Zeytinoğlu: Kocaeli’de son sekiz aydır kapasitelerde bir değişme yok

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının Mart ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan...

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının Mart ayı kapasite kullanım oranlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “İlimizde Mart ayı kapasite kullanım oranı yüzde 70,4 olarak gerçekleşti. Kapasiteler son sekiz aydır yüzde 70,4 ile 70,6 arasında gidip geliyor” dedi.

 

DEĞİŞİM BEKLENMİYOR

Zeytinoğlu, “Firmalarımızın önümüzdeki ay beklentilerine baktığımızda; firmalarımızın yüzde 70’i istihdamlarında, yüzde 60’ı iç satışlarında ve yüzde 63’ü ihracatlarında bir değişme olmayacağını öngörmektedirler.  Bu beklentilere göre, önümüzdeki ayda da kapasitelerin değişmeyeceğini söyleyebiliriz.” dedi.

 

ORTA VE UZUN VADE

Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye genelinin kapasite kullanım oranı Mart ayında yüzde 74,3 ile bir önceki aya göre 0,8 puan ve bir önceki yıla göre 1,9 puan artış gösterdi. KSO Başkanı Zeytinoğlu, “İlimizdeki sonuçların aksine Türkiye genelinde kapasitelerdeki artıştan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye genelinde kapasitelerdeki artışın; başta tütün ürünleri imalatında, kauçuk ve plastik sektöründe, elektronik ürünlerin imalatında, otomotiv sektöründe olmak üzere ayrıca makine, metal, kimyasal ürünler imalatında gerçekleştiğini görüyoruz. Kocaeli sanayi otomotiv, kimya ve metal sanayine dayandığı için bu artışın olumlu etkisini ilimizde de orta ve uzun vadede göreceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

23 Mart 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR