLİ OLMAZ.

Yanıtla . 0Beğen 16 Mart 15:07
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR