Gezi sanıkları yargılanmaya devam ediyor

    Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla, Türkiye’nin birçok kentinde olduğu gibi ilimizde de gösteriler yapılmış, gösteriler sonunda 238 kişiye dav...

 

 

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla, Türkiye’nin birçok kentinde olduğu gibi ilimizde de gösteriler yapılmış, gösteriler sonunda 238 kişiye dava açılmıştı. Geçtiğimiz pazartesi günü başlayan yargılama işlemine, dün de devam edildi. Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, yargılanması gereken 9 sanıktan 5 tanesi katıldı.

“ELİMİZDE SADECE TÜRK BAYRAĞI VARDI”

İlk olarak ifade veren sanık Burcu Didinedin, hakkındaki yasadışı eyleme katılmak, polisin uyarısına rağmen alanı terk etmemek ve polise mukavemet etmek suçlamalarını reddederek, “Polise hiçbir şekilde mukavemet etmedim. Eşimle birlikte Cumhuriyet Parkı’na gittik. Elimizde sadece Türk Bayrakları vardı ve slogan dahi atmadık. Bir süre sonra hiçbir uyarı yapılmadan üzerimize gaz sıkıldı. Herkes koşuşturmaya başladı ve biz de parkın içine doğru koştuk. Orada da zaten gözaltına alındık. Polise hiçbir şekilde mukavemet etmedik. Demokratik hakkımızı kullandık, yasadışı olduğundan haberdar değildim” dedi.

TEKME TOKAT GÖZALTI

Uyarıya rağmen dağılmamak, polise mukavemet etmek ve yaralamak, kamu malına zarar vermek suçlarından ifadesi alınan sanık Bahadır Sertel, suçlamaları reddetti. Eyleme katıldığını belirten Sertel, polisin yaptığı anonsu duymadığını söyledi. Polisin gazla müdahalesinin ardından, hastalığından dolayı alanı terk ettiğini belirten Sertel, “Alanı terk ettim. Soda aldım ve büfenin önünde oturuyordum. Polis müdahalesini görüyordum. Bir süre sonra arkadan bir grup polis geldi ve beni cop ve tekmelerle döverek gözaltına aldı” dedi. Sertel, “Büfedeki kamera görüntülerinden de gerçek ortaya çıkabilir” diye konuştu.

ÇİĞKÖFTECİYE GİDERKEN GÖZALTI

İfadesine başvurulan sanıklardan bir diğeri olan Baran Kaya, ailesi için çiğköfte almaya gittiğini belirterek, “Karşıdan kabalık bir grup geliyordu. Korkup Doğu Kışla Parkı’na girdim. Amacım oradan eve gitmekti. Ama polis beni burada gözaltına aldı. Ben eyleme katılmadım” şeklinde konuştu. Sanıklardan Batuhan Kalyoncu da iş çıkışı bir çiğköftecide arkadaşlarıyla yemek yediğini, yemek çıkışı polis tarafından gözaltına alındığını söyledi. Kalyoncu, “Ben gösteriye katılmadım, polise mukavemet etmedim ve kamuya zarar vermedim” dedi.

“AYILDIĞIMDA VÜCUDUM MORLUK İÇİNDEYDİ”

Sanık Berkay Samed Bayrak yasadışı bir eyleme katılmadığını ve Anayasal hakkını kullandığını vurguladı ve “Polise hiçbir şekilde karşılık vermedim, taş atmadım ve çevreye zarar vermedim” dedi. Epilepsi hastası olduğunu dile getiren Berkay Samed Bayrak, “Polisin gaz atmasının ardından bayılmışım. Beni eylemci arkadaşlar kendime getirdi. Uyandığımda vücudumda morluklar vardı” dedi. Kendine geldikten sonra evine gittiğini ifade etti.

KATILMAYANLARA SMS İLE HABER VERİLECEK

Avukatlar da müvekkillerinin beraatlarını talep ederken, Mahkeme Heyeti, duruşmayı 30 Haziran’a erteledi. Mahkeme ayrıca duruşmaya katılmayan sanıklar Batuhan Çangara, Berkan Eken, Bulut Alemdar ve Burak Ermiş’e 30 Haziran sonrasında yeni bir gün verilmesine hükmetti.

04 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR