Doktorlar, tepkisini gösterdi

AKP’nin sağlık politikalarına tepki gösteren kalabalık, daha sonra yeni valilik kompleksi girişine siyah çelenk bıraktı.   Kocaeli Tabip Odası, Sams...

AKP’nin sağlık politikalarına tepki gösteren kalabalık, daha sonra yeni valilik kompleksi girişine siyah çelenk bıraktı.

 

Kocaeli Tabip Odası, Samsun’da,  Op. Dr. Kamil Furtun’un hastası tarafından öldürülmesini, İzmit’te yaptıkları eylemle protesto etti. Türk Tabipler Birliği kararı ile, Kocaeli Tabip Odası öncülüğünde yapılan eyleme geniş katılımın olması dikkat çekti.

 

SİYASİLER AKIN ETTİ

Sabri Yalım Parkı’nda düzenlenen eylem ve basın açıklamasına Kocaeli Tabip Odası Başkanı Serkan Yılmaz, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP Milletvekili adayları Tahsin Tarhan, Ayhan Mutlu, Asude Fırat Özkan, CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aliye Hale Meriç, HDP Milletvekili adayları Ali Haydar Konca, Güner Kizir, Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, KASED yetkilileri ve çok sayıda doktor katıldı.

 

“DİKKATE ALINMADIK”

Mevcut sağlık sistemi çöpe atılana kadar mücadele edeceklerini söyleyen doktorlar, slogan ve alkışlarla sağlıkta şiddeti kınadı. Tabip Odası Genel Sekreteri Burhan Çağlar Usta, yaşanan olayları buz dağının sadece görünen kısmı olarak niteledi. HDP Milletvekili Ali Haydar Konca ise, “Sektörü, sağlıkta dönüşüm adı altında metalaştırırsanız vatandaşın tepkisi de bu olur. Tabipler Odası’nın bu konudaki tepkileri hiç dikkate alınmadı. Yasal değişiklikler yapılmadı, çalışanlar tahrik edildi” dedi.

 

“SAHİCİ ADIMLAR ATIN”

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Serkan Yılmaz da, “Yüreğimiz acı ve öfke dolu. Meslektaşımızın katledilmesini şiddetle kınıyoruz. Bu münferit bir olay değildir. Yılların emeği ile yetişmiş, kendi ailesinden, çaldıkları vakitler ile hastalarına faydalı olmaya çalışan ve halkımızın sağlığı için gece gündüz fedakarca hizmet veren kıymetli meslektaşlarımız için gözyaşı döküyoruz. Şiddete uğrayan sağlık emekçileri için Acil Şiddet Hattı kurmak zorunda kaldık, ama yetkililer önemsemediler. Hazırladığımız raporun gereğini yapın. Sağlıkta şiddeti önlemek için sahici adımlar atmaya başlayın” diye konuştu.

 

“TAŞERONLUK TETİKLİYOR”

Taşeron sistemin de sağlıktaki şiddet olaylarını tetiklediğini söyleyen Yılmaz, “Bakanlık bizimle alay eder gibi, şiddete karşı tedbir diye hasta ve çalışan tuvaletlerini bile birleştirdi. Biz bu cinayetlere zemin hazırlayan faktörleri iyi biliyoruz. Bu cinayette katil kadar sorumlu olanlar ‘ben doktora iğne yaptırmam, faktör bir iğne yapar adamı felç eder’ diyenler, mafya bozuntularını taşeron adı altında hastanelere sokanlardır. Daha fazla kâr hırsıyla sağlıkçıları zorla tehditle ölesiye çalıştıran özel sermayenin gözünü doyurmak için hastalanma garantisi veren ve bir yandan hekimleri sağlıkçıları her fırsatta kötüleyen paragöz, tembel diyen SABİM’le terör estirenlerdir” dedi.

 

VALİLİĞE SİYAH ÇELENK

Konuşmaların ardından sloganlar ve ıslıklarla yürüyen yüzlerce kişilik grup yürüyüşe geçti. Valilik kompleksinde bulunan İl Sağlık Müdürlüğü’ne siyah çelenk bırakmak istediler. Anıtpark mevkiinde polis barikatıyla karşılaşan grup, emniyet mensuplarıyla kısa görüşmenin ardından tartışma çıkmadan valiliğe yürümeye devam etti. Akabinde valilik girişinde yeniden barikat kuran polis ekipleri grubun valiliğe girişine engel oldu. Sağlıkçılar daha sonra ise valilik kompleksi girişi önüne siyah çelenk bıraktıktan sonra olaysız şekilde dağıldı. Serkan BORLAK

01 Haziran 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR