Gölcük’teki skandal depremden beter!

Tecavüze uğrayan Ö.Y. yaşadıklarını anlattı!Gölcük’te birçok kişinin tecavüzüne uğrayan 13. yaşındaki Ö.Y, psikolog gözetiminde verdiği üç sayfalık if...

BÜYÜT

Tecavüze uğrayan Ö.Y. yaşadıklarını anlattı!

Gölcük’te birçok kişinin tecavüzüne uğrayan 13. yaşındaki Ö.Y, psikolog gözetiminde verdiği üç sayfalık ifadesinde yaşadıklarını anlattı. Tek kelimeyle bunu yapanlara yazıklar olsun!

19 Ağustos 1999’da meydana gelen deprem, birçok aileyi perişan etmişti. Ama önceki gün yine Gölcük’te yaşanan skandal belki de deprem kadar etki bıraktı. 13 yaşındaki bir kız çocuğuna yapılan cinsel istismar ve tecavüz, gerçekten de iğrenç.

Ö.Y. İFADE VERDİ
13 yaşındaki Ö.Y. psikolog gözetiminde 3 sayfalık ifade verdi. Bakın Ö.Y. yaşadıklarıyla ilgili neler söylüyor;
30’a yakın tehdit, tecavüz ve taciz olayını bütün detaylarıyla anlatan Ö.Y, U.K adlı kişiyle Facebook’ta tanıştığını, aralarında bir süre devam eden yakınlığın ardından U’nun zorlamasıyla ilişkiye girdiklerini, daha sonra da U’nun arkadaş çevresinin ellerinde görüntülerinin olduğunu söyleyerek tehdit ve şantajla kendisiyle zorla ilişkiye girdiklerini anlattı.
Anne ve babasının boşandığını, babasını hayatında sadece iki kez gördüğünü, “hakkında hiçbir fikri olmadığını” anlatan Ö.Y, annesiyle ilişkilerinin iyi olmadığını, makineye bağlı olarak yaşayan anneanesiyle daha yakın olduklarını söyledi. Ö.Y’nin ifadesine nezaret eden psikolog ise Ö.Y’nin başına gelenlerden dolayı psikolojisinin etkilendiğini belirterek ailesinin kendisiyle yeterince ilgilenmediği için küçük kızın psikolojisinin bozulduğunu ifade etti.

FACEBOOK’TA TANIŞTI
Ö.Y’nin ifadesinde anlattığına göre olaylar Facebook’ta tanıştığı U.K ile yakınlaşmasının ardından başladı. Ö.Y, U.K ile bir süre arkadaşlık ettikten sonra aralarında yakınlaşma oldu. Bu yakınlaşma daha sonra U.K’nin zorlamasıyla cinsel ilişkiye dönüştü. Önce U.K’nin daha çok liselilerden oluşan arkadaş çevresi, daha sonra da aralarında bir astsubayın da olduğu bazı sivil şahıslar Ö.Y ile tehdit ve zorla birlikte oldu.

GÖRÜNTÜLERİ ÇEKİLDİ
Annesi masaj salonlarında çalışan ve daha çok anneanesiyle birlikte olduğunu belirten Ö.Y’nin anlatımına göre zanlılar, “Anneannene her şeyi anlatırız” diyerek Ö.Y’yi ilişkiye zorladı. Bu zorlamalar çoğalarak devam etti. Her seferinde de taciz ve tecavüz edenlere yenileri eklendi. Ö.Y’ye göre Gözlementepe diye bir yerdeki inşaatta kendisinin görüntüleri çekildi. Facebook’tan kendisini arkadaş olarak ekleyen E.K isimli kişi ise “X adlı mekanda senden ve görüntülerinden bahsediyorlar” demesi üzerine Ö.Y bu görüntülerden haberdar oldu ancak bir şey yapamadı. Kendisine yönelik tehdit ve şantaja dayalı taciz ve tecavüzler devam etti.

‘ANNEANNEME BAKIYORUM’
Ö.Y’nin anlatımına göre, kendisiyle ilişkiye girenler arasında C. isimli bir kişi vardı. C.’nin kuzeni S. adlı kız da Ö.Y’nin okuldan arkadaşıydı. S. adlı kız, olayları öğrendi ve bunu Türkçe öğretmenine anlattı. Türkçe öğretmeni de idareye durumu bildirince, idare Ö.Y’yi çağırdı ve Ö.Y öğretmenlerine her şeyi anlattı. Böylece durum savcılığa intikal etti.

Ö.Y ifadesinde aile hayatını ve anne-babasıyla olan ilişkilerini de anlattı: “Psikolojik rahatsızlığım yok. Bazen duygularım karıştığı için R... isimli ilaç kullanıyorum. Annem masaj salonlarında çalışıyor. Babam hakkında ise bir fikrim yok. İki defa gördüm. Bir geçen yaz tatili bitmeden önce bir de okula kayıt olurken... Genellikle anneannemle büyüdüğüm için onunla daha yakın ilişkimiz var. Annem ile o kadar bağımız yok. Anneannem bizim evde oturuyor. Zaten orası anneannemin evi. Anneannem nefes alamıyor. Makineye bağlı. Onun tedavisi ile arada ben ilgileniyorum. O sebeple şikayetçiyim.”

‘PARA KARŞILIĞI BİRLİKTE OLDUK’
Olayın ortaya çıkmasının ardından gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan A.E.T., İ.K., U.N.K., Ç.U., E.D., S.A., Ş.T. ve U.A. ise ifadelerinde suçlamaları kabul etmedi. Ö.Y. ile para karşılığında ilişkiye girdiklerini öne süren şüpheliler, kızın yaşından büyük gösterdiğini savundu.

‘TEDİRGİN VE KORKU HALİNDE’
Ö.Y’nin ifadesi alınırken yanında bulunan sosyal hizmet uzmanı (psikolog), küçük kızın durumunu şöyle değerlendirdi:
“Tedirgin ve korku halinde hareket ettiğini gözlemledim. Beyanlarına itibar edilebilir olduğunu düşünüyorum. Çocuğun yaşadığı bu olay psiko-sosyal gelişimi üzerine olumsuz izler bırakacaktır. Anneannesinin hasta olması, annesinin gece geç saatlere kadar çalışması sebebiyle aile çocuğun psiko-sosyal gelişimiyle yeterince ilgilenememiş. Bu nedenle olaydan psikolojik olarak etkilendiği anlaşılan çocuğun koruma altına alınmasının uygun olacağı kanısındayım.”

BAKANLIK DEVREDE
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Twitter sayfasından açıklama yaptı. Bakan Şahin: “Gölcük’teki kız çocuğunun başından geçen olaylarla ilgili Bakanlık olarak müdahillik talebinde bulunduk. Hukuk Müşavirliğimizin Bakanlık görev alanımızdaki pek çok konuda müdahil olmasıyla mağdurun hakkını koruyor, kararlığımızı gösteriyoruz. Görev alanımızdaki davalarda Hukuk Müşavirliğimiz mağdurlardan yana davalara müdahil oluyor. Sarai Sierra ve Samatya’daki cinayetlerde de Bakanlığımız şu anda müdahil.” Musa KESLER-MİLLİYET

****************************************

Gölcük’ü bu korkunç iddialar karıştırdı!
Gölcük’ten önceki gün gelen haber Türkiye’nin kanını dondurdu. Henüz 13 yaşındaki Ö.Y.’ye tecavüz ettiği iddia edilen 10 kişi gözaltına alınmış, 8 kişi ise tutuklanmıştı. Olayın duyulmasının ardından dedikodu gazetesi faaliyete geçti, annenin kızını dansöz olarak çalıştırıldığından, “para karşılığı ilişki”ye kadar birçok iddia ortaya atıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
6 öncesine kadar annesi A.Y ile İzmit merkezde yaşayan Ö.Y, yeni okul döneminin başında annesi ile birlikte Gölcük’teki anneannesinin yanına taşındı. 2000 doğumlu Ö.Y’nin okul kaydı da Gölcük’teki bir ilköğretim okuluna alındı. 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde Gölcük’te okula başlayan Ö.Y, iddialara göre bir süre sonra kantinden daha fazla alışveriş yapmaya, daha fazla para harcamaya başlayınca durum arkadaşlarının dikkatini çekti. Bunun üzerine arkadaşları Ö.Y’ye neler olduğunu sorunca, Ö.Y arkadaşlarına yaşadıklarını anlattı. Arkadaşlarının olayı öğretmenlerine, öğretmenin de müdüre taşıması ile birlikte polis devreye girdi. Polis hemen konu hakkında bir soruşturma başlattı. Soruşturma gizli yürütülürken önceki gün basına yansıdı. Olayın basına yansıması ile birlikte ciddi bir bilgi kirliliği yaşanmaya başlandı. Küçük kızın dansözlük yaptığından konsomatris olarak çalıştırıldığına kadar birçok iddia dilden dile dolaşmaya başladı. Fakat aslında iddiaların hepsi asılsızdı. Yetkililer iddia edilen şekillerde “para karşılığı ilişkinin” söz konusu olmadığını söyledi.

OLAY ÖRTBAS MI EDİLİYOR?
Anne A. normal hayatına devam ederken küçük kız ise devlet tarafından koruma altına alındı. Anne ve babası ayrı olan Ö.Y’nin babasıyla ilişkisi ise tamamen kopuk. İddialara göre, Ö.Y’ye tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklanan 8 şüphelinin arasında ilçenin önde gelen ailelerinin çocukları bulunuyor. Halkın iddiası ise olayın bu nedenle örtbas edilmeye çalışıldığı yönünde. Burcu ÜNAL- Milliyet


**************************************

Çocuğa utanmadan ‘fahişe’ diyorlar

Yaşı daha 13... Ama Ö.Y.’nin çocuk olması, 29 erkeğin ona tecavüz etmesine engel teşkil etmemiş!
Bir çocuğa tecavüz etmek için, şantaj yapacak kadar alçalmışlar. Ne de olsa bu yaştaki çocuğu korkutmak kolay: “Anneannene söylerim” demeleri yetmiş... Tabii iş polise intikal edince, paçayı kurtarmak için daha da alçalmaktan geri kalmamışlar.
Şimdi “Para karşılığında beraber olduk” ve “yaşını söylemedi, büyük gösterdi” diyor bu erkekler. Yazıklar olsun...
13 yaşındaki bir çocuk yaşını ne kadar ve nasıl büyütebilir, sorarım size? “Yaşını söylememek” tecavüz edilebileceği anlamına mı geliyor? Para karşılığında bir çocukla beraber olmak, nasıl “hafifletici” sebep sayılabilir?
Kocaeli-Gölcük’te, “ilçenin tanınmış aileleri”nin çocuklarının ve bir astsubayın da arasında bulunduğu tecavüzcüler, Ö.Y.’ye çamur atarak, onu fahişeleştirerek temize çıkmaya çalışıyor. 29 kişiden sadece sekizi tutuklandı.

Utanç davasına dönmesin!
Biz bu filmi daha önce ne yazık ki gördük... Mardin’deki N.Ç. davasını hatırlayın: İlçenin “ileri gelenleri”nin de aralarında bulunduğu 25 tecavüz sanığı, 10 yıl yargılandı.
Mahkeme bir yıl önce “karara” vardı: N.Ç.’nin “rızası olduğu” gerekçesiyle, sanıklara alt sınırdan ceza verildi. Böylece 13’ündeki bir kız çocuğuna şantajla tecavüz edenler, 5-9 yıl hapis cezasıyla ödüllendirildi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, davaya müdahillik talebinde bulunduğunu açıkladı. Devlet, 18 yaşın altındaki çocukları koruyacaksa, işte fırsat. Kocaeli hadisesi, Mardin gibi bir utanç davasına dönüşmemeli, dönüşemez!
Kocaelililerin üzerine düşen, o “tanınmış aileler”in gizlenmesine izin vermemek. Bu utanca kim ortak olduysa, teşhir edilmeli ki adalet tecelli etsin. Bu nedenle dava, başka bir ilde görülmeli...

Kocaeli mahkemesinin kararları
Kocaeli yargısı, yakın tarihteki tecavüz ve cinayet davalarında verilen utanç kararlarını da gözden geçirmeli.
2008’de tecavüz edilip öldürülen Pippa Bacca’nın davası Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Mahkeme, 21 Nisan 2012’de katile “hafifletici sebepler” indirimi yapıp ağırlaştırılmış müebbet cezasını bozmuştu.
Kocaeli Ağır Ceza’da bir başka yargı utancı, 2009’da yaşandı: Mahkeme başkanı Fazıl Aksoy, tecavüze uğrayan 10 yaşındaki çocuğa, “Acı oldu mu” ve “önden mi arkadan mı” gibi akıl almaz sorular sorarak Türkiye’nin tepkisini çekti.
Hakim Aksoy, bugün nerede görev yapıyor, herhangi bir ceza aldı mı, bilmiyoruz.
Ancak net olan şu: Türkiye’de yargı, küçük çocuklara tecavüz ve hatta cinayet olaylarında bile sanıklara beklenen cezaları vermekten imtina ediyor.
Bizlere düşen görev, hem sanıkların kimliğinin açıklanmasını talep etmek... Hem yargılamanın şeffaf ve adil yapılmasını takip etmek.
Aksi takdirde kadınlar ve kız çocukları hep tecavüzcülerin karşısında korumasız kalacak...
Mehveş EVİN- Milliyet

13 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR