Sahil Kurtarma Timi 650 kişinin hayatını kurtardı

Büyükşehir Belediyesi’nin Kandıra sahillerinde görevli Sahil Kurtarma Timi 2005-2011 yılları arasında bin 650 kişiyi boğulmaktan kurtardı. Gönüllü eki...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi’nin Kandıra sahillerinde görevli Sahil Kurtarma Timi 2005-2011 yılları arasında bin 650 kişiyi boğulmaktan kurtardı. Gönüllü ekiplerle birlikte sahillerde güvenliği sağlayan tim Ramazan ayında da mesaiye devam etti.

2005’TEN BU YANA
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Kocaeli Sahilleri Su Kazalarını Engelleme Merkezi (KOSKEM) 2005 yılından bu yana Kandıra sahillerinde gönüllülerle birlikte cankurtaranlık hizmeti veriyor. 2 bölgede ve sadece hafta sonu başlatılan çalışma 2010 yılında 7 bölgeye (Cebeci, Kumcağız, Seyrek, Sarısu, Bağırganlı, Ereğli, Karamürsel) yayıldı.

HALKI BİLİNÇLENDİRİCİ ÇALIŞMALAR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı görev yaptığı bölgelerde boğulma vakalarına ve deniz kazalarına karşı vatandaşları bilinçlendirmek adına 3000 adet broşür dağıttı. Bağırganlı, Kalıncak, Seyrek, Sarısu, Ömerağzı, Kerpe, Kumcağız, Kovanağzı, Babalı-Dikili, Uzunkum, Cebeci, Karamürsel ve Ereğli bölgelerine denize girecek vatandaşlarımıza uyarıda bulunmak ve halkın kendi kendisine yardım etmesi için bu bölgelere 100 adet uyarı tabelası ve 100 adet can simidi, ipleriyle beraber yerleştirildi.

GÖNÜLLÜ EKİPLERLE
Sahil Kurtarma Timi, Ulaşım Daire Başkanlığı, Ambulans Birimi, Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Akut Kocaeli Şubesi, MAGDER (Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği), Gönüllü İtfaiyeciler ve diğer gönüllülerin de desteğiyle sahillerde güvenliği ve tedbiri elden bırakmıyor. Kurtarma çalışmalarında 5 adet 4x4 arazi aracı, 4 adet zoodyak bot, 2 adet atv, 6 adet ambulans, bir adet dalgıç aracı, bir adet jet-ski, 25 adet su geçirmez telsiz, 2 adet otobüs, yeterli sayıda can simidi, şnorkel, palet, megafon, dürbün ve can yeleği kullanılıyor.

RAMAZAN MESAİSİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Sahil Kurtarma Timi, yaz ayıyla birlikte başlayan mesaisine Ramazan ayında da devam ediyor. Hafta sonu Kandıra ve Karamürsel sahillerinde vatandaşın güvenle denize girmesini sağlayan Hayat Kurtarma Timi, Ramazan ayında da onlarca kişiyi boğulmaktan kurtardı.

DALGALI DENİZE DİKKAT!
Kandıra’nın Karadeniz’de 52 km sahil şeridi bulunuyor. Özellikle dalgalı havalarda denizin dibinde rip akıntısı (kum göçmesi) ve kanal çukurlar oluşuyor. Rüzgârlı havalarda yüksek dalgalar açığa doğru bir dip akıntısı yaratırken bu durum ayakaltındaki kumun kaymasına hem de kıyıya doğru yüzerken geri dönüşlerin zorlaşmasına sebep oluyor. Bu da boğulma veya yaralanma gibi istenmeyen sonuçlara yol açıyor.

02 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR