11 Temmuz'a ertelendi

Dava 11 Temmuz Pazartesi tarihine ertelendi. 11 Temmuz’da görülecek davada karar çıkması bekleniyor. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nd...

Dava 11 Temmuz Pazartesi tarihine ertelendi. 11 Temmuz’da görülecek davada karar çıkması bekleniyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2014 yılında hastane yönetiminin, başta morg ve personel çalışma odaları olmak üzere hastanenin çeşitli yerlerindeki yangın ikaz cihazlarının içine, personeli izlemek için gizli kamera monte ettiği öne sürülmüş, konu daha sonra yargıya taşınmıştı. Gizli kameralarla ilgili Danıştay 1. Dairesi, dönemin Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Nazım Mutlu, dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ve Öznur Gezer’in özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan yargılanması için Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne yetki vermişti. Sanıklar ilk duruşmada gizli kameraları yangın ikaz cihazlarının içine monte ettirdiklerini kabul etmiş ancak bunu güvenlik amacıyla yaptırdıklarını öne sürmüşlerdi. Davanın 8 Mart 2016’da görülen celsesinde mahkeme heyeti hastanede keşif yapması için bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişi 25 Mart’ta yaptığı keşifte, olay yerinin özel alan niteliği taşıdığı kanaatine varmıştı.

 

SORUŞTURMADA SUÇSUZ BULUNMUŞLARDI

2012 yılında Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusuna görevsizlik kararı verilmiş, konu Rektörlüğün hukuk bürosuna yönlendirilmişti. Sezer Şener Komsuoğlu’nun rektörlüğü döneminde yaşanan bu olayın soruşturması, 2,5 yıl boyunca kurum içinde sürdü. Haklarında dava açılan üç şüpheli gizli kamera skandalını kabul etti. Şüpheliler; konuyla ilgili Rektörlükçe yapılan soruşturma sonucu düzenlenen fezlekedeki ifadelerinde, yangın dedektörlerinin içine gizli kamera yerleştirdikleri fakat bunu hastanenin güvenliğini sağlamak için yaptıklarını iddia etti. Yapılan savunmalarda, personelin çalışma odasının kişisel bir oda olmadığı, söz konusu kameranın kişisel takip amacıyla yerleştirilmediği ve morg ünitesine giren çıkanları görüntüleyen art niyetli kişilere yönelik önlem amacıyla duman ikaz sistemine yerleştirilen bir kamera olduğu belirtildi ve zanlılar soruşturmada suçsuz bulundu, yargılamaya gerek olmadığına dair karar alındı.

 

GÖRÜNTÜLER İZLENDİ

Sonrasında kurum çalışanı 2014 yılında Danıştay’a itirazda bulundu ve çalışanın itirazı haklı görüldü. Danıştay, 2015 yılında Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ni yetkilendirmıştı. Davanın 6.celcesi görülmeye devam edildi. Yaklaşık 3 saat süren ve olaya dair görüntülerin izlendiği davada mağdur çalışan Y.G avukatı Gülesen Mirkelam, sanık dönemin Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Nazım Mutlu dönemin hastane müdürü Yunus Taş ve avukatı Musa Kazım Özok katıldı.

 

ŞANTAJ YAPILMIŞTIR

Davada ilk olarak söz alan mağdur çalışan Y.G’nin avukatı Gülselen Mirkelam, “Bilirkişi raporunda bu görüntülerin yer aldığı alan özel alan olarak tespit edilmiştir. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi rektörülüğünün yazısı bize gelmedi.Ve ayrıca bu olay yüzünden işten çıkarılan Celil Baş ile intihara yeltenen bayan çalışan P.M’nin davaya mühadil olmasını talep ediyoruz” dedi. Konuşmalarına devam eden Avukat Mirkelam, “Güvenlik amacıyla koyduklarını iddia ettikleri kamerayla santaj yapılmıştır” dedi.

 

İŞTEN KOVULMA ÖPÜŞMEYLE İLGİLİ DEĞİL

Sanık avukatı Musa Kazım Özok, “Bu görüntülerde mahrem veya başkasından saklanacak görüntüler yer almamıştır” dedi. Sanık dönemin başhekimi Nazım Mutlu ise, “Celil Baş’ın işten ayrılma olayı görüntülerdeki bayan çalışan P.M ile öpüşmesiyle alakalı değildir. Tamamen hakkında gelen şikayetler üzerinedir. Kendisine verilen işleri yapmadığı ve sürekli hasta yakınlarıyla sorunlar yaşadığı tarafımızca tespit edilmiş. İşinede son verilmiştir. Kendisine tüm hakları ödenmiştir” şeklinde konuştu.

 

ÖMER ÇEKER’İ SUÇLADI

Konuşmalarına devam eden Mutlu, “Bütün bu olayların içindeki gizli kahraman Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker’dir. Ömer Çeker oradaki bayan çalışan P.M’yi giyinirken soyunurken izliyeceğim diye kamera kurdurduğum ifadesini vermiş. Benim işim gücüm yok o kadını izlicem. Tamamen yalandır. Zaten görüntülerde herşey mevcuttur. Öyle soyunma giyinme gibi bir olay yoktur. Normal kıyafetin üzerine beyaz bir önlük giyilmektedir” dedi.

 

AHLAKA AYKIRI HAREKETLER

Dönemin başhekimi Nazım Mutlu son olarak, “Olayda bahsi geçen görüntülerde şuan için gösterilmeyen görüntüler Celil Baş ile aynı bölümde bayan çalışan P.M’nin öpüşme görüntüleri yer almaktadır. Bu hareketler hastane ortamında yapılmayacak ahlaka aykırı hareketlerdir” ifadelerinde bulundu.

 

11 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Tarafların savunmaları alındıktan sonra mahkeme hakimi davayı eksikliklerin giderilmesi için 11 Temmuz Pazartesi tarihine erteledi. 11 Temmuz’da görülmesine devam edilecek davada büyük ihtimalle karar çıkması bekleniyor.

Ahmet HAZER

23 Haziran 2016 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR