28 Şubat mağduru uzman çavuş, hakkını alamıyor…

Uzman çavuş Şaban Kargın (47), Körfez Hava Radar Mevzi Komutanlığı'nda görev yaparken, 28 Şubat sürecinde, 'olumsuz sicil' sebebiyle ordudan atıldı. Y...

BÜYÜT

Uzman çavuş Şaban Kargın (47), Körfez Hava Radar Mevzi Komutanlığı'nda görev yaparken, 28 Şubat sürecinde, 'olumsuz sicil' sebebiyle ordudan atıldı. Yaşamı altüst olan Kargın, ailesinin geçimini sağlayabilmek için simit sattı, hamallık yaptı ve güvenlik görevlisi olarak çalıştı. Yaşanan süreç sebebiyle eşi de sinir hastası oldu. Ancak O, yaşadığı bütün bu olumsuzluklara rağmen, hakkını aramak için çalmadığı kapı bırakmadı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvurdu, dava reddedildi. Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuruda, 'Zaman bakımından yetkisizlik' sebebiyle hayal kırıklığı yaşadı. Milli Savunma ve Adalet bakanlıkları ile Devlet Personel Başkanlığı'na dilekçe yazdı, istediği karşılığı bulamadı. Darbeleri Araştırma Komisyonu'na dahi durumunu anlattı, komisyon yeniden yargılanma yolunu önerdi. Öneriyi değerlendireceğini belirten Kargın, ancak maddi durumunun kötü olduğunu söylüyor. Kargın, "Üniversiteyi kazanan oğlumun kaydı için yol param yok, avukat parasını nereden bulacağım?" diyor.

GEREKÇE GÖSTERİLMEDİ
Şaban Kargın, 1989 yılında, Körfez Hava Radar Mevzi Komutanlığı'nda sözleşmeli hava radar uzman çavuş olarak göreve başladı. Kargın, çalıştığı süre zarfında üstlerinden hep yüksek sicil notu aldı. Ancak 28 Şubat sürecinde Kargın'ın sicil notu, 8-9 ortalamasından birden bire 2-3'e düştü. Ardından, hiçbir gerekçe gösterilmeden 'olumsuz sicil' notu sebebiyle sözleşmesi yenilenmedi. Şoke olan Kargın, hakkını aramak için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvurdu, işlemin iptalini istedi. Mahkeme, yargılamayı reddederek, "1989-1994 yılları arasında olumlu sicil alarak kademe ilerlemesi yaptığı, Aralık 1995 yılında, düzenlenen sicilin olumsuz gerçekleşmesine rağmen sehven kademe ilerlemesi yapıldığı, ancak 1996 yılında düzenlenen sicilin 30 olması nedeniyle ile kademe ilerlemesi yaptırılmadığından, Hava Kontrol Grup Komutanlığının kanaat raporu ve komutan kanaati doğrultusunda, davacının hizmet süresi uzatılmayarak sözleşmesinin yenilenmediği anlaşılmıştır" dedi. Kararın altında ise Kur. Alb. Ali Yurtsevdi, Dz. Hak. Alb. Dr. Serdar Özgüldür, Hv. Kur. Alb. Sami Özdil ve Hak. Yb. Hıfzı Çubuklu'nun isimleri yer aldı.

AİLESİ ETKİLENDİ
Bu kararla Kargın'ın hayatı altüst oldu. Eşi Zeliha, süreç sebebiyle sinir hastalığına yakalandı. Ailesinin geçimini sağlayabilmek için çalışması gereken Kargın, bir belediyeye başvurdu. Ancak süreç nedeniyle işe kabul edilmedi. Başka çaresi kalmayan Şaban Kargın, bunun üzerine pazarlarda lavaş ekmek, kahvehanelerde simit sattı, gazete dağıtıcılığı ve hamallık yaptı, araba yıkadı. 2003 yılında bir fabrikaya güvenlik görevlisi olarak girdi. Burada 10 yıl çalışan Kargın, fabrikanın zorunlu olarak taşınması nedeniyle bugünlerde tekrar işsiz kaldı. Kargın, yaşadığı bütün bu olumsuzluklara rağmen, hakkını aramak için çalmadığı kapı bırakmadı.

YENİDEN YARGILANMA YOLU
Kargın, Yüksek Askeri Şura mağdurları için tanınan İadei İtibar Yasası’na müracaat etti. Ancak atılmasında yargı yolu açık olduğu için olumsuz cevap aldı. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptı. Mahkeme, "Anılan Anayasa ve kanun hükümleri uyarınca, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisinin zaman bakımından başlangıcı 23/12/2012 tarihi olup, mahkeme ancak bu tarihten sonra kesinleşen nihai işlem ve kararlar aleyhine yapılan bireysel başvuruları inceleyebilecektir. Bu açık düzenlemeler karşısında, anılan tarihten önce kesinleşmiş nihai işlem ve kararları da içerecek şekilde yetki kapsamının genişletilmesi mümkün değildir. Başvurunun zaman bakımından yetkisizlik nedeniyle kabul edilemez olduğuna oy birliğiyle karar verildi" dedi. Milli Savunma ve Adalet bakanlıkları ile Devlet Personel Başkanlığı'na dilekçe yazdı, istediği karşılığı bulamadı. Darbeleri Araştırma Komisyonu'na dahi durumunu anlattı, komisyon yeniden yargılanma yolunu önerdi.

ÖBÜR DÜNYADA HAKKIMI ALACAĞIM
Kargın, hakkını sonuna kadar arayacağını, ancak maddi durumu kötü olması sebebiyle çok zorlandığını ifade ediyor. Kargın, durumunu şöyle anlatıyor: "Zorunlu işten ayrılışım sebebiyle son dört aydır işsizlik maaşı alıyorum. Ancak bu da temel ihtiyaçların karşılanmasına bile yetmiyor. Bir oğlum var. O da Ankara'da bir üniversiteyi kazandı. Kayıt ettirmeye gideceğim. Ancak yol param bile yok. O'nun için yardım derneklerinden para istemeye gittim. Para bulabilirsem oğlumu kayıt ettireceğim."
Yargı yolunun açık olduğu davasında yeniden yargılanmak istediğini ancak maddiyat nedeniyle girişimde bulunamadığını belirten Kargın, "Oğlumun kaydı için yol parası bulamıyorum, avukat parasını nereden bulayım? Bir yardım olursa umutlanabilirim. Yine de sonuna kadar gideceğim. Bu dünyada olmazsa, öbür dünyada hakkımı alacağım" ifadelerini kullanıyor.

16 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR