KSO’dan hükümete uyarı harcamaları kısın

MARKA’nın 2011 yılı 1. Olağan Kurul Toplantısı’nın duyurusu sırasında ÜFE ve TÜFE rakamlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, enflasyon ra...

BÜYÜT

MARKA’nın 2011 yılı 1. Olağan Kurul Toplantısı’nın duyurusu sırasında ÜFE ve TÜFE rakamlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, enflasyon rakamlarını olumlu karşıladıklarını belirtti, bütçe açığı konusunda hükümeti harcamaları kısmaya davet etti.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) 2011 yılı 1. Olağan Kurulu Toplantısı öncesi bilgilendirme toplantısı yaptı. Kocaeli Sanayi Odası’nda dün gerçekleşen toplantıya Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan ve MARKA çalışanları katıldı. Toplantıda 2011 yılı Kalkınma Kurulu 1 Olağan Toplantısı’nın 8 Nisan Cuma günü gerçekleşeceği duyuruldu. Toplantıda konuşma yapan KSO Başkanı Zeytinoğlu, kalkınma kurulunun çalışmalarını değerlendirerek, dün açıklanan ÜFE ve TÜFE rakamları doğrultusunda ekonomimizi yorumladı, beklentilerini açıkladı. Aylık bazdaki TÜFE rakamlarının yıllık bazda düşünüldüğünde enflasyonun yüzde 4 çıktığını vurgulayan Zeytinoğlu, “Alışık olmadığımız bir rakam” diyerek duydukları memnuniyeti dile getirdi. Zeytinoğlu, ÜFE’nin TÜFE’ye oranla yüksekliğine dikkat çekti ancak düşüş eğiliminde olmasından dolayı enflasyon rakamlarının yukarı çıkmasını beklemediklerini dile getirdi.

İLK TOPLANTI CUMA
Zeytinoğlu, “Diğer ajanslar gibi Doğu Marmara Kalkınma Ajansı da faaliyetlerini özverili bir şekilde gerçekleştiriyor, bölgenin şekillendirilmesi amacıyla yatırım ortamının geliştirilmesinden, bölge planının hazırlanmasına, destek mekanizmalarından, bire bir yönlendirmelere kadar çok değişik alanlarda çalışmalarını ilk günkü kararlılıkla sürdürmektedir. Bölge genelinde 100 katılımcısı bulunan ve bu anlamıyla bölgenin nabzının tutulması bakımından oldukça etkin bir rol üstlenen Kalkınma Kurulu’da ajansın istişare organı olarak, faaliyetlerine yön vermesi bakımından yüksek derecede öneme sahiptir. Mevzuat çerçevesinde 1 yılda 2 kez yapılması öngörülen Kalkınma Kurulu, MARKA tarafından 2010 yılında 3 kez düzenlenmiştir. Toplantıda alınan karar gereğince ve üyelere çeşitli vasıtalarla duyurulan gündem maddelerini görüşmek üzere 2011 yılının ilk Kalkınma Kurulu toplantısı 8 Nisan 2011 Cuma günü 15.30’da merkez hizmet binasında gerçekleşecektir” dedi.

ENFLASYON RAKAMLARI OLUMLU
Zeytinoğlu, Kalkınma Kurulu’yla ilgili açıklamalarının ardından ÜFE ve TÜFE rakamlarını değerlendirdi. Zeytinoğlu şunları kaydetti “TÜFE rakamı aylık bazda yüzde 0, 42, ÜFE ise yüzde 1,22 olarak açıklandı. Yıllık bazda baktığımızda TÜFE yıllık 3,99 yani enflasyon oranımız yüzde 4 gibi çıkıyor. Bu oldukça iyi bir rakam ve alışık olmadığımız bir rakamdır. Bundan duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Fakat dikkatinizi çekmek istediğim nokta ÜFE rakamıdır, yıllık bazda yüzde 10 civarındadır. ÜFE rakamı imalatçıların rakamıdır. Bu rakam yüzde 4’e göre oldukça yukarıdadır. Dolayısıyla uzun vadede, normal şartlarda ÜFE rakamının TÜFE’yi de yukarı çekme eğilimi vardır. Bu da oluşacaktır diye düşünüyorum. Fakat orda da bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. ÜFE rakamı ocak ve şubat aylarında nerdeyse yüzde 11’ler civarındaymış. Bir aşağı iniş eğilimi olduğuna göre TÜFE’yi çok fazla çıkarmasını düşünmeyebiliriz. Sonuç olarak enflasyon rakamları olumlu diye düşünüyoruz.

BÜTEÇ FAZLASI İTHALATTAN
Ay sonunda bütçe denge rakamları Maliye Bakanımız tarafından açıklandı. Ocak ve şubat aylarında ortalama 1 milyar TL civarında bütçemiz fazla verdi. Bu önem verdiğimiz bir konu. Ben bütçe açıklarının ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini her fırsatta söylüyorum. Bütçe açığının olmayışını olumlu olarak algılıyoruz. Orta vadeli programda bu açık için ön görülen rakam 33 milyar 500 milyon TL’dir. İlk iki ayda 2 milyar TL fazlamız var. Benim kanaatimce eğer çok önemli bir sapma, dünya piyasalarında çok önemli bir kriz olmazsa biz 2011 yılını 20 milyar TL’nin altında tamamlarız. Bu konuda çabalamamız gerekiyor. Endişeyle altını çizmek istediğim bu bütçe fazlasının maalesef ithalattan alınan vergilerden kaynaklandığını görmüş durumdayız.

HÜKÜMET HARCAMALARI KISMALI
Bu da ithalatımızın ve cari açığımızın büyümesi ve bütçe açığımızın daha fazla büyümesi anlamına geliyor. İsteriz ki bütçemiz dolaylı değil, doğal vergilerden yani gelir ve kurumlar vergisinden ve hükümetin harcamalarının azalmasından dolayı artsın, bizim tercihimiz bu yöndedir. 2010 yılı büyüme rakamı 8,10 olarak gerçekleşti. Biz 2010 ortasından bu yana önemli bir büyüme gerçekleşeceğini görüyorduk. Bunun temelinde baz etkisi çok rol oynamıştır. Çünkü 2009 yılı bir küçülme yılıydı ondan sonra 8,4 büyüme gelmesi de güzel. Biz bunu 8,5 olarak söylemiştik. 8,9 olarak beklentilerimizin üzerinde çıkması da güzeldi. Temennimiz 2011-2023 olan yıllarda en az yüzde 6 büyüme sağlamak. Ülkemizin kendine koyduğu 10. büyük ekonomi olma gücünü öyle yakalarız.”

04 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR