Başkan’dan MİA güvencesi

İzmit Sanayi Sitesi esnafının korkulu rüyası MİA Projesi, dün Başkan Karaosmanoğlu’nun da katıldığı toplantıda ele alındı. Yapılan sunumun ardından es...

BÜYÜT


İzmit Sanayi Sitesi esnafının korkulu rüyası MİA Projesi, dün Başkan Karaosmanoğlu’nun da katıldığı toplantıda ele alındı. Yapılan sunumun ardından esnafı dinleyen Başkan, proje ile ilgili hiçbir esnafın mağdur edilmeyeceğinin garantisini verdiklerini söyledi

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Sanayi Sitesi temsilcileri ile MİA projesini görüşmek üzere dün bir araya geldi. Toplantıya Karaosmanoğlu’nun yanı sıra İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, SS İzmit Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı Muzaffer Gürfidan ve yönetim kurulu, KOTO Başkanı Murat Özdağ ve KSO adına Genel Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy ile Mehmet Başol katıldı. Seka Park Otel’deki toplantıda, Karaosmanoğlu ile ilk kez görüşme fırsatı bulan sanayi esnafı, görüşmeden memnun bir şekilde ayrıldı.

İZMİT’İN DEĞİL KOCAELİ’NİN MERKEZİ”
Proje konusunda hazırlanan sunumla sanayicilere detaylı bilgiler veren İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç,”MİA 2006 yılında planlanırken İzmit’in değil Kocaeli’nin merkezi olarak planlandı” dedi ve tek amaçlarının Körfez’in en güzel yeri olan İzmit’i daha da güzelleştirmek olduğunu dile getirerek alanın zemininin bozuk olduğu söylemlerini yalanladı.

MİA İLE BÜTÜNLEŞEMİYOR
Bölgedeki yapıların yüzde 29’unun kötü durumda olduğuna dikkat çeken Mengüç, yapıların yüzde 28’inin işletme ruhsatı olduğunu, geri kalan yapıların işletme ruhsatına sahip olmadığını ifade etti. Çarşı-Yapı’nın MİA ile bütünleşebildiği için projeye dahil edildiğini söyleyen Mengüç, “Sanayi Sitesi’ndeki yapıların sadece yüzde 37’si MİA ile bütünleşebilecek durumda. Onlar kalabilir ama uzun vadede onlar için sorun yaratır” diye konuştu.

TRAFİK SORUNU BÜYÜR
Bölgede şu an bile trafik sorunu olduğunu dile getiren Gökmen Mengüç, ilerleyen yıllarda trafik sorununun en az yüzde 50 artacağını belirtti. MİA projesinde bir meydan olacağını ifade eden Mengüç, “Bir transfer merkezi olacak. Kara ve demir yolları arasında geçişler bu merkezden sağlanacak. Karamürsel ve Gölcük’ten başlayan raylı sistem planımız var” dedi.

BİZİM HEDEFLERİMİZ BÜYÜK
Sunumun ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Büyük hayalleri büyük beyinler kurar. Değeri artacak bölgeleri değerlendirmezseniz, değerini kaybeder ve gecekondulaşır. Bu bölge İzmit’in ticari hayatının, iş hayatının önünü açabileceğimiz en bakir alan” diye konuştu.

GEREKSİZ TEDİRGİNLİK VAR
İnsanlarda tedirginlik olduğunu belirten Karaosmanoğlu, “Sanki belediye yarın kazma kürekle gelip yıkacakmış gibi konuşuyorlar. Biz hiç böyle bir şey konuşmadık. Kimsenin işinin durmasını istemiyoruz” dedi. Planın uygulanmaması takdirde bölgenin değer kaybedeceğini vurgulayan Karaosmanoğlu, “Sanayi iyi kötü bir şeyler yapıyor ancak bu alan bize yetmiyor. Böyle bölgeler yavaş yavaş ömrünü tamamlarlar ve yenilenmesi gerekir. Yenilenmeleri de değerlerini artırır” şeklinde konuştu.

YENİ YERİNİZ HAZIRLANACAK
Esnafın üretime devam etmesinin önemli olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu, önce yeni fabrikalar yapılacağını, üretim tesislerinin kurulmasının ardından sanayi esnafının taşınacağını, böylece üretimin neredeyse hiç durmayacağını dile getirdi. Bu yüzden taşınmayla ilgi zaman vermenin zor olduğunu ifade eden İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu belki 10 sene sonra olur, belki 25 sene sonra olur” dedi.

KİMSENİN UYKUSU KAÇMASIN
Bölgenin hemen taşınmayacağını dile getiren Karaosmanoğlu, “Biz bunu şimdiden planlamalıyız. Yoksa değeri biter ve yavaşça kaybolur bölge” diye konuştu. Vatandaşın belini bükmek, işini engellemek istemediklerini vurgulayan Karaosmanoğlu, “Ama kentin önünü açmak isterim” dedi. “Biz kimsenin uykusunun kaçmasını istemiyoruz” diyen Karaosmanoğlu, şöyle devam etti: “Kimsenin uykusu kaçmasın. Bunlar fesat kimselerin oyunları. Bu proje uykular kaçırıyorsa yırtıp atalım gitsin. Ama yazık olur, Kocaeli’ye yazık olur. Taşınacağınız yerle alakalı olarak Uzunçiftlik’te bir alanı düşünüyoruz. Ancak net değil.”

ESNAF BORÇ ALTINA GİREMEZ
Daha sonra konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ, bölgede her çeşit insan olduğunu belirterek, “Bu insanların çoğu kredi kartıyla hayatlarını sürdürüyor. Bu arkadaşlar borç altına giremezler. Kent Konut veya TOKİ ile anlaşılsın, yeni ve daha güzel fabrikalar hızlı bir şekilde yapılsın ve üretim durdurulmadan arkadaşlar yeni yerlerine taşınsın” dedi.

BAŞKAN’I KUTLADI
Konuşmasına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu tebrik ederek başlayan SS İzmit Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Başkanı Muzaffer Gürfidan, Karaosmanoğlu’nun “Henüz seçilmedim” demesi üzerine “Hayır seçildiniz, bu kesin” diye cevap verdi. Kendilerinin de projenin uzun vadeli olduğunu bildiklerini belirten Gürfidan, “Ama nereden çıktıysa 1-2 yıllık bir durummuş gibi anlatıldı” dedi.

SÖZÜMÜZ SENETTİR
Projenin bu haliyle meclisten geçmesinin üzerine toplantı yapılmasını isteyen Gürfidan, Karaosmanoğlu’nu da toplantıya davet etti. Karaosmanoğlu’na, “Bizim size güvenimiz sonsuz. Ancak proje meclisten geçtiğinde bir toplantı yapalım esnafın da içi rahat etsin” diyen Gürfidan’a Karaosmanoğlu’nun cevabı, “Esnafların içi rahat olsun Bizim sözümüz senettir” oldu.

08 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR