Gönül, ABD Büyükelçiliği heyetini kabul etti

SABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tom Melia,  ABD Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı Justin Friedman,  ABD Büyükelçiliği İç Siyasi Geliş...

BÜYÜT

SABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tom Melia,  ABD Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı Justin Friedman,  ABD Büyükelçiliği İç Siyasi Gelişmeler Bölüm Şefi Cassandra Carraway,  ABD Büyükelçiliği Kadın Haklarını İzleyen Diplomat Wendy Nassmacher ve ABD Büyükelçiliği Siyasi İşler Baş Danışmanı Süheyla Tayla’nın bulunduğu heyet, AK Parti Kadın Kollarının çalışmaları ve amacı hakkında bilgi almak, partinin kadın politikalarını ve kadın kolları birimini öğrenmek istediklerini dile getirdi.

 

KADINLARIN SİYASİ VARLIĞI

Dünyada hala karar alma mekanizmalarında erkek egemen bir yapının hâkim olduğunu vurgulayan Genel Başkan Gönül, kadınların siyasetteki varlığının artırılmasının önemine değinerek; bu nedenle Kadın Kollarının en büyük amacının kadınların siyasi varlığını temin etmek ve hükümetin kadın politikalarına katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

 

ÜÇ BAŞKAN KADIN

AK Parti Kadın Kollarının şemsiyesi altında 81 il ve 956 ilçede siyasette var olan kadınların parti yönetiminde gönüllü olarak yer aldıklarını ve partinin 4 milyon kadın üyesinin bulunduğunu belirten Gönül, “Kadın Kollarının en büyük hedefimiz meclisteki kadın vekil sayısının üzerine çıkarmak. Meclisteki çoğunluk partisi olunmamız sebebiyle kadın milletvekili sayısının artırılmasında büyük sorumluluğumuz olduğuna inanıyorum. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclis’inde karar mekanizmalarındaki kadın sayısı özellikle son dönemlerde arttı. 2009 yılına kadar 17 İhtisas Komitesi’nden yalnızca birinde kadın başkanımız vardı. Şu anda 3 kadın milletvekilimiz başkanlık görevini yürütüyor” dedi.

 

DEVLET ÖDÜYOR

Azize Sibel Gönül; çalışma hayatında kadın erkek fırsat eşitliği konusundaki son görüşmeler hakkında ise şöyle konuştu: “İktidarımız döneminde anayasamızda 2010 yılında yapılan değişiklik ile ‘kadına yönelik pozitif ayrımcılık getirildi. Buna paralel olarak; kadın çalışanı olan işverene devlet destek sağlıyor, kadın çalışanın primi devlet tarafından kademeli olarak ödeniyor.”

 

FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tom Melia ise, ABD’deki güncel sorunun eşit iş-eşit ücret olduğunu aktarmış ve istatistiklere göre Amerika’da erkek çalışanın kazandığı her 1 dolar için kadın çalışana 75 cent ödendiğini, bu bağlamda eşitsizlik bulunduğunu, fırsat eşitliğinin zedelendiğini belirtti.

 

KARARLIYIZ

Tom Melia, ABD’de kadına karşı şiddetin önemli bir tema olduğunu belirterek, bu hususta çeşitli faaliyetler yürütüldüğünü dile getirdi. Azize Sibel Gönül de, kadına karşı şiddetle mücadelenin gerekliliğini vurgulayarak ABD hükümetinin yürüttüğü çalışmalarda yer alma isteğini ifade etti. Gönül, Türkiye’nin kadına karşı şiddetle mücadele konusunda kararlı olduğunu; Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin İstanbul’daki Anlaşmasını imzalayan ilk ülke olduğunu ve bu anlaşmanın uygulanabilmesi için yeni bir yasa çıkarıldığını vurguladı.

 

İMZA TOPLANDI

Gönül; “Ancak yasalardan ziyade toplumsal ve zihinsel dönüşüm mühim; bunun için de Milli Eğitim, Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar ve Sağlık Bakanlıkları ile Diyanet İşleri ve Genelkurmay Başkanlığı’nın eğitim programları uygulamaktadır. Bu hususta medyanın da desteği istendi. AK Parti Kadın Kolları da son olarak; tüm il ve ilçelerde kadına karşı şiddetin kınandığı ve bunun karşısında birlik olunduğuna dair bir bildiri hazırladı. Bildiri tüm kongrelerimizde, temayül yoklamalarında ve açılan stantlarda imzaya açıldı” dedi.

 

KADINA ŞİDDET İŞBİRLİĞİ

Tom Melia da, ABD’de sosyal farkındalığın artırılmasına yönelik büyük çalışmaların yapıldığını belirterek, özellikle özel alanlar olan ev ortamında erkek kardeşinden şiddet gören kızların ‘gizli suçlara’ maruz kaldığına ve bilinçlendirmenin yapılması gerektiğine değindi. ABD Büyükelçiliği Siyasi Bölüm Diplomatı Cassandra Carraway, toplantı bitiminde AK Parti Kadın Kolları teşkilatının çalışmalarından övgüyle bahsederek gözlem amaçlı seçim çalışmalarına katılma talebini dile getirdi. Kadına karşı şiddetle mücadele hususunda karşılıklı işbirliği temennisiyle toplantı sonlandırıldı.

13 Nisan 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR