Kadınlar 8 Mart’ta obeziteye savaş açıyor

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın başlattığı ‘Obezite ile Mücadele Hareketli ve Sağlıklı Yaşam Projesi’ kapsamında...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın başlattığı ‘Obezite ile Mücadele Hareketli ve Sağlıklı Yaşam Projesi’ kapsamında ev hanımları kilolarından kurtulmanın yollarını öğrenecek. Proje 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlayacak

Hareketiz yaşam ve dengesiz beslenmenin sonuçlarından olan obezite toplum sağlını tehdit ediyor. Çeşitli platformlarda gerçekleştirilen kampanyalar ile insanlar giderek yayılan obeziteye karşı bilgilendiriliyor. Obezitenin çalışan bayanlara göre yaygın olduğu ev hanımlarıyla ilgili bir proje başlatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, dengeli beslenme ve egzersiz programı uygulayarak ev hanımlarını kilolarından kurtaracak.

OBEZİTE İLE MÜCADELE
‘Obezite ile Mücadele Hareketli ve Sağlıklı Yaşam Projesi’ olarak adlandırılan uygulama süresince ev hanımları obeziteye karşı bilgilendirilecek, sağlıklı beslenmeleri ve düzenli egzersiz yapmaları sağlanacak. Projenin Seka Spor Eğitim Merkezi’nde tanıtımı yapıldı. Programa Başkan Danışmanı Nermin Tol, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Osman Poyraz, yetkililer ve ev hanımları katıldı.

OBEZİTEYE KARŞI HAREKETE GEÇECEKLER
İlk çalışma İzmit Merkez’de pilot uygulama olarak gerçekleşecek. 25-50 yaş grubundaki ev hanımarı Seka Spor Eğitim Merkezi’ne (Seka Camii altı) giderek projeye katılım için kayıtlarını yaptıracaklar. Belirlenecek 200 katılımcı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirilecek. Bu kontrolde katılımcıların sağlık açısından projeye uygun olup olmadıkları belirlenecek. Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart’ta ev hanımları obeziteye karşı harekete geçecekler.

ANKETLER YAPILACAK
Proje kapsamında kişilerle başvuru yaptıktan sonra, yüz yüze anketler yapılarak fiziksel aktivite durumları, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzları ve sağlık sorunları ile ilgili bilgiler kayıt altına alınacak. Katılımcılara check-up (kardiyolojik muayene, laboratuar tetkikleri, boy-kilo ölçümleri ve diğer tetkikler) yapılacak. Kişinin egzersiz yapmasında bir sorun olmadığına dair sağlık raporu verilecek. Projeye egzersiz yapmasında sorun olmayan kişiler katılabilecek.

12 HAFTA EGZERSİZ
8 Mart’ta başlayacak projeyle bir gruba 12 hafta süresince haftada 3 gün 45’er dakika olacak şekilde egzersiz programı uygulanacak. Periyot devam ederken gruba katılım olmayacak, yeni katılımlar diğer periyotta değerlendirilecek. Bir grup 50 kişiden oluşacak ve toplamda ilk periyot için 4 grup oluşturulacak. Gruplara spor eğitmenleri tarafından egzersiz programı hazırlanacak.

27 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR