Anne lütfen Glucolayı içme! Sevgiler minik...

Gebelik diyabeti ile ilgili bir yazı dizisi hazırlamış. Bu dizi için kullandığı fotoğraf çok hoşumuza gitti. Yazı dizisinin ilk bölümü şeker yükleme t...

Gebelik diyabeti ile ilgili bir yazı dizisi hazırlamış. Bu dizi için kullandığı fotoğraf çok hoşumuza gitti. Yazı dizisinin ilk bölümü şeker yükleme testiyle ilgili. 2014 yılında yazdığı bu yazının aşağıda özet bir çevirisini bulabilirsiniz.

 

"Gebelik Diyabeti Gerçekten bir Sorun mudur?
Son yıllarda obezite ve buna bağlı olarak diyabette patlama yaşanıyor. Gebelik Diyabetinde de buna paralel olarak artış görülüyor. Gebelik Diyabeti glikoz intoleransının aşırı artmış halidir. Gebelikte bir miktar intolerans yani insülin yüksekliği normaldir ve beklenir. Ancak fazlası Gebelik Diyabeti demek oluyor. Kan şekerinin yüksek olması hem anne hem de fetüs için zararlı olan oksidatif stres meydana getiriyor, bu da tansiyon yüksekliği, preeklampsi, ve erken doğum gibi sorunlara yol açıyor.
Sonuç olarak, gebelik diyabeti farkında olmamız gereken çok önemli bir sorun. Ancak bu demek değildir ki evrensel olarak tüm gebeleri taramaya tabi tutacağız. Bir de Glucola denilen glikoz içeceğiyle yükleme testi yapmak en iyi veya tek yol değildir.
Çağımızda bebeklerin henüz doğmadan toksik etkilere maruz kalmaları konusundaki kaygılar dile getiriliyor ve bunun onların genlerine, DNA'larına etki etmesinin yanında kısa vadeli ve uzun vadeli sağlıklarına olumsuz etkileri olduğu belirtiliyor. O nedenle toksik maddeler içeren o içeceklerle test yapılması kabul edilemez.

 

Ayrıca tüm gebelerin gebelik diyabeti taraması yaptırmama hakları var. 2001 yılında Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji derneği şöyle demiş: "Gebelik Diyabeti kılavuzları herhangi bir tedavi veya işlem yapılması konusunda zorlayıcı olmamalıdır. Hastanın bireysel ihtiyaçlarına göre uygulamalarda değişiklikler garanti edilmelidir. Gebe kadının özerkliğine saygı duyulmalı ve fetüsü korumak amacıyla bile olsa çeşitli tedaviler yasal yaptırımlar kullanılarak dayatılmamalıdır."

Ayrıca bir sonraki makalede ayrıntılarıyla açıkladığım gibi OGTT (şeker yükleme testi) hata payı çok yüksek bir testtir. Bu teste dayanarak gebelik diyabeti olan birçok kişiye teşhis konulamamış olduğu gibi gebelik diyabeti olmayanlara diyabet teşhisi konulduğu vakalar var. O nedenle yükleme testi yerine yapılabilecekler:

 

1- Eğer ilk trimester(ilk üç ay) veya ikincinin başındaysanız HbA1c testi yaptırmayı düşünün. Eğer gebelik öncesi teşhis edilmiş diyabetiniz yoksa bu testin %5.45'in üzerinde olması gebelik diyabetine işaret eder, beslenmenizi düzenlemelisiniz.

2- Sağlıklı ve doğal şekilde beslenin. Kan şekerinizi açlık ve tokluk zamanlarında kendiniz basit bir glukometreyle ölçün ve bunları doktorunuzla değerlendirin."

 

Şimdi bir kaç sorumuz olacak:

1- Dr. Aviva Romm'un söyledikleri size tanıdık geldi mi?

2- Prof. Dr. Canan Karatay'ı susturmaya çalışan;

- Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği,

- İstanbul Tabip Odası,

- Türk Tabipler Birliği 

Şimdi Dr. Aviva Romm'u acaba nasıl susturacak? Dr. Aviva Romm için de mi meslekten men kararı almak için uğraşacak. 

3- Hangi doktorun annesine hamilelik döneminde şeker yüklemesi yapılmış acaba? Bir tane örnek var mı? Son 12 yılda Tip2 Diyabet miktarları azaldı mı arttı mı? 

4- Türkiye'nin Tip 2 Diyabette Avrupa birincisi olmasının sorumlusu kim? Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Başbakan Ahmet Davutoğlu bu konuda harekete geçmeyi artık düşünmüyor mu? İlla ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "sigarayla mücadele" gibi bu olaya el koyması mı bekleniyor? Neyi bekliyoruz? 

ÇOCUĞUMA ŞEKER VERME!

 

Özet Çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak:  http://avivaromm.com/dont-drink-glucola-gestational-diabetes


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Nilgün - Gebeligimde şeker yüklemesi yaptirmadim ancak bebeğim doğduğundan beri şeker alıyor. Yenidoğan Yoğun Bakım da kaldığı süre boyunca, özellikle ilk günlerde agladikca şekerli su verdiler. Itiraz ettim ancak ısrar edemedim, çünkü bebeğim onlara emanetti. Şu an iki buçuk aylık ve biz 2 aydır ACD3 veriyoruz ve 1 yaşına kadar da vermemiz gerek. Piyasadaki iki damla da şeker içeriyor. Yine vermemiz gereken Demir ilaci da öyle. Beni en çok üzen, bu ilaçları vermek zorundayım ve şekersiz alternatifleri yok! Ülke politikalarinin degismesi de çok çok zor...

Yanıtla . 0Beğen 19 Şubat 13:53
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR